SERVIS PRO ČLENY

Minimální mzda rekordně stoupne, potvrdila vláda. Firmy chtějí, aby příště už nerozhodovali politici (aktualne.cz 21.8.2017)
Vláda schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle něhož minimální mzda vzroste na 12 200 korun měsíčně. Tripartita se letos shodla, že by se měl připravit návrh modelu valorizace, podle něhož by nejnižší výdělek pak automaticky rostl.
Kde je v Česku nejvíce lidí bez práce? Nejhorší obce najdete nejen na severu, ukazuje žebříček (aktualne.cz 16.8.2017)
Nejvyšší podíl nezaměstnaných mají Jetětice na Písecku, třetí nejvyšší podíl uchazečů je v Těchařovicích na Příbramsku. Mezi zástupce severních Čech či Moravskoslezského kraje se dostaly i obce z Jihlavska, Plzeňska či Kladenska. Na opačném konci žebříčku skončilo s nulovou nezaměstnaností 218 obcí.
Jestli se něco nezmění, Česko dožene podle analýzy francouzské platy za 222 let, řekl Sobotka (ihned.cz 15.8.2017)
Předseda vlády Bohuslav Sobotka navrhne vládě plošné navýšení platů státních zaměstnanců o deset, učitelům o patnáct procent. Zároveň chce docílit zvýšení minimální mzdy na příští rok o 1200 korun.V soukromém sektoru má zvyšování mezd pomoci i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Vkladní knížky se vrací. Mohou uspět jako retro týdny v Lidlu, věří bankéř (aktualne.cz 14.8.2017)
Lidé jsou rádi, když mohou dítěti darovat něco hmatatelného, říká ředitel Poštovní spořitelny. Vkladní knížku nabízí kromě ní už jen Česká spořitelna a dvě malé banky. Úroková míra se u vkladních knížek pohybuje od 0,1 do jednoho procenta ročně, což je srovnatelné s "elektronickými" spořicími účty nebo termínovanými vklady.
Takovou práci už Češi nechtějí. Projděte si profese, které firmy nejčastěji shánějí (aktualne.cz 10.8.2017)
Zaměstnavatelé hledají především pomocné dělníky, řidiče, uklízeče, kuchaře či svářeče. Češi už ale ve většině případů došli, nebo za stávajících podmínek pracovat nechtějí.
Inflace v Česku roste. Nejvíce zdražilo máslo, vejce a mléko, naopak levnější je telefonování (aktualne.cz 9.8.2017)
Růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta. Inflace roste díky zvyšující se poptávce domácností, kterou podporuje zvyšování mezd či rekordně nízká nezaměstnanost. Zdražování zůstává nad cílem České národní banky.
Nezaměstnanost mírně stoupla. Stále je nejnižší v celé EU (iDNES.cz 8.8.2017)
Podíl nezaměstnaných v červenci mírně stoupl ze 4 na 4,1 procenta. Práci na úřadech hledalo o 5 635 lidí víc než před měsícem. Stále však platí, že Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii.
Kolik zaplatíte za pivo, jídlo či oblečení? Projděte si porovnání cen v Evropě (aktualne.cz 1.8.2017)
Kolik stojí vybrané zboží a služby a kolikrát by si obyvatelé mohli danou položku koupit, pokud by za ni utratili celou svoji výplatu? Podívejte se na srovnání zemí podle online databáze Numbeo, do níž lidé doplňují ceny konkrétního zboží a služeb.
Mzdy rostou, bezdětní Češi si za ně ale nekoupí ani tolik, co Turci. Slováci jsou v žebříčku OECD ještě níže (ihned.cz 1.8.2017)
České ekonomice se daří a mzdy v posledních měsících stoupají. Nová ročenka OECD ale ukázala, že bezdětní lidé žijící "single" si za svou čistou mzdu koupí méně než Turci. Z žebříčku je také patrné výrazné zvýhodnění rodin s dětmi v Česku.
Povolání budoucnosti: Kdo se uplatní a kdo ne? (iDNES.cz 29.7.2017)
Pětašedesát procent povolání, která bude vykonávat nastupující mladá generace zvaná Z, dosud neexistuje. Velké změny přináší éra digitalizace, robotizace a celkové automatizace. Koho čekají dobré časy a kdo bude muset na své původní povolání zapomenout?
Ukrajinec, instantní řešení trhu práce (ihned.cz 28.7.2017)
Firmám chybí zaměstnanci, zvýšit platy ale nechtějí. Nedostatek lidí má podle nich řešit dovoz levné pracovní síly z Východu. Mzdy tak nyní nahoru táhne stát pomocí krátkodobých administrativních opatření.
O2 se může dál jmenovat O2. Firma patřící PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu (ihned.cz 28.7.2017)
Podle původní dohody mohlo O2 známku používat do konce ledna 2019. Nově se firmy dohodly na prodloužení do ledna 2022. O2 musí Telefónice zaplatit za prodloužení práv do konce letošního roku. Firma zveřejnila také výsledky hospodaření. Celkové výnosy ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 0,7 procenta a čistý zisk se zvýšil o tři procenta na 1,35 miliardy korun.
Kratší „poslední míle“ má zrychlit i zoufale pomalé internetové přípojky (iDNES.cz 28.7.2017)
Za nízké přenosové rychlosti mnoha telefonních internetových DSL přípojek může jejich velká vzdálenost od ústředny. Vyřešit by to měly takzvané vysunuté DSLAMy, které jsou instalovány co nejblíž zákazníkům a problematickou „poslední míli“ tak zkrátí. Podívali jsme se na ně.
Za sjíždění řeky s alkoholem v krvi pokuta až sto tisíc (novinky.cz 28.7.2017)
Každé léto vyrážejí na vodu tisíce Čechů a nemálo z nich si pobyt na řece spojuje s pitím alkoholu. S promile v krvi jim ale jde o život. Následky jízdy na řece pod vlivem alkoholu totiž mohou být vážné a v krajním případě i fatální. Na vodě navíc platí nulová tolerance alkoholu stejně jako na silnici. Opilým vodákům může hrozit i pokuta až do výše sto tisíc korun, o čemž se už někteří z nich přesvědčili během rozsáhlé policejní kontrolní akce nazvané Voda 2017.
Stále víc Čechů kupuje potraviny on-line (novinky.cz 27.7.2017)
Češi mohou už pět let nakupovat přes internet i potraviny. Tuto možnost si již vyzkoušela čtvrtina lidí a každý desátý takto nakupuje pravidelně. V současné době v Česku působí několik specializovaných potravinářských e-shopů, kterým dominují tři hlavní hráči - iTesco.cz, Rohlik.cz a Kosik.cz.
Pošta touží vylepšit svou image. Pomocí YouTube se zaměřuje na mladé (iDNES.cz 27.7.2017)
„Čau, lidi,“ zdraví ve videu muž se žlutou kudrnatou parukou a černými brýlemi diváky na YouTube kanálu České pošty. Státní podnik ve čtvrtek spustil vlastní internetové vysílání pod názvem ČPTV. Nový způsob komunikace má lidem pomoci vnímat poštu jinak.
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu (iDNES.cz 26.7.2017)
Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte velkou chybu. Je to cenný papír a přesvědčení, že ho k ničemu nepotřebujete, je častý omyl.
Lidí je sice málo, firmy jim ale platy nezvedají, ukazuje analýza (iDNES.cz 20.7.2017)
Firmy v Česku neustále žehrají na nedostatek volných pracovníků. Kdo by si však myslel, že se nové lidi pokusí nalákat na výrazně vyšší výdělky, zmýlil by se. Nabízené nástupní mzdy se v profesích, které tuzemským podnikům chybějí nejvíc, zvedly za letošní první půlrok sotva o čtyři stovky.
Ať Češi berou stejně jako my, žádají němečtí odboráři. Koncerny budou pod větším tlakem na růst mezd (ihned.cz 19.7.2017)
Odboráři získali silného spojence v boji za vyšší mzdy v nadnárodních koncernech. Na lepší podmínky českých zaměstnanců hodlají tlačit rovněž německé odbory. Ekonomové varují před pouhým nárůstem mezd bez podpory produktivity práce.
Češi žijí o 7,4 roku déle než v roce 1990. Ženy prožijí ve zdraví 65 let života, muži o 1,6 roku méněeši žijí o 7,4 roku déle než v roce 1990. Ženy prožijí ve zdraví 65 let života, muži o 1,6 roku méně (ihned.cz 11.7.2017)
Za posledních 25 let vzrostla v tuzemsku průměrná délka života o více než sedm let. Češi si tak hned po Estoncích polepšili nejvíc ze všech evropských zemí. I tak ale zůstávají pod průměrem.
Česká pošta vybavila pošťáky platebními terminály. V některých městech se dá nově platit kartou za balík na dobírku (ihned.cz 11.7.2017)
Česká pošta dohání soukromé firmy a začíná při doručování balíků na dobírku lidem umožňovat úhradu platební kartou. Dosud pošťáci přijímali jen hotovost a kartou bylo možné platit jen na některých pobočkách.
Postcrosserka, filatelistka i listonoška. Ženy, kterým pošta změnila život (novinky.cz 9.7.2017)
Nejznámější pohádkový pošťák Kolbaba prochodil křížem krážem naši krásnou zem, aby doručil psaníčko bez adresy. Jen díky osobnímu nasazení objevil nakonec v zapadlém koutu vlasti zamilovanou slečnu Mařenku, která list marně vyhlížela. Právě nadšení a láska tak nějak k poště vždycky patřily. Platí to i dnes. Přečtěte si příběhy karlovarské postcrosserky, pražské sběratelky známek a Kolbabovy živoucí kolegyně, žamberské doručovatelky.
Automatizace výroby nejvíce dopadne na Česko a Slovensko, tvrdí OECD (E15 7.7.2017)
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém každoročním výhledu o zaměstnanosti analyzovala trhy práce 35 nejvýznamnějších ekonomik světa. Především potom rozvojem robotizace a automatizace v jednotlivých státech. Ta se má nejvíce dotknout Česka a Slovenska.
České reálné mzdy od začátku krize klesly o více než 15 procent, uvádí OECD (E15 6.7.2017)
Zatímco nezaměstnanost je v dnešní době nižší, než v dobách před finanční krizí, velké světové ekonomiky se stále nedokázaly vyrovnat s výrazným poklesem HDP. Uvádí to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své pravidelné zprávě o zaměstnanosti. Podle ní sice v Česku mzdy nerostou, zato ale Češi mají relativně velkou jistotu zaměstnaní.
Prodavač, strážník, houslista i manažer. Našli jsme "nejhorší" inzeráty, které nabízí práci (aktualne.cz 4.7.2017)
Maturita a znalost grafických programů za 11 000 Kč měsíčně, angličtina jako mateřský jazyk a k tomu sedmiletá praxe s analogovým nahráváním za 15 tisíc či manažer se znalostí čtyř jazyků za 20 tisíc. To jsou příklady inzerátů, jimiž se firmy snaží získat potřebné lidi. Prošli jsme stovky nabídek napříč všemi obory i kraji a zjistili jsme, že inzeráty požadující velký výkon za malou odměnu nejsou v databázích úřadů práce výjimkou. Podívejte se na 20 z nich.
Výzva: Pošťákům přidáme. A nabereme jich víc, aby stíhali doručovat, říká šéf pošty (seznam.cz 3.7.2017)
Balíkovna jako speciální přepážka, kde se zásilky z e-shopů vyzvedávají bez občanky jen po zadání kódu. Pošťáci vybavení platebními terminály, aby dobírky mohli zákazníci i v terénu platit kartou. To jsou jen některé z novinek, které plánuje Česká pošta.
Velká mapa rizikových dluhů. Nejhůř si vedou Češi před důchodem, na venkově z půjček platí složenky (aktualne.cz 27.6.2017)
Kvůli řetězovým půjčkám se dlužníci mohou dostat do krizové situace. Když nesplácejí podle dohodnutého plánu, neodpovídají na opakované výzvy bank k dodržování termínů, věřitel může jejich dluh takzvaně zesplatnit. Dlužník ztratí možnost půjčené peníze vracet v pravidelných splátkách a musí uhradit celou sumu do určitého data. A to může být jen krok od exekuce.
PSČ jako telefonní čísla. Pobočky pošt dostanou nové spojení (aktualne.cz 26.6.2017)
Přečíslování se uskuteční od června do prosince. Například hlavní pošta v pražské Jindřišské ulici, která má PSČ 110 00, bude mít číslo 954 211 000.
Češi platí kartou v cizině: obavy z poplatků a pozor na tajemnou zkratku (lidovky.cz 26.6.2017)
Ty tam jsou časy, kdy měli Češi o dovolené platební kartu schovanou hluboko v zavazadle jen pro případ nejvyšší nouze. Důvodem byla obava z toho, kolik vydají na poplatcích za výběr z bankomatu či platbu u obchodníka. Teď pomalu nastává změna.
Rodiny s dětmi si polepší. Změnu daní a příspěvků podepsal prezident (aktualne.cz 21.6.2017)
Daňová sleva na první dítě se zvýší, nárok na dětské přídavky se rozšíří a zlepší se i pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku.


© OS ZPTNS 2011