SERVIS PRO ČLENY

Stovky stížností zavalily poštu. Tohle vzkázala žena za přepážkou (tn.nova.cz 6.12.2017)
Předvánoční období se pro Českou poštu proměnilo v hororové. Zaměstnanců je málo, zásilky nestíhají doručovat a klienti jsou stále více rozzlobení. Redakci TN.cz se ozvala pracovnice pošty a všem nespokojeným zákazníkům zaslala následující vzkaz.
Pošťákům ubude práce. Noviny začnou roznášet PNS a Mediaservis (Aktualne.cz 5.12.2017)
Česká pošta přestane od Nového roku roznášet předplacená periodika. Dohodla se na tom se společnostmi PNS a Mediaservis. Část brigádníků pošty přijde o místo.
Šestina Čechů nevyužívá internet, zjistili statistici. Projděte si nová čísla o počítačích v ČR (Aktualne.cz 20.11.2017)
Od roku 2007 se podíl domácností s počítačem téměř zdvojnásobil a podíl domácností s připojením na internet vzrostl 2,4krát. Podíl uživatelů internetu v mobilu stoupl už na 50 procent.
Mobilní operátoři jsou levnější, než se zdá, zjistil úřad. Kartel podle něj v Česku není (Aktualne.cz 14.11.2017)
Ceny hlavního neomezeného tarifu se u "velké mobilní trojky" držely na stejné hodnotě po čtyři roky. Podle antimonopolního úřadu ale ke koordinaci firem nedošlo.
Dopis může zdražit až na 25 Kč. Pošta se hádá s úřadem o licenci i ceny (idnes.cz 9.11.2017)
Poštovní služby jsou veřejné služby obdobně jako železniční a autobusová doprava. Na úhradu nákladů dopravy stát výrazně přispívá a nevnucuje nesmyslné zdražení cen jízdenek. Český telekomunikační úřad se k České poště chová nepochopitelně. Česká pošta musí hradit většinu nákladů na základní poštovní služby sama. Doplácejí na to především zaměstnanci, nejsou dostatečné finanční prostředky na mzdy ani na investice na zlepšení pracovních podmínek !!!
Nezaměstnanost v Česku byla v říjnu nejnižší za posledních 20 let (iDNES.cz 8.11.2017)
Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,6 procenta ze zářijových 3,8 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 271 000, nejméně za téměř 20 let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Zároveň přibylo volných míst proti září o téměř čtyři tisícovky na zhruba 210 000.
Která banka a pojišťovna jsou nejpřívětivější? Projděte si výsledky soutěže (Aktualne.cz 6.11.2017)
Titul klientsky nejpřívětivější banky v rámci soutěže Nejlepší banka obhájila Raiffeisenbank. Mezi životními pojišťovnami je z pohledu klienta nejlepší Allianz, v neživotním pojištění zvítězila Česká pojišťovna.
Kvalitu potravin zjistí nová aplikace, od ledna bude k dispozici zdarma (Aktualne.cz 6.11.2017)
Během sekundy půjde z čárového kódu zjistit složení, výrobní postup, certifikát kvality nebo názor ostatních uživatelů.
Česká pošta intenzivně shání brigádníky pro předvánoční provoz (Parlamentnilisty.cz 2.11.2017)
Česká pošta pro předvánoční provoz shání cca 3 000 brigádníků..
Nemocní dostanou v roce 2018 víc peněz. Hlavně dlouhodobí marodi (měšec.cz 30.10.2017)
Náhrada příjmu i nemocenské budou od 1. ledna 2018 vyšší, a to v důsledku pravidelné každoroční valorizace redukčních hranic. Navíc bude vyšší i nemocenské při dlouhodobých pracovních neschopnostech.
Práce pošťáka neláká. Pošta nemá lidi a nestíhá doručovat (tn.nova.cz 28.10.2017)
Česká pošta má problém. Nestíhá rozvážet zásilky. Týká se to hlavně velkých měst. Podle ekonomů je to způsobeno tím, že si lidé objednávají více zásilek a také tím, že je silná ekonomika a doručovatelé přecházejí do jiných odvětví.
Češi znovu objevují stavební spořitelny. Zájem je o půjčky na rekonstrukce (iDNES.cz 26.10.2017)
Objem poskytnutých hypoték oproti loňsku nejspíš klesne. A to hlavně kvůli omezením ze strany České národní banky, rostoucím úrokům a zdražujícím nemovitostem. Jenže lidé do bydlení investovat nepřestali a častěji než v předchozích letech nyní míří pro peníze do stavebních spořitelen.
Kdo jsou nové tváře Sněmovny? Pekař kremrolí i zpěvák Superstar (iDNES.cz 25.10.2017)
Pekař, sportovci, muzikanti. V Poslanecké sněmovně se bude objevovat 120 nových tváří různých profesí. Jsou mezi nimi jak zkušení politici, kteří ale nikdy nevykonávali funkci poslance, tak úplní političtí nováčci. Někteří už teď vědí, že se mandátu vzdají ve prospěch současné funkce, kterou vykonávají. Zdroj:
Bankovních karet už je v Česku víc než lidí, platíme čím dál menší nákupy. Projděte si nová čísla (Aktualne.cz 24.10.2017)
Češi používají platební karty třikrát častěji než před pěti lety. Jejich rozšíření výrazně pomohla bezkontaktní technologie.
Žít s nízkým příjmem je tíživé, politici by to dávno měli vědět, říká dokumentaristka Rychlíková (Aktualne.cz 23.10.2017)
Jedním z vyhlížených filmů jihlavského festivalu dokumentárních filmů je díl Českého žurnálu s podtitulem Hranice práce od Apoleny Rychlíkové. Vznikl ve spolupráci s novinářkou A2larmu Sašou Uhlovou, která si v utajení vyzkoušela některé nejhůř placené pozice v Česku a následně o nich podala zprávu v sérii psaných reportáží. Dokument Rychlíkové nadto přináší příběh samotné Uhlové. "Když Lubomír Zaorálek v DVTV řekl, že reportáže četl a byly pro něj zdrojem nových informací, divila jsem se, že se sociálnědemokratický politik o těchto věcech musí dozvědět z textu na internetu," říká dokumentaristka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Česko má po Estonsku největší platové rozdíly mezi muži a ženami v Evropě (e15.cz 18.10.2017)
Ženy v Evropské unii vydělávají na hodinu méně než muži, rozdíl činí v průměru 16,3 procenta a týká se všech členských států osmadvacítky. Češky jsou na tom s platem nižším o 22,5 procenta až na Estonky nejhůře v Evropě. Naopak nejmenším rozdílem v ohodnocení práce mužů a žen se může pochlubit Itálie, kde ženy pobírají jen o 5,5 procenta menší mzdu než muži.
Chudoba či sociální vyloučení? V Česku hrozí nejméně ze všech zemí EU (idnes.cz 17.10.2017)
Česká republika byla loni ve srovnání s ostatními 27 státy Evropské unie zemí s nejnižším procentem chudoby a sociálního vyloučení. Společně s Finskem, Dánskem a Nizozemskem vévodí tabulce statistického úřadu Eurostat. Naopak nejhorší je situace v Bulharsku a Rumunsku.
Velké srovnání nákupů: Česko nejdražší, Polsko levné, Německo kvalitní (idnes.cz 17.10.2017)
Redaktoři deníku MF DNES se vydali nakupovat do sousedních zemí, aby porovnali ceny a složení potravin a drogerie. Výsledek testu ukázal, že pokud chcete ušetřit a nemáte to daleko, cesta za hranice se vyplatí. Zvlášť pokud jsou v rodině malé děti.
Růst cen byl v září nejrychlejší za posledních pět let, zdražování táhnou především potraviny (Aktualne.cz 10.10.2017)
Meziroční míra inflace v září zrychlila oproti srpnu o 0,2 procentního bodu na 2,7 procenta. Rychle rostou ceny potravin, především másla a mléčných výrobků. Stouply i náklady na bydlení. Stávající cenový vývoj zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB v listopadu zvýší úrokové sazby.
O práci se uchází nejméně lidí téměř za 20 let. Nezaměstnanost opět klesla (Aktualne.cz 9.10.2017)
Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu, nezaměstnanost tak v září klesla na 3,8 procenta. Naopak dál roste počet volných míst, ukazují nové statistiky Úřadu práce ČR.
Nezaměstnanost v EU klesla nejníže od roku 2008. Nejvyšší je mezi mladými (aktualne.cz 2.10.2017)
Za rok klesla v EU nezaměstnanost o 0,9 procentního bodu na 7,6 procenta. Nejmenší je nadále v Česku. Vysoká nezaměstnanost zůstává mezi mladými do 25 let, i když i zde výrazně klesla. V EU se snížila na 16,7 procenta z loňských 18,5 procenta.
Kdo si nejvíc polepšil? Nový žebříček ukazuje nejlépe i nejhůře placené práce v Česku (aktualne.cz 27.9.2017)
Mzdy v Česku rekordně rostou. Čerstvá data ukazují, že průměr v prvním pololetí poprvé přesáhl 30 tisíc korun. Dvě třetiny zaměstnanců ale na průměrnou mzdu nedosáhnou.
O pětinu nižší výdělek? Jak se liší mzdy mladých a osob v předdůchodovém věku (trexima.cz 25.9.2017)
Výdělek roste s věkem a zkušenostmi. Alespoň podle Eurostatu, který ukazuje, jak jsou na tom průměrné hodinové výdělky zaměstnanců do 30 let ve srovnání se mzdami osob ve věku 60 a více let.
Chtěla se po mateřské vrátit do práce, ale nevěděla kam. A tak zachránila poštu (seznam.cz 18.9.2017)
Téměř čtyři stovky poštovních úřadů provozují drobní podnikatelé nebo obce. Pošta má v plánu do budoucna na smluvní partnery převést většinu svých poboček.
Zvyšování platů podle militantních odborářských bossů je nesmysl. Oni nehájí zájmy zaměstnanců, řekl ministr financí Pilný (ihned.cz 18.9.2017)
Ministr financí Ivan Pilný (ANO) v nedělní Partii televize Prima zkritizoval požadavek odborů na zvýšení platů. Podle něj "militantní odborářští bossové" nehájí zájmy zaměstnanců, nýbrž se snaží získat politické body, aby se mohli dostat do parlamentu nebo do Bruselu. Odborů se naopak zastal místopředseda KSČM Jiří Dolejš, podle kterého je naopak požadavek na zvyšování platů v popisu práce odborů.
Lidstvo přistane dřív na Marsu, než Češi dosáhnou německých mezd. Podívejte se, jak umírá český sen (ihned.cz 12.9.2017)
Dohnat německé mzdy je snem Čechů už od sametové revoluce. Cíl je to ale těžko dosažitelný. Nízké české mzdy přitom už nejsou jen v centru pozornosti volebního boje v Česku, ale zabývá se jimi i Evropa. Podle předpovědi HN doženou Češi Němce nejdříve v roce 2080, možná nikdy. Většina oslovených odborníků by si vsadila, že lidstvo dřív přistane na Marsu.
Jen ať si zvykají. I pětileté děti musí mít omluvenou docházku ve školce (novinky.cz 11.9.2017)
Povinná docházka, omluva v případě absence, prázdniny. Pro pětileté děti začala minulý týden platit víceméně stejná pravidla jako pro žáky základních škol. Rodiče sice musí neúčast dětí ve školce omlouvat, v zákoně ale není řečené, jakým způsobem to má být. A některé školky zákon interpretují dost přísně.
Robotičtí pošťáci doručí v Curychu jídlo, léky či oblečení (idnes.cz 8.9.2017)
Švýcarská pošta se po ročním testování rozhodla pokračovat v projektu samořídících vozíků, které mají ulehčit práci pošťákům. Od loňského podzimu roboti najezdili tisíce kilometrů a doručili zhruba 200 zkušebních zásilek. Nyní je čeká práce v centru Curychu.
Firma nemůže bez souhlasu zaměstnance sledovat soukromé zprávy z práce, rozhodl evropský soud (aktualne.cz 6.9.2017)
Firmy podle Evropského soudu pro lidská práva musí své zaměstnance předem upozornit, že jejich elektronická komunikace bude monitorována. Soud řešil konkrétní případ rumunského zaměstnance, který dostal výpověď kvůli tomu, že si z pracovního počítače psal se svými blízkými.


© OS ZPTNS 2011