SERVIS PRO ČLENY

Česko má po Estonsku největší platové rozdíly mezi muži a ženami v Evropě (e15.cz 18.10.2017)
Ženy v Evropské unii vydělávají na hodinu méně než muži, rozdíl činí v průměru 16,3 procenta a týká se všech členských států osmadvacítky. Češky jsou na tom s platem nižším o 22,5 procenta až na Estonky nejhůře v Evropě. Naopak nejmenším rozdílem v ohodnocení práce mužů a žen se může pochlubit Itálie, kde ženy pobírají jen o 5,5 procenta menší mzdu než muži.
Chudoba či sociální vyloučení? V Česku hrozí nejméně ze všech zemí EU (idnes.cz 17.10.2017)
Česká republika byla loni ve srovnání s ostatními 27 státy Evropské unie zemí s nejnižším procentem chudoby a sociálního vyloučení. Společně s Finskem, Dánskem a Nizozemskem vévodí tabulce statistického úřadu Eurostat. Naopak nejhorší je situace v Bulharsku a Rumunsku.
Velké srovnání nákupů: Česko nejdražší, Polsko levné, Německo kvalitní (idnes.cz 17.10.2017)
Redaktoři deníku MF DNES se vydali nakupovat do sousedních zemí, aby porovnali ceny a složení potravin a drogerie. Výsledek testu ukázal, že pokud chcete ušetřit a nemáte to daleko, cesta za hranice se vyplatí. Zvlášť pokud jsou v rodině malé děti.
Růst cen byl v září nejrychlejší za posledních pět let, zdražování táhnou především potraviny (Aktualne.cz 10.10.2017)
Meziroční míra inflace v září zrychlila oproti srpnu o 0,2 procentního bodu na 2,7 procenta. Rychle rostou ceny potravin, především másla a mléčných výrobků. Stouply i náklady na bydlení. Stávající cenový vývoj zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB v listopadu zvýší úrokové sazby.
O práci se uchází nejméně lidí téměř za 20 let. Nezaměstnanost opět klesla (Aktualne.cz 9.10.2017)
Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu, nezaměstnanost tak v září klesla na 3,8 procenta. Naopak dál roste počet volných míst, ukazují nové statistiky Úřadu práce ČR.
Nezaměstnanost v EU klesla nejníže od roku 2008. Nejvyšší je mezi mladými (aktualne.cz 2.10.2017)
Za rok klesla v EU nezaměstnanost o 0,9 procentního bodu na 7,6 procenta. Nejmenší je nadále v Česku. Vysoká nezaměstnanost zůstává mezi mladými do 25 let, i když i zde výrazně klesla. V EU se snížila na 16,7 procenta z loňských 18,5 procenta.
Kdo si nejvíc polepšil? Nový žebříček ukazuje nejlépe i nejhůře placené práce v Česku (aktualne.cz 27.9.2017)
Mzdy v Česku rekordně rostou. Čerstvá data ukazují, že průměr v prvním pololetí poprvé přesáhl 30 tisíc korun. Dvě třetiny zaměstnanců ale na průměrnou mzdu nedosáhnou.
O pětinu nižší výdělek? Jak se liší mzdy mladých a osob v předdůchodovém věku (trexima.cz 25.9.2017)
Výdělek roste s věkem a zkušenostmi. Alespoň podle Eurostatu, který ukazuje, jak jsou na tom průměrné hodinové výdělky zaměstnanců do 30 let ve srovnání se mzdami osob ve věku 60 a více let.
Chtěla se po mateřské vrátit do práce, ale nevěděla kam. A tak zachránila poštu (seznam.cz 18.9.2017)
Téměř čtyři stovky poštovních úřadů provozují drobní podnikatelé nebo obce. Pošta má v plánu do budoucna na smluvní partnery převést většinu svých poboček.
Zvyšování platů podle militantních odborářských bossů je nesmysl. Oni nehájí zájmy zaměstnanců, řekl ministr financí Pilný (ihned.cz 18.9.2017)
Ministr financí Ivan Pilný (ANO) v nedělní Partii televize Prima zkritizoval požadavek odborů na zvýšení platů. Podle něj "militantní odborářští bossové" nehájí zájmy zaměstnanců, nýbrž se snaží získat politické body, aby se mohli dostat do parlamentu nebo do Bruselu. Odborů se naopak zastal místopředseda KSČM Jiří Dolejš, podle kterého je naopak požadavek na zvyšování platů v popisu práce odborů.
Lidstvo přistane dřív na Marsu, než Češi dosáhnou německých mezd. Podívejte se, jak umírá český sen (ihned.cz 12.9.2017)
Dohnat německé mzdy je snem Čechů už od sametové revoluce. Cíl je to ale těžko dosažitelný. Nízké české mzdy přitom už nejsou jen v centru pozornosti volebního boje v Česku, ale zabývá se jimi i Evropa. Podle předpovědi HN doženou Češi Němce nejdříve v roce 2080, možná nikdy. Většina oslovených odborníků by si vsadila, že lidstvo dřív přistane na Marsu.
Jen ať si zvykají. I pětileté děti musí mít omluvenou docházku ve školce (novinky.cz 11.9.2017)
Povinná docházka, omluva v případě absence, prázdniny. Pro pětileté děti začala minulý týden platit víceméně stejná pravidla jako pro žáky základních škol. Rodiče sice musí neúčast dětí ve školce omlouvat, v zákoně ale není řečené, jakým způsobem to má být. A některé školky zákon interpretují dost přísně.
Robotičtí pošťáci doručí v Curychu jídlo, léky či oblečení (idnes.cz 8.9.2017)
Švýcarská pošta se po ročním testování rozhodla pokračovat v projektu samořídících vozíků, které mají ulehčit práci pošťákům. Od loňského podzimu roboti najezdili tisíce kilometrů a doručili zhruba 200 zkušebních zásilek. Nyní je čeká práce v centru Curychu.
Firma nemůže bez souhlasu zaměstnance sledovat soukromé zprávy z práce, rozhodl evropský soud (aktualne.cz 6.9.2017)
Firmy podle Evropského soudu pro lidská práva musí své zaměstnance předem upozornit, že jejich elektronická komunikace bude monitorována. Soud řešil konkrétní případ rumunského zaměstnance, který dostal výpověď kvůli tomu, že si z pracovního počítače psal se svými blízkými.
Jediným zájemcem o poštovní licenci na příštích pět let je Česká pošta (ihned.cz 5.9.2017)
Stávající licence jí platí do konce letošního roku. Čas pro podávání žádostí vypršel. Splnili jsme všechny formální požadavky regulátora, říká šéf České pošty Martin Elkán.
Na péči o nemocného příbuzného dostanete až tři měsíce placeného volna. Novinku už podepsal Zeman (aktualne.cz 4.9.2017)
Takzvané dlouhodobé ošetřovné budou moci lidé čerpat až 90 dní. Podmínkou je, že člověk, o něhož by se doma starali, strávil alespoň týden v nemocnici
Lidé se zkrácenými úvazky musí počítat s tím, že jejich důchod bude nižší (novinky.cz 4.9.2017)
Možnost práce na zkrácený úvazek vyhledává stále více lidí. Alternativu ke standardní pracovní době oceňují především studenti, kteří potřebují vhodně skloubit své studijní povinnosti s možností výdělku, či rodiče, kteří chtějí více času na péči o rodinu. Na druhou stranu má ale částečný úvazek vliv na výši starobního důchodu.
Červencová nezaměstnanost klesla na 2,9 procenta. Nadále je nejnižší z celé EU (novinky.cz 31.8.2017)
Míra nezaměstnanosti dosahovala v červenci letošního roku 2,9 procenta a meziročně se snížila o 1,3 procentního bodu. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s předchozím měsícem zůstala nezaměstnanost na stejné úrovni. Podle zveřejněných údajů Eurostatu je česká nezaměstnanost i nadále nejnižší v celé Evropské unii (EU).
Znáte svá práva a povinnosti? Čtěte, jak nedoplatit na nemoc (E15 25.8.2017)
Onemocnět můžete kdykoliv a vždy je to nepříjemné. Nejen proto, že vypadnete z pracovního i společenského života, ale hlavně se výrazně sníží vaše příjmy. Proto je dobré vědět, na co máte nárok, na co si dát pozor, jaké příspěvky můžete od státu dostat a jaká práva má váš zaměstnavatel.
Minimální mzda rekordně stoupne, potvrdila vláda. Firmy chtějí, aby příště už nerozhodovali politici (aktualne.cz 21.8.2017)
Vláda schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle něhož minimální mzda vzroste na 12 200 korun měsíčně. Tripartita se letos shodla, že by se měl připravit návrh modelu valorizace, podle něhož by nejnižší výdělek pak automaticky rostl.
Kde je v Česku nejvíce lidí bez práce? Nejhorší obce najdete nejen na severu, ukazuje žebříček (aktualne.cz 16.8.2017)
Nejvyšší podíl nezaměstnaných mají Jetětice na Písecku, třetí nejvyšší podíl uchazečů je v Těchařovicích na Příbramsku. Mezi zástupce severních Čech či Moravskoslezského kraje se dostaly i obce z Jihlavska, Plzeňska či Kladenska. Na opačném konci žebříčku skončilo s nulovou nezaměstnaností 218 obcí.
Jestli se něco nezmění, Česko dožene podle analýzy francouzské platy za 222 let, řekl Sobotka (ihned.cz 15.8.2017)
Předseda vlády Bohuslav Sobotka navrhne vládě plošné navýšení platů státních zaměstnanců o deset, učitelům o patnáct procent. Zároveň chce docílit zvýšení minimální mzdy na příští rok o 1200 korun.V soukromém sektoru má zvyšování mezd pomoci i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Vkladní knížky se vrací. Mohou uspět jako retro týdny v Lidlu, věří bankéř (aktualne.cz 14.8.2017)
Lidé jsou rádi, když mohou dítěti darovat něco hmatatelného, říká ředitel Poštovní spořitelny. Vkladní knížku nabízí kromě ní už jen Česká spořitelna a dvě malé banky. Úroková míra se u vkladních knížek pohybuje od 0,1 do jednoho procenta ročně, což je srovnatelné s "elektronickými" spořicími účty nebo termínovanými vklady.
Takovou práci už Češi nechtějí. Projděte si profese, které firmy nejčastěji shánějí (aktualne.cz 10.8.2017)
Zaměstnavatelé hledají především pomocné dělníky, řidiče, uklízeče, kuchaře či svářeče. Češi už ale ve většině případů došli, nebo za stávajících podmínek pracovat nechtějí.
Inflace v Česku roste. Nejvíce zdražilo máslo, vejce a mléko, naopak levnější je telefonování (aktualne.cz 9.8.2017)
Růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta. Inflace roste díky zvyšující se poptávce domácností, kterou podporuje zvyšování mezd či rekordně nízká nezaměstnanost. Zdražování zůstává nad cílem České národní banky.
Nezaměstnanost mírně stoupla. Stále je nejnižší v celé EU (iDNES.cz 8.8.2017)
Podíl nezaměstnaných v červenci mírně stoupl ze 4 na 4,1 procenta. Práci na úřadech hledalo o 5 635 lidí víc než před měsícem. Stále však platí, že Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii.
Kolik zaplatíte za pivo, jídlo či oblečení? Projděte si porovnání cen v Evropě (aktualne.cz 1.8.2017)
Kolik stojí vybrané zboží a služby a kolikrát by si obyvatelé mohli danou položku koupit, pokud by za ni utratili celou svoji výplatu? Podívejte se na srovnání zemí podle online databáze Numbeo, do níž lidé doplňují ceny konkrétního zboží a služeb.
Mzdy rostou, bezdětní Češi si za ně ale nekoupí ani tolik, co Turci. Slováci jsou v žebříčku OECD ještě níže (ihned.cz 1.8.2017)
České ekonomice se daří a mzdy v posledních měsících stoupají. Nová ročenka OECD ale ukázala, že bezdětní lidé žijící "single" si za svou čistou mzdu koupí méně než Turci. Z žebříčku je také patrné výrazné zvýhodnění rodin s dětmi v Česku.
Povolání budoucnosti: Kdo se uplatní a kdo ne? (iDNES.cz 29.7.2017)
Pětašedesát procent povolání, která bude vykonávat nastupující mladá generace zvaná Z, dosud neexistuje. Velké změny přináší éra digitalizace, robotizace a celkové automatizace. Koho čekají dobré časy a kdo bude muset na své původní povolání zapomenout?
Ukrajinec, instantní řešení trhu práce (ihned.cz 28.7.2017)
Firmám chybí zaměstnanci, zvýšit platy ale nechtějí. Nedostatek lidí má podle nich řešit dovoz levné pracovní síly z Východu. Mzdy tak nyní nahoru táhne stát pomocí krátkodobých administrativních opatření.


© OS ZPTNS 2011