Josef Středula, předseda ČMKOS:
Ostuda české zahraniční politiky
Oslav 100. výročí Mezinárodní organizace práce (International Labour Organization) se nezúčastní žádný člen české vlády. Právě v těchto dnech si celý svět v Ženevě připomíná toto významné historické výročí Mezinárodní organizace práce (MOP).
MOP vznikla v roce 1919 v důsledku destruktivní války. Byla založena na poznání, že nepřijatelné pracovní podmínky jsou trvalou příčinou destabilizace a trvalý mír je uskutečnitelný, je-li založen na sociální spravedlnosti.
Dnes je MOP jedinou tripartitní agenturou OSN, která sdružuje vlády, zaměstnavatele a zaměstnance 187 států světa. Přijímá úmluvy, které garantují minimální standardy důstojné práce, a jsou pro země, které je ratifikují, závazné. Přínos mezinárodního sociálního dialogu pro svět přijeli do Ženevy ocenit například Angela Merkelová, Emmanuel Macron, Dmitrij Medveděv, Stefan Löfven, belgický král Phillipe a desítky dalších předních evropských i světových státníků.
„To bohužel nemohu říci o České republice. Je to chyba celé naší vlády, její členy jsem o mezinárodním významu akce osobně informoval,“ uvedl Josef Středula.
„Je to o to smutnější, že Československo bylo nejen zakládající zemí, ale také jedním z devíti států, které se v roce 1919 podílely na vzniku Ústavy této organizace. Tehdy jsme hráli první diplomatickou ligu.
Pokládám proto za ostudu zahraniční politiky naší vlády, že takto důležitá akce byla zcela ignorována. Je to mimo jiné důkaz, že práva zaměstnanců stále nepatří mezi priority našich politiků. Ve vyspělých státech je tomu zjevně jinak,“ zdůraznil Středula.