SERVIS PRO ČLENY


Zaměstnanci si zaslouží lepší pracovní podmínky. Chránit je má evropský pilíř sociálních práv (20.11.2017)
Ministři zemí EU dnes schválili 20 principů, které mají zajistit lepší životní a pracovní podmínky pro Evropany. Je mezi nimi třeba zajištění spravedlivé mzdy nebo bezpečnosti na pracovišti. Dokument sice není závazný, ale členským zemím dává vodítko, jak postupovat. Pokrok bude pravidelně hodnotit Evropská komise.
Stejný plat za stejnou práci na stejném místě. Země EU se dohodly na kontroverzní směrnici (24.10.2017)
Po více než jednom roce dohadů se evropské země shodují na budoucích pravidlech pro vysílání pracovníků. Kontroverzní směrnici však ještě musí schválit Evropský parlament, který se s Radou v několika bodech neshoduje.
Josef Středula: Bojím se oligarchizace české politiky (19.10.2017)
Na přijetí eura není česká ekonomika ještě připravena, ale návrhy na vystoupení z Evropské unie jsou absolutně zvrácené a šílené, uvedl pro EurActiv.sk Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.
Zaplaťte, nebo přijdete o data, hrozí hackeři. Vyděračské viry už jsou rozšířenější než trojské koně (13.10.2017)
Hackeři čím dál častěji používají ransomware - tedy vyděračský virus, který od majitele napadeného počítače požaduje výkupné. Někdy se tváří jako obyčejný e-mail od zákazníka. Jedno kliknutí ale stačí k tomu, aby se firma stala obětí vydírání. Hackeři jí většinou dají na výběr - buď jim firma pošle peníze, nebo přijde o všechna data. Podle statistik Evropského parlamentu mají čtyři evropské firmy z pěti zkušenost s nějakým útokem hackerů.
Tomáš Zdechovský: EU začíná u žaludku českého občana (11.10.2017)
Češi prostě nevědí nic o globálních strategiích EU nebo propojenosti energetických sítí. Ale velmi dobře vědí, že v Německu koupí levnější a kvalitnější potraviny, říká v rozhovoru o českém pohledu na EU europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Přijetí eura politické strany rozděluje. Často jej ale odmítají, nebo s přijetím váhají (9.10.2017)
Přijetí eura budí v české společnosti emoce. Které politické strany po společné měně volají a které ji naopak odmítají?
Vladimír Bärtl: Česko je v debatě o budoucnosti EU aktivní i bez eura (20.9.2017)
Eurozóna se vyvíjí, a je proto nezbytné pokročit dále v její integraci. Česko se však může účastnit debat o prohloubení HMU i bez eura. Naší prioritou je zejména vnitřní trh. Ekonomicky tak dokážeme držet krok se zeměmi platícími společnou měnou, uvádí v rozhovoru náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.
Hospody nebo obchody na vesnicích dostanou podporu. Stát chce udržet lidi na venkově (8.9.2017)
Malí podnikatelé na venkově budou moci čerpat zvýhodněné úvěry nebo další formy podpory od Českomoravské záruční a rozvojové banky. Tu chce vláda změnit na národní rozvojovou banku.
Proč je máslo za pade… (7.9.2017)
Za dnešní cenou másla stojí posloupnost špatných a horších, i když možná dobře míněných, rozhodnutí. Příběh začíná již v roce 1984
Kauza toxických vajec zasáhla celou Evropu. Stopy vedou do Rumunska (1.9.2017)
Problém s nebezpečným fipronilem je rozšířenější, než se původně zdálo. Nebezpečná vejce se mohla objevit téměř ve všech státech Evropské unie.
Skvělá aktuální kondice české ekonomiky: A jde to i bez evropských fondů (31.8.2017)
Česká ekonomika se letos těší nadprůměrně dobré kondici, říká ekonom Petr Zahradník. Investice však zůstávají nejbolavějším místem aktuálního vývoje. NÁZORY Publikováno: 31.08.2017 Autor: Petr Zahradník
Infografika: Pravda o bruselské regulaci vysavačů (17.8.2017)
Odkud vlastně pochází nová pravidla pro vysavače, co konkrétně evropské nařízení reguluje a proč Unii na spotřebičích tolik záleží?
Uprchlické kvóty, reforma Unie nebo přijetí eura. Co prozrazují volební programy o pohledu politiků na EU (10.8.2017)
Říjnové volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží a politické strany postupně formulují své priority v programových dokumentech. Migrace a azylová politika, bezpečnost, (ne)přijetí eura, stejně jako systém rozhodování EU a pozice České republiky v ní, to jsou nejčastěji řešená evropská témata.
Budoucnost EU: Jako dřív, nebo vzhůru nohama? (31.7.2017)
Prohloubit evropskou integraci, nebo neprohloubit? Přinášíme přehled témat, o kterých se v EU debatuje.
Infografika: Třetina potravin v EU končí mezi odpadky (21.6.2017)
Evropský parlament v polovině května schválil usnesení, ve kterém žádá, aby se v Unii odstranily překážky pro darování potravin a zlepšilo informování o datech použitelnosti potravin. Obě opatření mohou podle europoslanců plýtvání snížit. Bojovat má proti němu také balíček pro oběhové hospodářství, který se v EU aktuálně projednává. Cílem je snížit do roku 2030 objem potravinového odpadu v EU na polovinu. Podívejte se na naši infografiku.
Novela stavebního zákona zřejmě nenaplní očekávání. Dopad bude omezený (15.6.2017)
Získat stavební povolení není v Česku nic jednoduchého. Novela stavebního zákona měla přinést změnu, v současné podobě však budou její dopady omezené. Myslí si to i ředitelé stavebních firem.
Hledáte práci a neumíte s počítačem? EU chce pomoci novými investicemi (12.6.2017)
Evropské firmy zápasí s nedostatkem zaměstnanců. Hledají přitom hlavně lidi, kteří umí pracovat s počítačem, zvládnou se zorientovat v technických programech a využívat další online aplikace. Uchazeči, kteří to nezvládnou, budou v budoucnu hledat práci čím dál složitěji. EU chce proto podpořit investice, které by rozvoj digitálních dovedností obyvatel výrazně zlepšily.
Konečně je to definitivní. Roaming v EU od 15. června končí (26.4.2017)
O zrušení roamingu v EU se v posledních letech mluvilo poměrně hodně. Jak se ale celý proces neustále protahoval, mnoho lidí přestávalo věřit, že k tomu skutečně někdy dojde. Včera však Rada EU učinila poslední a definitivní krok. Nyní již zrušení roamingových poplatků v členských státech k 15. červnu nic nebrání.
Infografika: Ve kterých zemích EU pracuje nejvíc Čechů a jak se jim žije (12.4.2017)
V souvislosti s brexitem se v Evropské unii oživila otázka volného pohybu pracovních sil a práv občanů EU, kteří žijí a pracují v jiných unijních zemích. Kde najdeme nejvíce Čechů a jaká pravidla určuje evropská legislativa?
Třetina vozů v EU má stočené kilometry, hledá se celoevropské řešení (10.4.2017)
Podvody se stáčením kilometrů trápí Česko, Slovensko i Německo, zatímco Belgie problémům úspěšně čelí. Řešením může být celoevropská databáze.
Infografika: Evropská unie na rozcestí. Jaká bude její budoucnost? (25.3.2017)
Lídři Evropské unie v těchto dnech v Římě diskutují o možnostech vývoje evropské integrace. Jaký scénář má největší šanci?
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (20.3.2017)
V Nizozemsku, Turecku, Velké Británii a Štrasburku se tento týden událo hned pět věcí, které stojí za povšimnutí. Více se dozvíte v pravidelném souhrnu zpráv.
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (13.3.2017)
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil pět možných cest, kterými by se Evropská unie mohla v budoucnosti vydat. Lídři zemí V4 ve Varšavě tuto otázku také probírali. Zaměřili se však i na rozdílnou kvalitu potravin. Britská Dolní sněmovna se pak rozhodla vzdorovat premiérce Therese Mayové, čímž pravděpodobně oddálila počátek oficiálních jednání o vystoupení Británie z EU. ČLÁNKY Publikováno: 03.03.2017 Autor: Redakce EurActiv.cz
České vesnice mizí. Šancí na změnu je podpora venkovských podnikatelů (7.3.2017)
Na venkově ubývají obchůdky, hospody i řemeslníci, a lepší to není ani s počtem farmářů. K podnikání v zemědělství přitom může vést i čirá náhoda, jako je navrácení pozemků v rámci restitucí.
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (20.2.2017)
V uplynulém týdnu se europoslanci činili. Schválili obchodní dohodu CETA, směrnici pro boj s terorismem nebo pravidla pro roboty. Přečtěte si u nás více podrobností.
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (13.2.2017)
Evropská unie slaví 25 let od podepsání Maastrichtské smlouvy, Angela Merkelová navštívila Polsko a v Rumunsku stále není klid. Co dalšího nám tento týden přinesl?
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (30.1.2017)
Německo chce prodlužovat kontroly na svých hranicích. Chce také po zahraničních řidičích, aby na jeho dálnicích platili mýto. Martin Schulz zase chce být německým kancléřem. V uplynulém týdne se ale věci děly i mimo Německo.
EU v roce 2017: Sociální politika a zaměstnanost (24.1.2017)
Unie chce posilovat sociální dimenzi evropské integrace. V nadcházejícím roce se zaměří na zaměstnanost mladých a lepší koordinaci sociálních systémů. Čekejme také pokračování debaty o pracovní mobilitě.
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout (23.1.2017)
USA mají nového prezidenta, Evropský parlament nového předsedu. Česko má starý přístup ke klimatické politice. Co dalšího přinesl končící týden?
5 zpráv uplynulého týdne, které byste neměli přehlédnout (16.1.2017)
Již za pár dní se novým americkým prezidentem oficiálně stane Donald Trump. Stávající prezident Barack Obama proto před pár dny pronesl svůj poslední oficiální projev ve funkci. Změny se však dějí i v Evropské unii, kde se role nové předsedající země Rady EU chopila Malta. A mnohé překvapil také krok běloruské vlády, která zřejmě umožní bezvízový krátkodobý vstup do země občanům více než 80 zemí světa.


© OS ZPTNS 2011