SERVIS PRO ČLENY


Infografika: Třetina potravin v EU končí mezi odpadky (21.6.2017)
Evropský parlament v polovině května schválil usnesení, ve kterém žádá, aby se v Unii odstranily překážky pro darování potravin a zlepšilo informování o datech použitelnosti potravin. Obě opatření mohou podle europoslanců plýtvání snížit. Bojovat má proti němu také balíček pro oběhové hospodářství, který se v EU aktuálně projednává. Cílem je snížit do roku 2030 objem potravinového odpadu v EU na polovinu. Podívejte se na naši infografiku.
Novela stavebního zákona zřejmě nenaplní očekávání. Dopad bude omezený (15.6.2017)
Získat stavební povolení není v Česku nic jednoduchého. Novela stavebního zákona měla přinést změnu, v současné podobě však budou její dopady omezené. Myslí si to i ředitelé stavebních firem.
Hledáte práci a neumíte s počítačem? EU chce pomoci novými investicemi (12.6.2017)
Evropské firmy zápasí s nedostatkem zaměstnanců. Hledají přitom hlavně lidi, kteří umí pracovat s počítačem, zvládnou se zorientovat v technických programech a využívat další online aplikace. Uchazeči, kteří to nezvládnou, budou v budoucnu hledat práci čím dál složitěji. EU chce proto podpořit investice, které by rozvoj digitálních dovedností obyvatel výrazně zlepšily.
Konečně je to definitivní. Roaming v EU od 15. června končí (26.4.2017)
O zrušení roamingu v EU se v posledních letech mluvilo poměrně hodně. Jak se ale celý proces neustále protahoval, mnoho lidí přestávalo věřit, že k tomu skutečně někdy dojde. Včera však Rada EU učinila poslední a definitivní krok. Nyní již zrušení roamingových poplatků v členských státech k 15. červnu nic nebrání.
Infografika: Ve kterých zemích EU pracuje nejvíc Čechů a jak se jim žije (12.4.2017)
V souvislosti s brexitem se v Evropské unii oživila otázka volného pohybu pracovních sil a práv občanů EU, kteří žijí a pracují v jiných unijních zemích. Kde najdeme nejvíce Čechů a jaká pravidla určuje evropská legislativa?
Třetina vozů v EU má stočené kilometry, hledá se celoevropské řešení (10.4.2017)
Podvody se stáčením kilometrů trápí Česko, Slovensko i Německo, zatímco Belgie problémům úspěšně čelí. Řešením může být celoevropská databáze.
Infografika: Evropská unie na rozcestí. Jaká bude její budoucnost? (25.3.2017)
Lídři Evropské unie v těchto dnech v Římě diskutují o možnostech vývoje evropské integrace. Jaký scénář má největší šanci?
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (20.3.2017)
V Nizozemsku, Turecku, Velké Británii a Štrasburku se tento týden událo hned pět věcí, které stojí za povšimnutí. Více se dozvíte v pravidelném souhrnu zpráv.
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (13.3.2017)
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil pět možných cest, kterými by se Evropská unie mohla v budoucnosti vydat. Lídři zemí V4 ve Varšavě tuto otázku také probírali. Zaměřili se však i na rozdílnou kvalitu potravin. Britská Dolní sněmovna se pak rozhodla vzdorovat premiérce Therese Mayové, čímž pravděpodobně oddálila počátek oficiálních jednání o vystoupení Británie z EU. ČLÁNKY Publikováno: 03.03.2017 Autor: Redakce EurActiv.cz
České vesnice mizí. Šancí na změnu je podpora venkovských podnikatelů (7.3.2017)
Na venkově ubývají obchůdky, hospody i řemeslníci, a lepší to není ani s počtem farmářů. K podnikání v zemědělství přitom může vést i čirá náhoda, jako je navrácení pozemků v rámci restitucí.
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (20.2.2017)
V uplynulém týdnu se europoslanci činili. Schválili obchodní dohodu CETA, směrnici pro boj s terorismem nebo pravidla pro roboty. Přečtěte si u nás více podrobností.
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (13.2.2017)
Evropská unie slaví 25 let od podepsání Maastrichtské smlouvy, Angela Merkelová navštívila Polsko a v Rumunsku stále není klid. Co dalšího nám tento týden přinesl?
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (30.1.2017)
Německo chce prodlužovat kontroly na svých hranicích. Chce také po zahraničních řidičích, aby na jeho dálnicích platili mýto. Martin Schulz zase chce být německým kancléřem. V uplynulém týdne se ale věci děly i mimo Německo.
EU v roce 2017: Sociální politika a zaměstnanost (24.1.2017)
Unie chce posilovat sociální dimenzi evropské integrace. V nadcházejícím roce se zaměří na zaměstnanost mladých a lepší koordinaci sociálních systémů. Čekejme také pokračování debaty o pracovní mobilitě.
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (23.1.2017)
USA mají nového prezidenta, Evropský parlament nového předsedu. Česko má starý přístup ke klimatické politice. Co dalšího přinesl končící týden?
5 zpráv uplynulého týdne, které byste neměli přehlédnout (16.1.2017)
Již za pár dní se novým americkým prezidentem oficiálně stane Donald Trump. Stávající prezident Barack Obama proto před pár dny pronesl svůj poslední oficiální projev ve funkci. Změny se však dějí i v Evropské unii, kde se role nové předsedající země Rady EU chopila Malta. A mnohé překvapil také krok běloruské vlády, která zřejmě umožní bezvízový krátkodobý vstup do země občanům více než 80 zemí světa.
O azyl v EU zažádalo přes milion lidí. V ČR zůstává počet nízký (3.1.2017)
Už druhým rokem členské státy EU obdržely více než milion žádostí o azyl. Česká republika nárůst nepocítila, v integraci je přitom úspěšná.
Přehled: Pět nejzajímavějších rozhovorů roku 2016 (30.12.2016)
Server EurActiv vám během roku přináší i řadu zajímavých rozhovorů. Nevedeme je pouze s českými a unijními politiky, ale také s odborníky či s novináři. V následujícím přehledu se můžete seznámit s výběrem pěti nejoblíbenějších rozhovorů, které během roku 2016 redakce EurActivu vedla s předními českými osobnostmi, které se agendou Evropské unie zabývají.
Přehled: Rok 2016 byl pro EU náročný, příští nebude lepší (28.12.2016)
Evropská unie má za sebou poměrně těžký rok, ve kterém se objevila témata starší, ale i nová. Server EurActiv přináší přehled těch nejzásadnějších, se kterými se unijní lídři museli během minulých dvanácti měsíců popasovat. Zároveň se jedná o oblasti, kterým se pravděpodobně nevyhnou ani v roce 2017.
Třetina evropských žen je obětí násilí, EU usiluje o změnu (28.11.2016)
Až třetina žen v Evropě zažila fyzické nebo sexuální násilí ze strany svého partnera. Evropská komise na to upozornila v pátek 25. listopadu v rámci Mezinárodního dne násilí na ženách.
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (28.11.2016)
Minulý týden se činili europoslanci, kteří se zabývali obranou, propagandou nebo vztahy s Tureckem. Konal se také summit EU-Ukrajina. Unie Ukrajincům slíbila do konce roku zrušení víz. Co dalšího se dělo minulý týden?
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (21.11.2016)
V Maroku se jednalo o ochraně klimatu a naplňování Pařížské dohody. Evropská unie zapracovala na ochraně svých hranic a boji s terorismem. Co dalšího se dělo minulý týden?
EU chce být v zajišťování bezpečnosti soběstačnější (15.11.2016)
Evropské země se shodly, že EU musí více spolupracovat při zajišťování bezpečnosti, a to i mimo své hranice. Ministři debatovali mimo jiné o tom, zda se mohou nadále spoléhat na bezpečnostní záruky ze strany USA.
EU chce zabránit přílivu levného zboží z Číny (14.11.2016)
Pokud by Čína v příštím měsíci opravdu získala status tržní ekonomiky, některé země EU jsou rozhodnuty uvalit na levný čínský dovoz ochranářská opatření. Mělo by se jednat zejména o možnost výrazně zvýšit dovozní cla. Shoda na tomto postoji ale v EU stále nepanuje. A čas se krátí.
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (14.11.2016)
Minulému týdnu zcela jistě vévodily americké prezidentské volby. Nicméně zvolení Donalda Trumpa nebylo jedinou událostí, která stojí za zmínku. Pobaltím totiž v minulých dnech otřásly politické změny a sjednocení Kypru je o krok blíže. Stejně tak přišla opět na řadu otázka přerozdělovacího mechanismu, který má pomoci řešit migrační krizi.
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (24.10.2016)
EU a její členské země tentokrát řešily hlavně problémy za svými hranicemi a svůj vztah k vnějšímu světu.
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (11.10.2016)
Svět ratifikoval Pařížskou dohodu o klimatu, začala fungovat evropská pohraniční stráž a OSN bude mít nového generálního tajemníka. Přinášíme pravidelný přehled zpráv z EU a jejího okolí.
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (9.8.2016)
Vztahy Turecka a Rakouska jsou po minulém týdnu na bodu mrazu. Belgii zasáhl teroristický útok. Co dalšího se v Evropě dělo v posledních sedmi dnech?
Ekonomická situace zemí EU zůstává po brexitu klidná. Vyhráno ale není (4.8.2016)
Ekonomické dopady červnového referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Unie, jsou zatím mírné. Stabilitu však může narušit řada událostí, které Evropu v blízké době čekají. Kromě jednání o brexitu to jsou například volby v Německu a Francii nebo další vývoj v Itálii.
Budoucnost studia v rámci programu Erasmus ve Velké Británii je nejistá: Co se dá čekat po brexitu? (28.7.2016)
Odchod Británie z EU bude mít dopad na řadu oblastí, včetně výměny studentů v rámci oblíbeného programu Erasmus. Jaké možnosti se rýsují pro studenty, které budou chtít do Británie vycestovat po brexitu?


© OS ZPTNS 2011