SERVIS PRO ČLENY

Za rok přibylo více než 100 tisíc volných míst. Práci hledá nejméně lidí od podzimu 1997 (Aktualne.cz 10.4.2018)
V březnu evidovaly úřady práce 253 522 nabídek volných pozic. Nejvyšší nezaměstnanost je na Karvinsku, nejnižší v okrese Rychnov nad Kněžnou.
Inflace v Česku zpomaluje. Jogurty zdražují více než vejce, spočítali statistici (Aktualne.cz 10.4.2018)
Na celkové zdražování měly v březnu největší vliv ceny v oblasti bydlení, naopak ke zpomalení růstu došlo u u potravin a nealkoholických nápojů.
Dvojí kvalita potravin dostane ve středu stopku. Zakročí Evropská komise (idnes.cz 9.4.2018)
V Evropské unii by nemělo být nadále možné nabízet pod shodným označením výrobky různé kvality. Evropská komise totiž hodlá tuto středu přijít s úpravou příslušné směrnice tak, aby jasně stanovila, že dvojí kvalita produktů není v souladu s unijním právem. Firmám by dokonce za určité situace mohla kvůli věci hrozit vysoká pokuta.
Která banka je nejvstřícnější? Soutěž ovládla čtveřice s nulovými nebo nízkými poplatky (Aktualne.cz 2.4.2018)
Fio banka dominovala už po šesté. Ovládla ji téměř každý rok od své přeměny z družstevní záložny na banku, pouze předloni skončila těsně druhá.
Kdo si nejvíc polepšil? Nový žebříček ukazuje nejlépe i nejhůře placené práce v Česku (Aktualne.cz 31.3.2018)
Projděte si čerstvá čísla z nejpřesnější statistiky výdělků v České republice.
Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce (idnes.cz 23.3.2018)
Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát vozů na elektrický pohon se přihlásil jediný zájemce. Informace portálu Autonaelektřinu.cz v pátek potvrdil mluvčí České pošty Matyáš Vitík. „Termín případného vypsání nového výběrového řízení nebyl stanoven,“ dodal Vitík. Jméno zájemce neuvedl.
Kde si za hodinu vyděláte nejvíc? Nové porovnání průměrných mezd v EU (Aktualne.cz 22.3.2018)
Nejvyšší odměnu za práci dostávají lidé v Lucembursku, Dánsku a Belgii, nejnižší v Bulharsku a Rumunsku. Česko loni poprvé překročilo hranici 10 eur za hodinu.
Češi si půjčují stále víc. Zadlužení obyvatel loni poprvé přesáhlo dva biliony korun (Aktualne.cz 12.3.2018)
Zatímco počet lidí s úvěry stagnuje, průměrná částka dluhu určeného na spotřebu loni dosáhla 180 tisíc korun na jednoho klienta. Průměrná částka u dluhů určených na bydlení poprvé v historii překročila 1,5 milionu korun.
Nejrychleji rostou mizerné mzdy. Jde však o výkyv, nůžky se nezavírají (idnes.cz 12.3.2018)
Průměrná mzda v Česku se koncem loňského roku přehoupla přes 30 tisíc korun. Nejvíc si polepšili lidé, kteří vydělávají nejméně. Například zaměstnanci v pohostinství nebo v administrativě. Naopak lidem z nejlépe placených sektorů, jako jsou informační technologie či finančnictví, stouply mzdy nejpomaleji. Analýza ČSOB ale naznačuje, že jde jen o dočasný jev a že se mzdy dlouhodobě nesbližují.
Nejvzácnější československá známka se vydražila za 7,8 milionu korun (Aktualne.cz 11.3.2018)
Dražbou zelené žilkované čtyřkoruny s vyvolávací cenou čtyři miliony korun vyvrcholil prodej částí největší sbírky československých známek.
Studenty a důchodce bude jízdné stát jen čtvrtinu, slíbil Babiš. Peníze vláda v demisi získá "rušením nesmyslů" (ihned.cz 11.3.2018)
Andrej Babiš v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT uvedl, že studenti a důchodci budou mít od června slevu 75 procent z jízdného. Peníze na slevy vláda získá z dalších úspor a rušením "nesmyslů", vysvětlil. V programovém prohlášení přitom vláda slibovala jízdné pro seniory a studenty zdarma.
Přispějte poště jako na vlaky nebo autobusy, chtějí zaměstnanci po státu. Zkušení odcházejí (Aktualne.cz 8.3.2018)
Kvůli nízkým mzdám je mnoho neobsazených pracovních míst a zaměstnanci pošty tak pracují v extrémních podmínkách, varují autoři petice.
Lidé mívají o své penzi iluze. Probuzení bývá tvrdé (novinky.cz 7.3.2018)
Většina Čechů, kterým se blíží důchodový věk, ani přibližně neví, jakou penzi bude po jeho dosažení pobírat. Jejich očekávání jsou velmi často iluzorní a probuzení do reality bývá tvrdé, potvrzují průzkumy. Lidé totiž očekávají podle průzkumu NN Penzijní společnosti důchod kolem 20 tisíc korun, většinou ale dostanou jen 12 tisíc.
Na odevzdání daňových přiznání zbývá necelý měsíc, Finanční správa přináší souhrn nejčastějších chyb (financnisprava.cz 6.3.2018)
Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen necelý měsíc. Posledním dnem pro podání je úterý 3. dubna 2018. Tento den je zároveň posledním dnem pro úhradu daně a úřední hodiny finančních úřadů budou z toho důvodu 3. dubna otevřeny od 8:00 do 18:00 hodin.
Zkontrolujte si řidičský průkaz, letos vyprší platnost 626 000 lidem. Výměna se zjednoduší (Aktualne.cz 5.3.2018)
Od července budou moci lidé žádat o vydání nebo výměnu řidičského průkazu na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností, nejen v místě trvalého bydliště.
Firmy shání čtvrt miliónu lidí, ale Češi za mzdu pod 20 tisíc pracovat nechtějí (novinky.cz 26.2.2018)
V Česku je podle statistik úřadů práce před 230 tisíc pracovních míst, na která firmy nemohou sehnat zaměstnance. Největší nouze je o lidi s nižší kvalifikací hlavně v dělnických a pomocných profesích. Firmy u daných profesí nabízejí nástupní mzdu většinou pod 20 tisíc, někdy i pod 15 tisíc hrubého. Podle analytiků ale právě nižší mzdy porostou nejsvižnějším tempem.
Jak si snížit daně. Můžete ušetřit tisíce korun, projděte si přehled slev (Aktualne.cz 22.2.2018)
Daňové přiznání za rok 2017 se blíží. Projděte si aktuální seznam odečitatelných položek a slev, které v něm můžete využít.
Stát může poslat České poště miliardy za veřejné služby, schválila Evropská komise (zdopravy.cz 22.2.2018)
Česká pošta si může oddychnout. Evropská komise po 2,5 roku trvajícím zkoumání odsouhlasila státní finanční podporu některým službám pošty. Stát tak může uvolnit miliardy, které se účetně nashromáždily za poslední léta a které mají krýt především takzvanou univerzální poštovní službu
Kde žije nejvíc Čechů v dluhové pasti? Podívejte se na novou mapu exekucí (Aktualne.cz 18.2.2018)
Exekuci už má 863 tisíc obyvatel České republiky, což je téměř desetina lidí starších 15 let. Za poslední rok jich přibylo 31 tisíc. Vyplývá to z aktualizované mapy exekucí, kterou sestavilo neziskové sdružení Otevřená společnost. Kolem 151 tisíc lidí má dokonce přes deset exekucí. Podívejte se na podrobnosti.
Chřipková epidemie ukrajuje pacientům část mzdy. Náklady cítí i pojišťovny (idnes.cz 15.2.2018)
Epidemie chřipky si kromě obětí na životech každý rok vybírá i své finanční náklady. Nejvíc ji pocítí pacienti na výpadku mzdy, naopak vydělat dostanou výrobci léků, vakcín a zdravotnická zařízení. MF­ DNES se pokusila zmapovat finanční náklady chřipky a podobných nemocí.
Obrat po letech: Odborářů v Česku přibývá, nově jsou i v Amazonu nebo H&M (Aktualne.cz 14.2.2018)
Nové odborové organizace vznikly například v Amazonu, Karlovarských minerálních vodách nebo řetězcích H&M, Marks & Spencer či Uni Hobby.
Zdražování v Česku mírně zpomalilo. Za vejce zaplatíme o třetinu víc než před rokem (Aktualne.cz 14.2.2018)
Růst spotřebitelských cen v lednu zpomalil na 2,2 procenta v porovnání se stejným měsícem předchozího roku. Lednová inflace je tak nejnižší od loňského dubna.
Do aukce jde nejvzácnější československá známka. Může se vydražit za pět milionů (Aktualne.cz 12.2.2018)
Dražený exemplář je podle aukční síně bezvadný, znám je pouze jediný kus. Známka je součástí sbírky filatelisty Ludvíka Pytlíčka, který ji koncem 90. let získal za 2,6 milionu korun.
Potraviny a drogerie zdražují v Česku téměř nejvíc v Evropě. Může za to i volba vyšší kvality (Aktualne.cz 7.2.2018)
Češi jsou po letech pesimismu příjemně naladěni k utrácení. Přesouvají se ke kvalitnějším typům potravin, mnohdy českým výrobkům, a jsou ochotni za ně platit i vyšší ceny. V jejich útratách je zatím příliš nebrzdí ani inflace.
Máte naspořeny alespoň tři platy? Nečekané výdaje straší české domácnosti (idnes.cz 6.2.2018)
Až 68 procent Čechů nemá žádnou, nebo pouze minimální finanční rezervu. Jen několik procent lidí je se stavem svého konta natolik spokojeno, že se o budoucnost nemusí strachovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar TNS pro společnost Kruk, který proběhl v sedmi evropských státech včetně Česka.
Nejlepší spoření, účty, půjčky a investice. Projděte si výsledky soutěže Finanční produkt roku (Aktualne.cz 4.2.2018)
Vítěze neurčuje porota ani veřejnost, ale vyplývají z celoročního sledování a vyhodnocování pevně stanovených kritérií. Automaticky jsou zařazeny všechny produkty na trhu.
Jak se zbavit dluhu? Od ledna platí nová pravidla (idnes.cz 30.1.2018)
Dlužníci si polepší. Podle nových sazeb se jim nejenom sníží povinné splátky, které při osobním bankrotu musí odvádět, ale také zřejmě padne hranice minimálního dluhu, kterou bylo nutné doposud splatit.
Ministerstvo spustilo insolvenční web, má pomáhat dlužníkům (Aktualne.cz 29.1.2018)
Dlužníkům stránky nabízí informace o tom, jak řešit situaci, kdy dlužníkovi závazky přerostly přes hlavu. V hlavních záložkách najdou lidé základní informace o platební neschopnosti a úpadku i o možnostech jejich řešení.
Nová cenová mapa vody v Česku: Podívejte se, kde z kohoutku teče nejdražší a kde nejlevnější (Aktualne.cz 24.1.2018)
Mapa obsahuje ceny vody pro rok 2018 ve více než 200 městech a obcích. Voda tam většinou zdražila v řádu desítek haléřů či několika korun, na pár místech zlevnila nebo cena zůstala stejná. Nejvíce platí lidé v Sezimově Ústí a Táboře, nejméně v Krnově.
Zaměstnanci České pošty si polepší. Stoupnou jim mzdy a dostanou mimořádnou odměnu (Aktualne.cz 18.1.2018)
Mzdy všech zaměstnanců s tarifní mzdou vzrostou od dubna v průměru o 7,1 procenta. Každému takovému zaměstnanci pošta garantuje minimální navýšení měsíčních tarifních a výkonových mezd o 1200 korun. Mimořádnou odměnu pak obdrží zaměstnanci s tarifní mzdou v únoru a březnu.


© OS ZPTNS 2011