Archiv od roku 2011

Nájemné v Česku prudce zdražuje. Projděte si nové porovnání cen (Aktualne.cz 22.4.2018)
Nejvyšší nájemné bylo na konci loňského roku v Praze, následují Brno a Olomouc. Naopak nejlevnější nájemné je v Ústí nad Labem a Karlových Varech.
Českou poštu má vést šéf SAP Roman Knap, rozhodne se až na konci dubna (lidovky.cz 20.4.2018)
Výběrové řízení na post generálního ředitele České pošty se chýlí ke konci. Podle informací ministerstva vnitra, pod jehož gesci státní podnik spadá, bude rozhodnuto až 30. dubna. Podle zdrojů LN je však vítěz už vybrán. Do čela podniku by měl usednout Roman Knap, současný generální ředitel SAP pro Česko a Slovensko.
Jen každý desátý důchodce v Česku dosáhl na penzi přes 14 995 korun (Aktualne.cz 19.4.2018)
Starobní penzi pobíralo na konci loňska 2,4 milionu lidí. Průměrný starobní důchod činil 11 850 korun.
Pětina Čechů žije od výplaty k výplatě. Čtvrtina nemá na týdenní dovolenou (mesec.cz 16.4.2018)
Ekonomika vzrůstá a společně s ní i příjmy v mnoha odvětvích. Nezaměstnanost klesá a podmínky na trhu práce jsou pro žadatele více než příznivé. Počet pracovních míst poprvé po dlouhé době převýšil počet nezaměstnaných, a tak by se chtělo říci: „Když neseženu práci teď, tak kdy jindy?“
Za rok přibylo více než 100 tisíc volných míst. Práci hledá nejméně lidí od podzimu 1997 (Aktualne.cz 10.4.2018)
V březnu evidovaly úřady práce 253 522 nabídek volných pozic. Nejvyšší nezaměstnanost je na Karvinsku, nejnižší v okrese Rychnov nad Kněžnou.
Inflace v Česku zpomaluje. Jogurty zdražují více než vejce, spočítali statistici (Aktualne.cz 10.4.2018)
Na celkové zdražování měly v březnu největší vliv ceny v oblasti bydlení, naopak ke zpomalení růstu došlo u u potravin a nealkoholických nápojů.
Dvojí kvalita potravin dostane ve středu stopku. Zakročí Evropská komise (idnes.cz 9.4.2018)
V Evropské unii by nemělo být nadále možné nabízet pod shodným označením výrobky různé kvality. Evropská komise totiž hodlá tuto středu přijít s úpravou příslušné směrnice tak, aby jasně stanovila, že dvojí kvalita produktů není v souladu s unijním právem. Firmám by dokonce za určité situace mohla kvůli věci hrozit vysoká pokuta.
Která banka je nejvstřícnější? Soutěž ovládla čtveřice s nulovými nebo nízkými poplatky (Aktualne.cz 2.4.2018)
Fio banka dominovala už po šesté. Ovládla ji téměř každý rok od své přeměny z družstevní záložny na banku, pouze předloni skončila těsně druhá.
Kdo si nejvíc polepšil? Nový žebříček ukazuje nejlépe i nejhůře placené práce v Česku (Aktualne.cz 31.3.2018)
Projděte si čerstvá čísla z nejpřesnější statistiky výdělků v České republice.
Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce (idnes.cz 23.3.2018)
Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát vozů na elektrický pohon se přihlásil jediný zájemce. Informace portálu Autonaelektřinu.cz v pátek potvrdil mluvčí České pošty Matyáš Vitík. „Termín případného vypsání nového výběrového řízení nebyl stanoven,“ dodal Vitík. Jméno zájemce neuvedl.
Kde si za hodinu vyděláte nejvíc? Nové porovnání průměrných mezd v EU (Aktualne.cz 22.3.2018)
Nejvyšší odměnu za práci dostávají lidé v Lucembursku, Dánsku a Belgii, nejnižší v Bulharsku a Rumunsku. Česko loni poprvé překročilo hranici 10 eur za hodinu.
Češi si půjčují stále víc. Zadlužení obyvatel loni poprvé přesáhlo dva biliony korun (Aktualne.cz 12.3.2018)
Zatímco počet lidí s úvěry stagnuje, průměrná částka dluhu určeného na spotřebu loni dosáhla 180 tisíc korun na jednoho klienta. Průměrná částka u dluhů určených na bydlení poprvé v historii překročila 1,5 milionu korun.
Nejrychleji rostou mizerné mzdy. Jde však o výkyv, nůžky se nezavírají (idnes.cz 12.3.2018)
Průměrná mzda v Česku se koncem loňského roku přehoupla přes 30 tisíc korun. Nejvíc si polepšili lidé, kteří vydělávají nejméně. Například zaměstnanci v pohostinství nebo v administrativě. Naopak lidem z nejlépe placených sektorů, jako jsou informační technologie či finančnictví, stouply mzdy nejpomaleji. Analýza ČSOB ale naznačuje, že jde jen o dočasný jev a že se mzdy dlouhodobě nesbližují.
Nejvzácnější československá známka se vydražila za 7,8 milionu korun (Aktualne.cz 11.3.2018)
Dražbou zelené žilkované čtyřkoruny s vyvolávací cenou čtyři miliony korun vyvrcholil prodej částí největší sbírky československých známek.
Studenty a důchodce bude jízdné stát jen čtvrtinu, slíbil Babiš. Peníze vláda v demisi získá "rušením nesmyslů" (ihned.cz 11.3.2018)
Andrej Babiš v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT uvedl, že studenti a důchodci budou mít od června slevu 75 procent z jízdného. Peníze na slevy vláda získá z dalších úspor a rušením "nesmyslů", vysvětlil. V programovém prohlášení přitom vláda slibovala jízdné pro seniory a studenty zdarma.
Přispějte poště jako na vlaky nebo autobusy, chtějí zaměstnanci po státu. Zkušení odcházejí (Aktualne.cz 8.3.2018)
Kvůli nízkým mzdám je mnoho neobsazených pracovních míst a zaměstnanci pošty tak pracují v extrémních podmínkách, varují autoři petice.
Lidé mívají o své penzi iluze. Probuzení bývá tvrdé (novinky.cz 7.3.2018)
Většina Čechů, kterým se blíží důchodový věk, ani přibližně neví, jakou penzi bude po jeho dosažení pobírat. Jejich očekávání jsou velmi často iluzorní a probuzení do reality bývá tvrdé, potvrzují průzkumy. Lidé totiž očekávají podle průzkumu NN Penzijní společnosti důchod kolem 20 tisíc korun, většinou ale dostanou jen 12 tisíc.
Na odevzdání daňových přiznání zbývá necelý měsíc, Finanční správa přináší souhrn nejčastějších chyb (financnisprava.cz 6.3.2018)
Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen necelý měsíc. Posledním dnem pro podání je úterý 3. dubna 2018. Tento den je zároveň posledním dnem pro úhradu daně a úřední hodiny finančních úřadů budou z toho důvodu 3. dubna otevřeny od 8:00 do 18:00 hodin.
Zkontrolujte si řidičský průkaz, letos vyprší platnost 626 000 lidem. Výměna se zjednoduší (Aktualne.cz 5.3.2018)
Od července budou moci lidé žádat o vydání nebo výměnu řidičského průkazu na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností, nejen v místě trvalého bydliště.
Firmy shání čtvrt miliónu lidí, ale Češi za mzdu pod 20 tisíc pracovat nechtějí (novinky.cz 26.2.2018)
V Česku je podle statistik úřadů práce před 230 tisíc pracovních míst, na která firmy nemohou sehnat zaměstnance. Největší nouze je o lidi s nižší kvalifikací hlavně v dělnických a pomocných profesích. Firmy u daných profesí nabízejí nástupní mzdu většinou pod 20 tisíc, někdy i pod 15 tisíc hrubého. Podle analytiků ale právě nižší mzdy porostou nejsvižnějším tempem.
Jak si snížit daně. Můžete ušetřit tisíce korun, projděte si přehled slev (Aktualne.cz 22.2.2018)
Daňové přiznání za rok 2017 se blíží. Projděte si aktuální seznam odečitatelných položek a slev, které v něm můžete využít.
Stát může poslat České poště miliardy za veřejné služby, schválila Evropská komise (zdopravy.cz 22.2.2018)
Česká pošta si může oddychnout. Evropská komise po 2,5 roku trvajícím zkoumání odsouhlasila státní finanční podporu některým službám pošty. Stát tak může uvolnit miliardy, které se účetně nashromáždily za poslední léta a které mají krýt především takzvanou univerzální poštovní službu
Kde žije nejvíc Čechů v dluhové pasti? Podívejte se na novou mapu exekucí (Aktualne.cz 18.2.2018)
Exekuci už má 863 tisíc obyvatel České republiky, což je téměř desetina lidí starších 15 let. Za poslední rok jich přibylo 31 tisíc. Vyplývá to z aktualizované mapy exekucí, kterou sestavilo neziskové sdružení Otevřená společnost. Kolem 151 tisíc lidí má dokonce přes deset exekucí. Podívejte se na podrobnosti.
Chřipková epidemie ukrajuje pacientům část mzdy. Náklady cítí i pojišťovny (idnes.cz 15.2.2018)
Epidemie chřipky si kromě obětí na životech každý rok vybírá i své finanční náklady. Nejvíc ji pocítí pacienti na výpadku mzdy, naopak vydělat dostanou výrobci léků, vakcín a zdravotnická zařízení. MF­ DNES se pokusila zmapovat finanční náklady chřipky a podobných nemocí.
Obrat po letech: Odborářů v Česku přibývá, nově jsou i v Amazonu nebo H&M (Aktualne.cz 14.2.2018)
Nové odborové organizace vznikly například v Amazonu, Karlovarských minerálních vodách nebo řetězcích H&M, Marks & Spencer či Uni Hobby.
Zdražování v Česku mírně zpomalilo. Za vejce zaplatíme o třetinu víc než před rokem (Aktualne.cz 14.2.2018)
Růst spotřebitelských cen v lednu zpomalil na 2,2 procenta v porovnání se stejným měsícem předchozího roku. Lednová inflace je tak nejnižší od loňského dubna.
Do aukce jde nejvzácnější československá známka. Může se vydražit za pět milionů (Aktualne.cz 12.2.2018)
Dražený exemplář je podle aukční síně bezvadný, znám je pouze jediný kus. Známka je součástí sbírky filatelisty Ludvíka Pytlíčka, který ji koncem 90. let získal za 2,6 milionu korun.
Potraviny a drogerie zdražují v Česku téměř nejvíc v Evropě. Může za to i volba vyšší kvality (Aktualne.cz 7.2.2018)
Češi jsou po letech pesimismu příjemně naladěni k utrácení. Přesouvají se ke kvalitnějším typům potravin, mnohdy českým výrobkům, a jsou ochotni za ně platit i vyšší ceny. V jejich útratách je zatím příliš nebrzdí ani inflace.
Máte naspořeny alespoň tři platy? Nečekané výdaje straší české domácnosti (idnes.cz 6.2.2018)
Až 68 procent Čechů nemá žádnou, nebo pouze minimální finanční rezervu. Jen několik procent lidí je se stavem svého konta natolik spokojeno, že se o budoucnost nemusí strachovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar TNS pro společnost Kruk, který proběhl v sedmi evropských státech včetně Česka.
Nejlepší spoření, účty, půjčky a investice. Projděte si výsledky soutěže Finanční produkt roku (Aktualne.cz 4.2.2018)
Vítěze neurčuje porota ani veřejnost, ale vyplývají z celoročního sledování a vyhodnocování pevně stanovených kritérií. Automaticky jsou zařazeny všechny produkty na trhu.
Jak se zbavit dluhu? Od ledna platí nová pravidla (idnes.cz 30.1.2018)
Dlužníci si polepší. Podle nových sazeb se jim nejenom sníží povinné splátky, které při osobním bankrotu musí odvádět, ale také zřejmě padne hranice minimálního dluhu, kterou bylo nutné doposud splatit.
Ministerstvo spustilo insolvenční web, má pomáhat dlužníkům (Aktualne.cz 29.1.2018)
Dlužníkům stránky nabízí informace o tom, jak řešit situaci, kdy dlužníkovi závazky přerostly přes hlavu. V hlavních záložkách najdou lidé základní informace o platební neschopnosti a úpadku i o možnostech jejich řešení.
Nová cenová mapa vody v Česku: Podívejte se, kde z kohoutku teče nejdražší a kde nejlevnější (Aktualne.cz 24.1.2018)
Mapa obsahuje ceny vody pro rok 2018 ve více než 200 městech a obcích. Voda tam většinou zdražila v řádu desítek haléřů či několika korun, na pár místech zlevnila nebo cena zůstala stejná. Nejvíce platí lidé v Sezimově Ústí a Táboře, nejméně v Krnově.
Zaměstnanci České pošty si polepší. Stoupnou jim mzdy a dostanou mimořádnou odměnu (Aktualne.cz 18.1.2018)
Mzdy všech zaměstnanců s tarifní mzdou vzrostou od dubna v průměru o 7,1 procenta. Každému takovému zaměstnanci pošta garantuje minimální navýšení měsíčních tarifních a výkonových mezd o 1200 korun. Mimořádnou odměnu pak obdrží zaměstnanci s tarifní mzdou v únoru a březnu.
Pojistil si hypotéku. Když dostal rakovinu, nic mu nedali (novinky.cz 15.1.2018)
Mladý muž z jižní Moravy se rozhodl ke své hypotéce pro všechny případy přidat pojištění schopnosti splácet úvěr. Když mu po dvou letech od uzavření smlouvy lékaři diagnostikovali rakovinu, od pojišťovny se dozvěděl, že na žádné plnění nemá nárok.
Na každého Čecha připadá 14 tisícikorun v oběhu. Projděte si nová čísla o bankovkách a mincích (Aktualne.cz 12.1.2018)
Z bankovek bylo nejvíce ke konci loňského roku tisícikorun. Následují dvoutisícikorunové bankovky, stovky a dvoustovky. V případě mincí kralují peněžnímu oběhu koruny a dvoukoruny.
Česká pošta od února zdraží. Už nebude nejlevnější na trhu (Měšec.cz 11.1.2018)
Zdražení se dočká obyčejné psaní, doporučené psaní a další služby. V některých případech oproti původnímu ceníku ušetříte. Ale někdy se už může vyplatit poslat zboží přes konkurenci.
Na tuhle práci už Češi došli. Nový žebříček profesí, které firmy nejvíc shánějí (Aktualne.cz 11.1.2018)
Zaměstnavatelé hledají především dělníky, řidiče, kováře, svářeče nebo kuchaře, podle analytiků však dostatečně nezvyšují mzdy.
Nevzdělaným v Praze pšenka nekvete. Vyšší mzdy táhnou vysokoškoláci (iDNES.cz 4.1.2018)
Vysoké průměrné mzdy v Praze jsou dány především podílem vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců, který je v hlavním městě nejvyšší. Naopak zaměstnanců se základním vzděláním je v Praze málo a jejich mzda je přibližně stejná, jako v ostatních krajích. Vyplývá to z regionální analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) za rok 2016.
Do schránek nechodí noviny, roznášková firma nemá lidi (iHNED.cz 4.1.2018)
Předplatitelům denního tisku nechodí od úterka noviny. Může za to nový distributor, který nezvládá roznášet noviny. Výpadek může trvat několik dní i týdnů.
Pošta zdraží známky. Obyčejný dopis bude stát 19, doporučený 44 korun (iDnes.cz 2.1.2018)
Česká pošta od února zvýší cenu známky na obyčejný dopis do 50 gramů o tři koruny na 19 Kč. Cena doporučeného psaní vzroste o šest korun na 44 Kč. Balíky o hmotnosti do dvou kg nezdraží, zvýší se ale ceny u výrazně těžších zásilek. Vyplývá to z aktuálních informací České pošty. Pošta zdražení odůvodňuje snahou o zajištění kvality a dostupnosti poštovních služeb.
Banky zrychlí platby. Peníze budou na účtu už za několik sekund, v noci i o víkendu (Aktualne.cz 22.12.2017)
Tuzemské banky se dohodly s ČNB na nové službě, která nahradí expresní převody peněz a bude konkurovat i platbám kartou. Zda si klienti za tuto možnost připlatí, zatím není jasné. Banky čekají na ceník od ČNB.
Pošta přestane nabízet produkty od Home Creditu a České pojišťovny. Zůstane jen Poštovní spořitelna (ihned.cz 11.12.2017)
Česká pošta bude od ledna 2018 nabízet finanční produkty jen pod značkou Poštovní spořitelna. Podnik totiž letos uzavřel desetiletou smlouvu se skupinou ČSOB, kam patří právě i spořitelna. Změní se i označení jednotlivých poboček.
Počet přepravených balíků raketově roste, největší nápor firmy teprv čekají (novinky.cz 10.12.2017)
Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období zvýšilo až o 120 procent. Špičku předpokládají v příštím týdnu, tedy od pondělí 11. prosince. Už teď je jasné, že objem doručených zásilek překoná loňský rok. Vyplývá to z aktuálních informací firem.
Nezaměstnanost je nejnižší za 20 let. Rekordní je i počet volných pracovních míst (Aktualne.cz 8.12.2017)
Úřady práce ke konci listopadu evidovaly 265 469 uchazečů o zaměstnání. To je o 97 tisíc méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá 1,2 uchazeče, zatímco před třemi lety jich bylo téměř devět.
Stovky stížností zavalily poštu. Tohle vzkázala žena za přepážkou (tn.nova.cz 6.12.2017)
Předvánoční období se pro Českou poštu proměnilo v hororové. Zaměstnanců je málo, zásilky nestíhají doručovat a klienti jsou stále více rozzlobení. Redakci TN.cz se ozvala pracovnice pošty a všem nespokojeným zákazníkům zaslala následující vzkaz.
Pošťákům ubude práce. Noviny začnou roznášet PNS a Mediaservis (Aktualne.cz 5.12.2017)
Česká pošta přestane od Nového roku roznášet předplacená periodika. Dohodla se na tom se společnostmi PNS a Mediaservis. Část brigádníků pošty přijde o místo.
Šestina Čechů nevyužívá internet, zjistili statistici. Projděte si nová čísla o počítačích v ČR (Aktualne.cz 20.11.2017)
Od roku 2007 se podíl domácností s počítačem téměř zdvojnásobil a podíl domácností s připojením na internet vzrostl 2,4krát. Podíl uživatelů internetu v mobilu stoupl už na 50 procent.
Výzva: Poslední týden před Vánoci dárky neposílejte, varuje šéf České pošty (Seznam.cz 15.11.2017)
..video
Mobilní operátoři jsou levnější, než se zdá, zjistil úřad. Kartel podle něj v Česku není (Aktualne.cz 14.11.2017)
Ceny hlavního neomezeného tarifu se u "velké mobilní trojky" držely na stejné hodnotě po čtyři roky. Podle antimonopolního úřadu ale ke koordinaci firem nedošlo.
Dopis může zdražit až na 25 Kč. Pošta se hádá s úřadem o licenci i ceny (idnes.cz 9.11.2017)
Poštovní služby jsou veřejné služby obdobně jako železniční a autobusová doprava. Na úhradu nákladů dopravy stát výrazně přispívá a nevnucuje nesmyslné zdražení cen jízdenek. Český telekomunikační úřad se k České poště chová nepochopitelně. Česká pošta musí hradit většinu nákladů na základní poštovní služby sama. Doplácejí na to především zaměstnanci, nejsou dostatečné finanční prostředky na mzdy ani na investice na zlepšení pracovních podmínek !!!
Nezaměstnanost v Česku byla v říjnu nejnižší za posledních 20 let (iDNES.cz 8.11.2017)
Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,6 procenta ze zářijových 3,8 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 271 000, nejméně za téměř 20 let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Zároveň přibylo volných míst proti září o téměř čtyři tisícovky na zhruba 210 000.
Která banka a pojišťovna jsou nejpřívětivější? Projděte si výsledky soutěže (Aktualne.cz 6.11.2017)
Titul klientsky nejpřívětivější banky v rámci soutěže Nejlepší banka obhájila Raiffeisenbank. Mezi životními pojišťovnami je z pohledu klienta nejlepší Allianz, v neživotním pojištění zvítězila Česká pojišťovna.
Kvalitu potravin zjistí nová aplikace, od ledna bude k dispozici zdarma (Aktualne.cz 6.11.2017)
Během sekundy půjde z čárového kódu zjistit složení, výrobní postup, certifikát kvality nebo názor ostatních uživatelů.
Česká pošta intenzivně shání brigádníky pro předvánoční provoz (Parlamentnilisty.cz 2.11.2017)
Česká pošta pro předvánoční provoz shání cca 3 000 brigádníků..
Nemocní dostanou v roce 2018 víc peněz. Hlavně dlouhodobí marodi (měšec.cz 30.10.2017)
Náhrada příjmu i nemocenské budou od 1. ledna 2018 vyšší, a to v důsledku pravidelné každoroční valorizace redukčních hranic. Navíc bude vyšší i nemocenské při dlouhodobých pracovních neschopnostech.
Práce pošťáka neláká. Pošta nemá lidi a nestíhá doručovat (tn.nova.cz 28.10.2017)
Česká pošta má problém. Nestíhá rozvážet zásilky. Týká se to hlavně velkých měst. Podle ekonomů je to způsobeno tím, že si lidé objednávají více zásilek a také tím, že je silná ekonomika a doručovatelé přecházejí do jiných odvětví.
Češi znovu objevují stavební spořitelny. Zájem je o půjčky na rekonstrukce (iDNES.cz 26.10.2017)
Objem poskytnutých hypoték oproti loňsku nejspíš klesne. A to hlavně kvůli omezením ze strany České národní banky, rostoucím úrokům a zdražujícím nemovitostem. Jenže lidé do bydlení investovat nepřestali a častěji než v předchozích letech nyní míří pro peníze do stavebních spořitelen.
Kdo jsou nové tváře Sněmovny? Pekař kremrolí i zpěvák Superstar (iDNES.cz 25.10.2017)
Pekař, sportovci, muzikanti. V Poslanecké sněmovně se bude objevovat 120 nových tváří různých profesí. Jsou mezi nimi jak zkušení politici, kteří ale nikdy nevykonávali funkci poslance, tak úplní političtí nováčci. Někteří už teď vědí, že se mandátu vzdají ve prospěch současné funkce, kterou vykonávají. Zdroj:
Bankovních karet už je v Česku víc než lidí, platíme čím dál menší nákupy. Projděte si nová čísla (Aktualne.cz 24.10.2017)
Češi používají platební karty třikrát častěji než před pěti lety. Jejich rozšíření výrazně pomohla bezkontaktní technologie.
Žít s nízkým příjmem je tíživé, politici by to dávno měli vědět, říká dokumentaristka Rychlíková (Aktualne.cz 23.10.2017)
Jedním z vyhlížených filmů jihlavského festivalu dokumentárních filmů je díl Českého žurnálu s podtitulem Hranice práce od Apoleny Rychlíkové. Vznikl ve spolupráci s novinářkou A2larmu Sašou Uhlovou, která si v utajení vyzkoušela některé nejhůř placené pozice v Česku a následně o nich podala zprávu v sérii psaných reportáží. Dokument Rychlíkové nadto přináší příběh samotné Uhlové. "Když Lubomír Zaorálek v DVTV řekl, že reportáže četl a byly pro něj zdrojem nových informací, divila jsem se, že se sociálnědemokratický politik o těchto věcech musí dozvědět z textu na internetu," říká dokumentaristka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Česko má po Estonsku největší platové rozdíly mezi muži a ženami v Evropě (e15.cz 18.10.2017)
Ženy v Evropské unii vydělávají na hodinu méně než muži, rozdíl činí v průměru 16,3 procenta a týká se všech členských států osmadvacítky. Češky jsou na tom s platem nižším o 22,5 procenta až na Estonky nejhůře v Evropě. Naopak nejmenším rozdílem v ohodnocení práce mužů a žen se může pochlubit Itálie, kde ženy pobírají jen o 5,5 procenta menší mzdu než muži.
Chudoba či sociální vyloučení? V Česku hrozí nejméně ze všech zemí EU (idnes.cz 17.10.2017)
Česká republika byla loni ve srovnání s ostatními 27 státy Evropské unie zemí s nejnižším procentem chudoby a sociálního vyloučení. Společně s Finskem, Dánskem a Nizozemskem vévodí tabulce statistického úřadu Eurostat. Naopak nejhorší je situace v Bulharsku a Rumunsku.
Velké srovnání nákupů: Česko nejdražší, Polsko levné, Německo kvalitní (idnes.cz 17.10.2017)
Redaktoři deníku MF DNES se vydali nakupovat do sousedních zemí, aby porovnali ceny a složení potravin a drogerie. Výsledek testu ukázal, že pokud chcete ušetřit a nemáte to daleko, cesta za hranice se vyplatí. Zvlášť pokud jsou v rodině malé děti.
Růst cen byl v září nejrychlejší za posledních pět let, zdražování táhnou především potraviny (Aktualne.cz 10.10.2017)
Meziroční míra inflace v září zrychlila oproti srpnu o 0,2 procentního bodu na 2,7 procenta. Rychle rostou ceny potravin, především másla a mléčných výrobků. Stouply i náklady na bydlení. Stávající cenový vývoj zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB v listopadu zvýší úrokové sazby.
O práci se uchází nejméně lidí téměř za 20 let. Nezaměstnanost opět klesla (Aktualne.cz 9.10.2017)
Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu, nezaměstnanost tak v září klesla na 3,8 procenta. Naopak dál roste počet volných míst, ukazují nové statistiky Úřadu práce ČR.
Nezaměstnanost v EU klesla nejníže od roku 2008. Nejvyšší je mezi mladými (aktualne.cz 2.10.2017)
Za rok klesla v EU nezaměstnanost o 0,9 procentního bodu na 7,6 procenta. Nejmenší je nadále v Česku. Vysoká nezaměstnanost zůstává mezi mladými do 25 let, i když i zde výrazně klesla. V EU se snížila na 16,7 procenta z loňských 18,5 procenta.
Kdo si nejvíc polepšil? Nový žebříček ukazuje nejlépe i nejhůře placené práce v Česku (aktualne.cz 27.9.2017)
Mzdy v Česku rekordně rostou. Čerstvá data ukazují, že průměr v prvním pololetí poprvé přesáhl 30 tisíc korun. Dvě třetiny zaměstnanců ale na průměrnou mzdu nedosáhnou.
O pětinu nižší výdělek? Jak se liší mzdy mladých a osob v předdůchodovém věku (trexima.cz 25.9.2017)
Výdělek roste s věkem a zkušenostmi. Alespoň podle Eurostatu, který ukazuje, jak jsou na tom průměrné hodinové výdělky zaměstnanců do 30 let ve srovnání se mzdami osob ve věku 60 a více let.
Chtěla se po mateřské vrátit do práce, ale nevěděla kam. A tak zachránila poštu (seznam.cz 18.9.2017)
Téměř čtyři stovky poštovních úřadů provozují drobní podnikatelé nebo obce. Pošta má v plánu do budoucna na smluvní partnery převést většinu svých poboček.
Zvyšování platů podle militantních odborářských bossů je nesmysl. Oni nehájí zájmy zaměstnanců, řekl ministr financí Pilný (ihned.cz 18.9.2017)
Ministr financí Ivan Pilný (ANO) v nedělní Partii televize Prima zkritizoval požadavek odborů na zvýšení platů. Podle něj "militantní odborářští bossové" nehájí zájmy zaměstnanců, nýbrž se snaží získat politické body, aby se mohli dostat do parlamentu nebo do Bruselu. Odborů se naopak zastal místopředseda KSČM Jiří Dolejš, podle kterého je naopak požadavek na zvyšování platů v popisu práce odborů.
Lidstvo přistane dřív na Marsu, než Češi dosáhnou německých mezd. Podívejte se, jak umírá český sen (ihned.cz 12.9.2017)
Dohnat německé mzdy je snem Čechů už od sametové revoluce. Cíl je to ale těžko dosažitelný. Nízké české mzdy přitom už nejsou jen v centru pozornosti volebního boje v Česku, ale zabývá se jimi i Evropa. Podle předpovědi HN doženou Češi Němce nejdříve v roce 2080, možná nikdy. Většina oslovených odborníků by si vsadila, že lidstvo dřív přistane na Marsu.
Jen ať si zvykají. I pětileté děti musí mít omluvenou docházku ve školce (novinky.cz 11.9.2017)
Povinná docházka, omluva v případě absence, prázdniny. Pro pětileté děti začala minulý týden platit víceméně stejná pravidla jako pro žáky základních škol. Rodiče sice musí neúčast dětí ve školce omlouvat, v zákoně ale není řečené, jakým způsobem to má být. A některé školky zákon interpretují dost přísně.
Robotičtí pošťáci doručí v Curychu jídlo, léky či oblečení (idnes.cz 8.9.2017)
Švýcarská pošta se po ročním testování rozhodla pokračovat v projektu samořídících vozíků, které mají ulehčit práci pošťákům. Od loňského podzimu roboti najezdili tisíce kilometrů a doručili zhruba 200 zkušebních zásilek. Nyní je čeká práce v centru Curychu.
Firma nemůže bez souhlasu zaměstnance sledovat soukromé zprávy z práce, rozhodl evropský soud (aktualne.cz 6.9.2017)
Firmy podle Evropského soudu pro lidská práva musí své zaměstnance předem upozornit, že jejich elektronická komunikace bude monitorována. Soud řešil konkrétní případ rumunského zaměstnance, který dostal výpověď kvůli tomu, že si z pracovního počítače psal se svými blízkými.
Jediným zájemcem o poštovní licenci na příštích pět let je Česká pošta (ihned.cz 5.9.2017)
Stávající licence jí platí do konce letošního roku. Čas pro podávání žádostí vypršel. Splnili jsme všechny formální požadavky regulátora, říká šéf České pošty Martin Elkán.
Na péči o nemocného příbuzného dostanete až tři měsíce placeného volna. Novinku už podepsal Zeman (aktualne.cz 4.9.2017)
Takzvané dlouhodobé ošetřovné budou moci lidé čerpat až 90 dní. Podmínkou je, že člověk, o něhož by se doma starali, strávil alespoň týden v nemocnici
Lidé se zkrácenými úvazky musí počítat s tím, že jejich důchod bude nižší (novinky.cz 4.9.2017)
Možnost práce na zkrácený úvazek vyhledává stále více lidí. Alternativu ke standardní pracovní době oceňují především studenti, kteří potřebují vhodně skloubit své studijní povinnosti s možností výdělku, či rodiče, kteří chtějí více času na péči o rodinu. Na druhou stranu má ale částečný úvazek vliv na výši starobního důchodu.
Červencová nezaměstnanost klesla na 2,9 procenta. Nadále je nejnižší z celé EU (novinky.cz 31.8.2017)
Míra nezaměstnanosti dosahovala v červenci letošního roku 2,9 procenta a meziročně se snížila o 1,3 procentního bodu. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s předchozím měsícem zůstala nezaměstnanost na stejné úrovni. Podle zveřejněných údajů Eurostatu je česká nezaměstnanost i nadále nejnižší v celé Evropské unii (EU).
Znáte svá práva a povinnosti? Čtěte, jak nedoplatit na nemoc (E15 25.8.2017)
Onemocnět můžete kdykoliv a vždy je to nepříjemné. Nejen proto, že vypadnete z pracovního i společenského života, ale hlavně se výrazně sníží vaše příjmy. Proto je dobré vědět, na co máte nárok, na co si dát pozor, jaké příspěvky můžete od státu dostat a jaká práva má váš zaměstnavatel.
Minimální mzda rekordně stoupne, potvrdila vláda. Firmy chtějí, aby příště už nerozhodovali politici (aktualne.cz 21.8.2017)
Vláda schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle něhož minimální mzda vzroste na 12 200 korun měsíčně. Tripartita se letos shodla, že by se měl připravit návrh modelu valorizace, podle něhož by nejnižší výdělek pak automaticky rostl.
Kde je v Česku nejvíce lidí bez práce? Nejhorší obce najdete nejen na severu, ukazuje žebříček (aktualne.cz 16.8.2017)
Nejvyšší podíl nezaměstnaných mají Jetětice na Písecku, třetí nejvyšší podíl uchazečů je v Těchařovicích na Příbramsku. Mezi zástupce severních Čech či Moravskoslezského kraje se dostaly i obce z Jihlavska, Plzeňska či Kladenska. Na opačném konci žebříčku skončilo s nulovou nezaměstnaností 218 obcí.
Jestli se něco nezmění, Česko dožene podle analýzy francouzské platy za 222 let, řekl Sobotka (ihned.cz 15.8.2017)
Předseda vlády Bohuslav Sobotka navrhne vládě plošné navýšení platů státních zaměstnanců o deset, učitelům o patnáct procent. Zároveň chce docílit zvýšení minimální mzdy na příští rok o 1200 korun.V soukromém sektoru má zvyšování mezd pomoci i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Vkladní knížky se vrací. Mohou uspět jako retro týdny v Lidlu, věří bankéř (aktualne.cz 14.8.2017)
Lidé jsou rádi, když mohou dítěti darovat něco hmatatelného, říká ředitel Poštovní spořitelny. Vkladní knížku nabízí kromě ní už jen Česká spořitelna a dvě malé banky. Úroková míra se u vkladních knížek pohybuje od 0,1 do jednoho procenta ročně, což je srovnatelné s "elektronickými" spořicími účty nebo termínovanými vklady.
Takovou práci už Češi nechtějí. Projděte si profese, které firmy nejčastěji shánějí (aktualne.cz 10.8.2017)
Zaměstnavatelé hledají především pomocné dělníky, řidiče, uklízeče, kuchaře či svářeče. Češi už ale ve většině případů došli, nebo za stávajících podmínek pracovat nechtějí.
Inflace v Česku roste. Nejvíce zdražilo máslo, vejce a mléko, naopak levnější je telefonování (aktualne.cz 9.8.2017)
Růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta. Inflace roste díky zvyšující se poptávce domácností, kterou podporuje zvyšování mezd či rekordně nízká nezaměstnanost. Zdražování zůstává nad cílem České národní banky.
Nezaměstnanost mírně stoupla. Stále je nejnižší v celé EU (iDNES.cz 8.8.2017)
Podíl nezaměstnaných v červenci mírně stoupl ze 4 na 4,1 procenta. Práci na úřadech hledalo o 5 635 lidí víc než před měsícem. Stále však platí, že Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii.
Kolik zaplatíte za pivo, jídlo či oblečení? Projděte si porovnání cen v Evropě (aktualne.cz 1.8.2017)
Kolik stojí vybrané zboží a služby a kolikrát by si obyvatelé mohli danou položku koupit, pokud by za ni utratili celou svoji výplatu? Podívejte se na srovnání zemí podle online databáze Numbeo, do níž lidé doplňují ceny konkrétního zboží a služeb.
Mzdy rostou, bezdětní Češi si za ně ale nekoupí ani tolik, co Turci. Slováci jsou v žebříčku OECD ještě níže (ihned.cz 1.8.2017)
České ekonomice se daří a mzdy v posledních měsících stoupají. Nová ročenka OECD ale ukázala, že bezdětní lidé žijící "single" si za svou čistou mzdu koupí méně než Turci. Z žebříčku je také patrné výrazné zvýhodnění rodin s dětmi v Česku.
Povolání budoucnosti: Kdo se uplatní a kdo ne? (iDNES.cz 29.7.2017)
Pětašedesát procent povolání, která bude vykonávat nastupující mladá generace zvaná Z, dosud neexistuje. Velké změny přináší éra digitalizace, robotizace a celkové automatizace. Koho čekají dobré časy a kdo bude muset na své původní povolání zapomenout?
Ukrajinec, instantní řešení trhu práce (ihned.cz 28.7.2017)
Firmám chybí zaměstnanci, zvýšit platy ale nechtějí. Nedostatek lidí má podle nich řešit dovoz levné pracovní síly z Východu. Mzdy tak nyní nahoru táhne stát pomocí krátkodobých administrativních opatření.
O2 se může dál jmenovat O2. Firma patřící PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu (ihned.cz 28.7.2017)
Podle původní dohody mohlo O2 známku používat do konce ledna 2019. Nově se firmy dohodly na prodloužení do ledna 2022. O2 musí Telefónice zaplatit za prodloužení práv do konce letošního roku. Firma zveřejnila také výsledky hospodaření. Celkové výnosy ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 0,7 procenta a čistý zisk se zvýšil o tři procenta na 1,35 miliardy korun.
Kratší „poslední míle“ má zrychlit i zoufale pomalé internetové přípojky (iDNES.cz 28.7.2017)
Za nízké přenosové rychlosti mnoha telefonních internetových DSL přípojek může jejich velká vzdálenost od ústředny. Vyřešit by to měly takzvané vysunuté DSLAMy, které jsou instalovány co nejblíž zákazníkům a problematickou „poslední míli“ tak zkrátí. Podívali jsme se na ně.
Za sjíždění řeky s alkoholem v krvi pokuta až sto tisíc (novinky.cz 28.7.2017)
Každé léto vyrážejí na vodu tisíce Čechů a nemálo z nich si pobyt na řece spojuje s pitím alkoholu. S promile v krvi jim ale jde o život. Následky jízdy na řece pod vlivem alkoholu totiž mohou být vážné a v krajním případě i fatální. Na vodě navíc platí nulová tolerance alkoholu stejně jako na silnici. Opilým vodákům může hrozit i pokuta až do výše sto tisíc korun, o čemž se už někteří z nich přesvědčili během rozsáhlé policejní kontrolní akce nazvané Voda 2017.
Stále víc Čechů kupuje potraviny on-line (novinky.cz 27.7.2017)
Češi mohou už pět let nakupovat přes internet i potraviny. Tuto možnost si již vyzkoušela čtvrtina lidí a každý desátý takto nakupuje pravidelně. V současné době v Česku působí několik specializovaných potravinářských e-shopů, kterým dominují tři hlavní hráči - iTesco.cz, Rohlik.cz a Kosik.cz.
Pošta touží vylepšit svou image. Pomocí YouTube se zaměřuje na mladé (iDNES.cz 27.7.2017)
„Čau, lidi,“ zdraví ve videu muž se žlutou kudrnatou parukou a černými brýlemi diváky na YouTube kanálu České pošty. Státní podnik ve čtvrtek spustil vlastní internetové vysílání pod názvem ČPTV. Nový způsob komunikace má lidem pomoci vnímat poštu jinak.
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu (iDNES.cz 26.7.2017)
Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte velkou chybu. Je to cenný papír a přesvědčení, že ho k ničemu nepotřebujete, je častý omyl.
Lidí je sice málo, firmy jim ale platy nezvedají, ukazuje analýza (iDNES.cz 20.7.2017)
Firmy v Česku neustále žehrají na nedostatek volných pracovníků. Kdo by si však myslel, že se nové lidi pokusí nalákat na výrazně vyšší výdělky, zmýlil by se. Nabízené nástupní mzdy se v profesích, které tuzemským podnikům chybějí nejvíc, zvedly za letošní první půlrok sotva o čtyři stovky.
Ať Češi berou stejně jako my, žádají němečtí odboráři. Koncerny budou pod větším tlakem na růst mezd (ihned.cz 19.7.2017)
Odboráři získali silného spojence v boji za vyšší mzdy v nadnárodních koncernech. Na lepší podmínky českých zaměstnanců hodlají tlačit rovněž německé odbory. Ekonomové varují před pouhým nárůstem mezd bez podpory produktivity práce.
Češi žijí o 7,4 roku déle než v roce 1990. Ženy prožijí ve zdraví 65 let života, muži o 1,6 roku méněeši žijí o 7,4 roku déle než v roce 1990. Ženy prožijí ve zdraví 65 let života, muži o 1,6 roku méně (ihned.cz 11.7.2017)
Za posledních 25 let vzrostla v tuzemsku průměrná délka života o více než sedm let. Češi si tak hned po Estoncích polepšili nejvíc ze všech evropských zemí. I tak ale zůstávají pod průměrem.
Česká pošta vybavila pošťáky platebními terminály. V některých městech se dá nově platit kartou za balík na dobírku (ihned.cz 11.7.2017)
Česká pošta dohání soukromé firmy a začíná při doručování balíků na dobírku lidem umožňovat úhradu platební kartou. Dosud pošťáci přijímali jen hotovost a kartou bylo možné platit jen na některých pobočkách.
Postcrosserka, filatelistka i listonoška. Ženy, kterým pošta změnila život (novinky.cz 9.7.2017)
Nejznámější pohádkový pošťák Kolbaba prochodil křížem krážem naši krásnou zem, aby doručil psaníčko bez adresy. Jen díky osobnímu nasazení objevil nakonec v zapadlém koutu vlasti zamilovanou slečnu Mařenku, která list marně vyhlížela. Právě nadšení a láska tak nějak k poště vždycky patřily. Platí to i dnes. Přečtěte si příběhy karlovarské postcrosserky, pražské sběratelky známek a Kolbabovy živoucí kolegyně, žamberské doručovatelky.
Automatizace výroby nejvíce dopadne na Česko a Slovensko, tvrdí OECD (E15 7.7.2017)
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém každoročním výhledu o zaměstnanosti analyzovala trhy práce 35 nejvýznamnějších ekonomik světa. Především potom rozvojem robotizace a automatizace v jednotlivých státech. Ta se má nejvíce dotknout Česka a Slovenska.
České reálné mzdy od začátku krize klesly o více než 15 procent, uvádí OECD (E15 6.7.2017)
Zatímco nezaměstnanost je v dnešní době nižší, než v dobách před finanční krizí, velké světové ekonomiky se stále nedokázaly vyrovnat s výrazným poklesem HDP. Uvádí to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své pravidelné zprávě o zaměstnanosti. Podle ní sice v Česku mzdy nerostou, zato ale Češi mají relativně velkou jistotu zaměstnaní.
Prodavač, strážník, houslista i manažer. Našli jsme "nejhorší" inzeráty, které nabízí práci (aktualne.cz 4.7.2017)
Maturita a znalost grafických programů za 11 000 Kč měsíčně, angličtina jako mateřský jazyk a k tomu sedmiletá praxe s analogovým nahráváním za 15 tisíc či manažer se znalostí čtyř jazyků za 20 tisíc. To jsou příklady inzerátů, jimiž se firmy snaží získat potřebné lidi. Prošli jsme stovky nabídek napříč všemi obory i kraji a zjistili jsme, že inzeráty požadující velký výkon za malou odměnu nejsou v databázích úřadů práce výjimkou. Podívejte se na 20 z nich.
Výzva: Pošťákům přidáme. A nabereme jich víc, aby stíhali doručovat, říká šéf pošty (seznam.cz 3.7.2017)
Balíkovna jako speciální přepážka, kde se zásilky z e-shopů vyzvedávají bez občanky jen po zadání kódu. Pošťáci vybavení platebními terminály, aby dobírky mohli zákazníci i v terénu platit kartou. To jsou jen některé z novinek, které plánuje Česká pošta.
Velká mapa rizikových dluhů. Nejhůř si vedou Češi před důchodem, na venkově z půjček platí složenky (aktualne.cz 27.6.2017)
Kvůli řetězovým půjčkám se dlužníci mohou dostat do krizové situace. Když nesplácejí podle dohodnutého plánu, neodpovídají na opakované výzvy bank k dodržování termínů, věřitel může jejich dluh takzvaně zesplatnit. Dlužník ztratí možnost půjčené peníze vracet v pravidelných splátkách a musí uhradit celou sumu do určitého data. A to může být jen krok od exekuce.
PSČ jako telefonní čísla. Pobočky pošt dostanou nové spojení (aktualne.cz 26.6.2017)
Přečíslování se uskuteční od června do prosince. Například hlavní pošta v pražské Jindřišské ulici, která má PSČ 110 00, bude mít číslo 954 211 000.
Češi platí kartou v cizině: obavy z poplatků a pozor na tajemnou zkratku (lidovky.cz 26.6.2017)
Ty tam jsou časy, kdy měli Češi o dovolené platební kartu schovanou hluboko v zavazadle jen pro případ nejvyšší nouze. Důvodem byla obava z toho, kolik vydají na poplatcích za výběr z bankomatu či platbu u obchodníka. Teď pomalu nastává změna.
Rodiny s dětmi si polepší. Změnu daní a příspěvků podepsal prezident (aktualne.cz 21.6.2017)
Daňová sleva na první dítě se zvýší, nárok na dětské přídavky se rozšíří a zlepší se i pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku.
Češi jsou u e-bankovnictví neopatrní, každý 15. by číslo platební karty poslal e-mailem (irozhlas.cz 17.6.2017)
Každý třetí uživatel internetového bankovnictví klidně otevře přílohy z mailů od neznámých odesilatelů a každý patnáctý by klidně poslal někomu e-mailem číslo své platební karty. Ukázal to průzkum Digitální bezpečnosti banky ČSOB. Češi sice teoreticky vědí, jak se bezpečně chovat na internetu, v praxi ale třeba dostatečně často nemění svá hesla k internetovému bankovnictví.
Historický okamžik. T-Mobile a Vodafone zavedly volání z EU bez příplatku, O2 je bude následovat (aktualne.cz 12.6.2017)
Operátoři T-Mobile a Vodafone dnes spustili roamingové volání v zemích EU pro všechny své zákazníky za stejné ceny, jako telefonují v ČR. Třetí z velkých operátorů - O2 - zavede takový tarif 15. června, tedy v nejzazším termínu stanoveném Evropskou unií.
Spočítejte si, kdy půjdete do důchodu. Nová tabulka zastavuje neomezený růst (aktualne.cz 10.6.2017)
Věk, ve kterém lidé odcházejí do důchodu, dostane nová pravidla. Vláda prosadila v Parlamentu zastropování na hranici 65 let. Vychází z toho, že lidé by měli strávit v důchodu čtvrtinu života. Budoucí vlády ale mohou tento strop každých pět let změnit. Projděte si v přehledné grafice, co nás do budoucna čeká.
PŘEHLED: Z růstu mezd mají nejvíc vojáci, prodavačky i popeláři (iDNES.cz 1.6.2017)
Personální nouze v kombinaci s rostoucí ekonomikou udělala loni radost mnoha profesím. Na výplatních páskách si polepšil v průměru každý alespoň o pětistovku. Vítězem přidávání jsou vojáci, prodavačky, manažeři restaurací, ale i popeláři. Vyplývá to z čerstvých dat Českého statistického úřadu.
Vznikly v monarchii a lidé nechápali jejich smysl. Poštovní schránky slaví 200 let (irozhlas.cz 1.6.2017)
Česko má přes dvacet tisíc oranžových poštovních schránek. A lidé v českých zemích do nich házejí své dopisy už 200 let. Rakouská monarchie je zavedla 1. června 1817. Každý poštovní úřad musel mít alespoň jednu schránku uvnitř budovy.
Den s poštovní doručovatelkou: Riskovali jsme zdraví a pracovali přesčas (mesec.cz 30.5.2017)
Strávili jsme jeden den s poštovní doručovatelkou České pošty. Že práce není lehká, jsme poznali už podle váhy tašky plné dopisů. Že ale může jít i o zdraví, jsme zjistili až v terénu.
Lidé si na penzi naspořili již 390 miliard, přesto spoří málo (novinky.cz 25.5.2017)
V tzv. III. pilíři českého důchodového systému měli Češi ke konci letošního 1. čtvrtletí naspořeno téměř 390 miliard korun. Na penzi si v současnosti spoří 4,5 miliónu lidí. V průměru se však měsíční úložka pohybuje kolem sedmi set korun.
Nezaměstnané čeká šok. Přijdou o část dávek a vydělat si nestačí (novinky.cz 17.5.2017)
Desítky tisíc dlouhodobě nezaměstnaných lidí podle všeho čeká horké léto, nejen kvůli slunci. Zákon o veřejné službě chudým lidem sníží příspěvek na živobytí o 1210 korun na existenční minimum ve výši 2200 korun. Poprvé na to dojde v srpnu.
Při delší nemoci dostanete víc peněz než dosud. Poslanci souhlasí s růstem dávek (aktualne.cz 17.5.2017)
Od druhého měsíce nemoci se mají dávky zvýšit ze současných 60 na 66 procent vyměřovacího základu, od třetího měsíce pak na 72 procent. Výdaje státu tak stoupnou o 2,4 miliardy korun. Nic se zatím nezmění na tom, že v prvních třech dnech pracovní neschopnosti nedostávají lidé nic.
Nejsou lidi, naříkají firmy. Hledají však špatně, nabízejí málo a chtějí "supermany" (aktualne.cz 16.5.2017)
Tuzemské společnosti nyní marně hledají přes 160 tisíc zaměstnanců. Lidí ochotných změnit práci je přitom podle průzkumu JobsIndex hodně. Často je však odrazuje špatná firemní komunikace.
Datové schránky bude pro poštu nadále spravovat O2. Za 1,8 miliardy (iDNES.cz 11.5.2017)
Subdodavatelem systému datových schránek pro Českou poštu bude příštích pět let společnost O2 IT Services, která služby spojené s provozem datových stránek dodávala i dosud. Celková hodnota kontraktu je 1,8 miliardy korun Ve čtvrtek to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.
Cenová válka operátorů začíná. Vodafone mění tarify, nabídne třikrát více dat (aktualne.cz 10.5.2017)
Nejběžnější individuální tarif Vodafonu nabídne trojnásobné množství mobilních dat oproti dosavadní nabídce. "Jde o bezprecedentní změnu celé nabídky - od nejnižších tarifů až po ty nejvyšší," říká generální ředitel Jiří Báča k novince, kterou Vodafone představí během dneška. Zároveň ale také firma od půlky června znevýhodní datové tarify, u kterých vypne roaming.
V dubnu klesla nezaměstnanost i inflace. Ekonomice se dále daří (iDNES.cz 10.5.2017)
Nezaměstnanost v Česku klesla v dubnu už potřetí v řadě. Z březnových 4,8 procenta se dostala na 4,4 procenta, což je nejnižší dubnová hodnota od roku 2008. Vyplývá to z údajů Úřadu práce. Nižší je také inflace, která podle Českého statistického úřadu zpomalila v dubnu na dvě procenta z březnových 2,6 procenta. Zdroj:
Co je a není protiprávní, když vás šéf sleduje nejen kamerou (iDNES.cz 5.5.2017)
Někteří zaměstnavatelé chtějí mít své zaměstnance pod kontrolou. Pořídí si kamery, aby se mohli kdykoliv podívat do výrobních hal a otevřených kanceláří, nebo investují do technologií, které snímají pohyb služebních aut. A ještě si takové počínání pochvalují.
Pracovní místo máte, ale jen dočasně. Nový fenomén pro padesátníky (iDNES.cz 4.5.2017)
Lidé po padesátce se na trhu práce potýkají s novodobým fenoménem, takzvanou prekarizací. Jde o nahrazování trvalého pracovního poměru prací na dobu určitou. Proč zaměstnavatelé starším kolegům nedůvěřují?
Kde je nejvíc lidí bez práce? Nová mapa řadí Česko k nejlepším místům v Evropě (aktualne.cz 28.4.2017)
Eurostat zveřejnil porovnání nezaměstnanosti v regionech Evropské unie. Nejlepší situace je v západním Německu a Praze, nejhorší v Řecku a Španělsku.
Proč máme nižší příjmy než Němci? Je to i produktivitou práce, říká ekonomka (iDNES.cz 27.4.2017)
České ekonomice se daří, ale na výplatní pásce to pozná jen málokdo. Průměrná hrubá mzda v Česku dosahuje 29 320 korun, což je zhruba třetina německého výdělku. Proč jsou Češi levnou pracovní silou a jaký to má dopad na naši současnost a budoucnost, na to odpovídá uznávaná ekonomka Hana Lipovská.
Státní podnik spravující sítě pro policii i hasiče bude hledat šéfa (aktualne.cz 25.4.2017)
Již podruhé za necelý rok se bude řešit, kdo povede státní podnik NAKIT spravující strategicky důležité komunikační sítě. Stávající se šéf se chce o místo ucházet znovu.
Kolik Čechů je opravdu chudých? Projděte si nová čísla, lépe je na tom jen Island (aktualne.cz 24.4.2017)
Příjmovou chudobou byl vloni ohrožen téměř každý desátý Čech, tento podíl se v posledních letech výrazněji nemění. Na nejnižší hodnotu za posledních jedenáct let však loni klesla míra lidí, kteří mají takzvaný materiální nedostatek a nemohli si dovolit čtyři a víc z devíti vybraných položek.
Česká pošta investuje desítky milionů do nových obchodů a modernizace poboček (E15 16.4.2017)
Pošta bude modernizovat své obchody na pobočkách i některé pobočky. Za nábytek a další úpravy je připravena zaplatit až 70 milionů korun. V případě obchodů jde o takzvané Postshopy, v rámci kterých pošta nabízí doplňkové zboží, jako jsou kancelářské potřeby, obálky nebo třeba omalovánky. Jejich prodej tak nezdržuje pracovníky běžných přepážek, což urychluje obsluhu lidí. Počet obchodů chce pošta v nejbližší době rozšířit.
Spočítejte si, kdy půjdete do důchodu (aktualne.cz 13.4.2017)
Věk, ve kterém lidé odcházejí do důchodu, dostane nová pravidla. Vláda prosadila v Poslanecké sněmovně zastropování na hranici 65 let. Vychází z toho, že lidé by měli strávit v důchodu čtvrtinu života. Budoucí vlády ale mohou tento strop každých pět let změnit. Projděte si v přehledné grafice, co nás do budoucna čeká.
Konec levné práce: Vývoj tzv. nemzdových nákladů práce v souvislostech (casopisargument.cz 12.4.2017)
Analýza ekonomů Martina Fassmanna a Jaroslava Ungermana se zabývá jedním z bolavých míst české ekonomiky – detailně rozebírá nemzdové náklady práce v českém prostředí a v evropském srovnání.
Česká práce je osmá nejlevnější v EU. Projděte si nové porovnání států (aktualne.cz 11.4.2017)
Nejvyšší náklady na práci jsou v Dánsku, Belgii a Švédsku, nejnižší v Rumunsku a Bulharsku. Přestože náklady práce v Česku stouply v letech 2004 až 2016 o téměř 76 procent, zůstávají hluboko pod průměrem EU. Naopak nadprůměrný je v Česku podíl nemzdových nákladů, tedy především odvodů na sociální pojištění.
Kombinovanou vakcínu pro děti lze nahradit (novinky.cz 23.3.2017)
V České republice je momentálně nedostatková kombinovaná očkovací látka Boostrix Polio pro děti proti záškrtu, černému kašli, tetanu a dětské obrně. Vakcínu je ale možné nahradit dvěma jinými.
Pošta dostane kompenzaci 800 milionů. Má je dát na platy, říká premiér (iDNES.cz 22.3.2017)
Česká pošta dostane jako úhradu ztráty z poskytování základních služeb za roky 2013 a 2014 celkem 800 milionů korun, a to v letech 2018 až 2020. Příští rok to bude 200 milionů, v roce 2019 obdrží 300 milionů a stejnou částku v roce 2020. Podle premiéra Bohuslava Sobotky o tom rozhodla vláda.
Platy Čechů rostou méně než Slovákům i Polákům. Němec vydělá trojnásobek (iDNES.cz 13.3.2017)
Ekonomice se nebývale daří, lidí bez práce je rekordně málo, jenže na výplatních páskách to pozná jen někdo. Nejvíc si podle statistických údajů za čtvrté čtvrtletí polepšili ti, kdo pracují pro stát. Celkově platy rostly v České republice méně než na Slovensku či v Polsku.
Důchodový věk dostane asi strop 65 let. Může se zvýšit tempo růstu penzí (iDNES.cz 1.3.2017)
O zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let, tempo růstu penzí a důchodovou reformu se ve středu přeli poslanci. Se zastropováním důchodového věku počítá novela zákona o důchodovém pojištění, kterou poslanci ve středu poslali do třetího čtení. Opozice vládě vyčetla, že za celé volební období nepředložila žádnou penzijní reformu.
Více zdaníme lidem příjmy nad 40 tisíc i velké firmy, chystá ČSSD (iDNES.cz 21.2.2017)
Lidem, kteří vydělávají nad 40 tisíc korun měsíčně, by ČSSD ráda zdanila příjmy více a naopak by oproti současnému stavu chtěla méně zdanit měsíční příjem nepřesahující 30 tisíc korun. Stejně progresivně by měly být zdaněny také největší firmy. Taková je představa momentální nejsilnější vládní strany o „daňové revoluci“ po podzimních volbách do Sněmovny.
Zelenina prudce zdražuje, okurky o více než polovinu (novinky.cz 16.2.2017)
Zelenina v českých obchodech je dražší než před rokem. Z analýzy letáků ze serveru Kupi.cz pro Novinky vyplynulo, že nejvíce zdražily papriky, květák a česnek. A výrazný narůst cen u salátových okurek, česneku nebo brokolice potvrdil i Index spotřebitelských cen ČSÚ. Salátová krize, která vypukla na západ od našich hranic, se Česku zatím vyhýbá, alespoň podle lednových čísel.
Jste on-line v bezpečí? Podívejte se na časté chyby uživatelů internetu (iDNES.cz 7.2.2017)
Máte zabezpečený počítač? Víte, jak bezpečně platit on-line? A schválně, kolik různých hesel si pamatujete? Kdyby vám dnes ukradli notebook, o co všechno byste přišli? Internetová bezpečnost je pro mnoho lidí nepohodlné téma. Tuší totiž, že asi nemají všechno zabezpečené tak, jak by měli.
O2 vstoupí do nového byznysu, nabídne pojištění motoristům i domácnostem. Licenci od ČNB už má (ihned.cz 7.2.2017)
Operátor získal od ČNB licenci a začne pojišťovat řidiče i domácnosti. Podle šéfa O2 Tomáše Budníka už v první polovině letošního roku. O2 se chce posunout od jednoduchých pojištění k pojistným produktům, které využijí technologii "velkých dat." Konkurenti T-Mobile a Vodafone se do pojistného byznysu zatím nepouštějí. U pojištění pro domácnosti chce O2 zvýhodnit ty, kdo pevnou linku využijí třeba pro monitoring domácnosti.
Čeká vás bohatý důchod? Otestujte si, jestli jste dobrý investor (aktualne.cz 6.2.2017)
Česko stále nemá penzijní reformu, která by reagovala na pravděpodobný pokles státních důchodů. K tomu podle ekonomů dojde, protože v příštích desítkách let bude výrazně více důchodců než lidí, kteří pracují a na důchody jim tak vydělávají. Proto je důležité zajistit, aby se každý zabezpečil na vlastní důchod částečně sám. Dokážete to? Rozumíte tomu, jak investovat peníze směrem k penzi? Otestujte se.
Přehled: Kolik Češi letos zaplatí za vodu? Nejdražší ji mají v Táboře, nejlevnější v Žamberku (ihned.cz 27.1.2017)
Zatímco spotřeba vody v domácnostech dlouhodobě klesá, její cena naopak roste. Z krajských měst letos nejvíce zaplatí lidé v Hradci Králové, nejméně pak v Brně. Z více než 200 sledovaných měst platí nejvíce obyvatelé Tábora a Sezimova Ústí, nejméně pak v Žamberku.
Nejsme tygrem Evropy, česká ekonomika na rychlejší růst nemá, říká Rusnok (iDNES.cz 23.1.2017)
Období, kdy česká ekonomika rostla o pět procent i více, se už nejspíš nevrátí. Hospodářství narazilo na své limity a rychleji než o současná dvě až tři procenta už neporoste, říká v rozhovoru pro MF DNES guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Zdražování benzínu i nafty pokračuje. Litr naturalu v Praze už stojí přes 32 korun (novinky.cz 19.1.2017)
Ceny pohonných hmot v Česku i nadále stoupají. Průměrná cena benzínu Natural 95 za uplynulý týden stoupla o 8 haléřů na 31,16 koruny za litr. Naftu motoristé natankují za průměrných 30,45 koruny za litr, což je rovněž o deset haléřů více než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Nejdražší benzín a nafta jsou i nadále v Praze.
Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU. Firmám ale chybí lidé, a budou proto muset letos zvyšovat mzdy (ihned.cz 17.1.2017)
České firmy se potýkají s nejnižší nezaměstnaností za posledních osm let, chybí jim kvalifikovaní lidé i dělníci. Růst mezd je nevyhnutelný, letos oproti loňsku ještě zrychlí. Ekonomika situaci ustojí, firmy spoléhající na levnou práci se ale mohou dostat do problémů.
Dětem pracujících rodičů až dvojnásobek, plánuje ČSSD (novinky.cz 12.1.2017)
Děti, jejichž alespoň jeden rodič pracuje, by měly dostávat až dvojnásobně vyšší přídavek od státu než děti nezaměstnaných. Počet nezaopatřených dětí, na které bude stát rodičům vyplácet podporu, by navíc měl stoupnout ze 412 tisíc o 300 tisíc. S takovými plány zamíří ČSSD na příští jednání s koaličními partnery. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka by chtěl změny prosadit od příštího roku.
Huawei loni celosvětově zvýšil tržby o 42 procent. V Česku mu patří pětina trhu smartphonů (ihned.cz 11.1.2017)
Huawei podle svých odhadů utržil v roce 2016 zhruba 25,7 miliardy dolarů. Prodej chytrých telefonů značce rostl o 29 procent. Celosvětově si značka drží tržní podíl vyšší než 10 procent.
Místo stravenek chtějí Češi a Slováci více volna a práci z domova, ukázal průzkum mezi zaměstnanci (ihned.cz 11.1.2017)
Zhruba polovina Čechů a Slováků zvažuje změnu zaměstnání. Důležitým faktorem při rozhodování o novém místě pro ně bude, aby měli smysluplnou náplň nového zaměstnání a prostředí, které jim umožní lépe se starat o rodinu. Vyplývá to z čerstvého výzkumu společnosti Wincott People.
Mzdy letí vzhůru nejvíce od krize, Česko přesto zůstává „levnou zemí“ (iDNES.cz 4.1.2017)
Růst ekonomiky, poměrně slušný vzestup tržeb i nedostatek volných pracovníků nutí firmy zvyšovat mzdy rychleji než v minulosti. Letos hodlá svým zaměstnancům přidat téměř polovina malých a středních podniků. Desetina dokonce počítá s růstem mezd o více než pět procent. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu ČSOB mezi pětistovkou podnikatelů.
Rok 2017 se stane rokem zdražování potravin. Ceny budou diktovat řetězce (iDNES.cz 2.1.2017)
Češi vydělávají více peněz a to se projeví v růstu cen. Inflace by podle ekonomů měla letos dosáhnout zhruba dvou procent. Nejvíce podraží potraviny a pohonné hmoty, pokračovat by měl i růst cen nemovitostí.
Česká pošta přenechala partnerům už 149 poboček. Chce si ponechat jen 700 provozoven (novinky.cz 2.1.2017)
Česká pošta v loňském roce převedla 149 nových pošt na smluvní partnery. Pokračovala tak v projektu Pošta Partner, v jehož rámci funguje 239 z 3200 pošt. Státní podnik to uvedl v tiskové zprávě. Česká pošta by chtěla v budoucnu mít jen 700 vlastních provozoven, zbylých 2500 chce nechat provozovat své partnery.
PŘEHLEDNĚ: Rok 2017 přinese změny daní, dražší vodu i krušné časy kuřákům (iDNES.cz 2.1.2017)
Co nás čeká v roce 2017? MF DNES připravila seznam dvaceti nejdůležitějších novinek, které se týkají skoro každého - školáků, důchodců, kuřáků, ale i lidí s nízkými příjmy, řidičů či otců novorozeňat.
ČSSD chce snížit sociální odvody rodinám s více dětmi. Podle Babiše návrh zatíží stát i zaměstnavatele (ihned.cz 19.12.2016)
Sociální demokraté chystají velkou reformu sociálního pojištění. Jeden z rodičů dvou dětí by měl podle návrhu odvádět z hrubé mzdy na pojistném jen pět procent proti základním 6,5 procenta. U tří dětí by to mělo být pouze 2,5 procenta. Rodič se čtyřmi a více dětmi by pak na sociálním pojištění neměl z platu odvádět vůbec nic. Přesto by měl nárok na důchod v plné výši.
Ve výkonu je Česko premiantem regionu, v platech žalostně zaostává (iDNES.cz 15.12.2016)
Roční průměrná mzda v Česku v roce 2014 činila necelých 345 000 korun, tedy 37 procent průměru Evropské unie. Ve výši průměrné mzdy tak byla ČR na 19. místě mezi evropskými zeměmi. Nejvyšší mzdy jsou v Lucembursku, Dánsku nebo Irsku. Naopak nejnižší mzdy jsou v Bulharsku nebo Rumunsku. Informovali o tom zástupci Českého statistického úřadu. Zdroj:
Průměrná mzda se zvýšila o čtyři procenta a překonala hranici 27 tisíc korun. Dvě třetiny lidí na ni nedosáhnou (ihned.cz 5.12.2016)
Průměrná mzda se ve třetím čtvrtletí zvýšila o čtyři procenta. Meziročně vzrostla o 1170 korun na 27 220 korun. Dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu ale nedosáhnou.
Bez práce je v Evropské unii nejméně lidí od roku 2009. Premiantem je Česko, má opět nejnižší nezaměstnanost (ihned.cz 1.12.2016)
V říjnu bylo v Česku podle Eurostatu bez práce jen 3,8 procenta obyvatel, což je nejnižší číslo v rámci celé Evropské unie. Míra nezaměstnanosti klesala i v ostatních zemích osmadvacítky a je nejníže od roku 2009. Nadále vysoké zůstává naopak procento nezaměstnaných mezi mladými do 25 let.
Češi se mají nejlépe v historii, nedokážou si ale svou rostoucí životní úroveň užít. Příliš se bojí (iDNES.cz 18.11.2016)
Ekonomika zažívá boom, Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU a poprvé po dvou dekádách státní rozpočet míří do přebytku. Přesto ve čtvrtek na oslavách 17. listopadu mnozí řečníci varovali před nejistou budoucností a erozí české demokracie. "Dle ekonomických dat bychom měli být nejšťastnější v historii země, ale ve skutečnosti tomu tak není. Lidé pociťují štěstí a uspokojení nikoliv jen ze současného stavu, ale především z jeho změny," vysvětluje paradox ekonom Daniel Münich.
Mají mít cizinci z EU právo volit? Poslanci hrají o 118 000 nových voličů (iDNES.cz 18.11.2016)
Až 118 tisíc potenciálních voličů může přibýt v České republice, pokud by poslanci v novém volebním zákoně přiznali právo volit cizincům ze států Evropské unie s přechodným pobytem. Kritici namítají, že volební právo má cizinec získat, až když se rozhodne žít v zemi trvale.
Odříznout matky od práce? Není k tomu důvod, tvrdí ekonomka (ihned.cz 17.11.2016)
„Chceme dát ženám i celé společnosti najevo, že je normální, když žena není doma s dítětem celé tři roky,“ tvrdí ekonomka Klára Kalíšková, spoluautorka Koncepce rodinné politiky, která testuje slaďování rodinného a pracovního života v praxi.
Pracovní život se prodlužuje. V Česku dosahuje už 35 let, ukazuje nové porovnání států (aktualne.cz 15.11.2016)
Nejdelší pracovní život čeká na obyvatele Švédska, nejkratší na Italy, spočítal Eurostat. Česká republika je zhruba uprostřed žebříčku zemí EU.
Zákon o otevírací době smetl i malé obchody. Nedobrovolně o svátcích zavřou (iDNES.cz 25.10.2016)
Zákon, omezující otevírací dobu větších prodejen, zasáhne i řadu menších obchodů, kterých se regulace týkat neměla. Některá obchodní centra totiž rozhodla, že se jim nevyplatí otevírat jen pro některé, a proto zavřou úplně.
Test energetických nápojů: pro děti příliš riskantní móda (iDNES.cz 25.10.2016)
Energetické nápoje, které dospělým občas pomáhají překonat únavu třeba při dlouhé cestě autem, se v poslední době staly módou mezi teenagery. Plechovky s „energeťáky“ nosí do školy i desetileté děti. Ty ale může dovést pití těchto drinků k nesoustředěnosti, nespavosti, ale i depresi. Zdroj:
ČOI rozdala šmejdům pokuty za 6,6 miliónu (novinky.cz 21.10.2016)
Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila ve druhém čtvrtletí organizátorům předváděcích akcí (tzv. šmejdům) 36 pokut v celkové hodnotě 6,63 miliónu korun. Největší pokutu dva milióny korun dostala firma Aqua Consilium za prodej výrobku na údajné zlepšení kvality pitné vody, uvedl v pátek mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Farmaceutické firmy i lékárny kritizují zákon o léčivech (novinky.cz 20.10.2016)
Zástupci farmaceutických firem, distributorů i vlastníků lékáren kritizují pozměňovací návrhy k novele zákona o léčivech. Podle nich nezamezí vývozu léků mimo ČR a mohou snížit dostupnost některých léků na tuzemském trhu, což je právě opak toho, co má být cílem novely. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ale pozměňovací návrhy podporuje.
Řekněte si o ještě víc! Odboráři spustí druhé kolo kampaně Konec levné práce (aktualne.cz 11.8.2016)
Odborářská centrála po roce opět svolává zástupce zaměstnanců do jedné z pražských sportovních hal. Ekonomika roste, firmy by proto měly lidem přidat výrazněji, tvrdí. Mezi další aktuální témata patří také růst minimální mzdy a změny v zákoníku práce.
Za osm let vzrostly v Evropě mzdy nejvíce Polákům, téměř o čtvrtinu. Češi si polepšili jen o procento (ihned.cz 10.8.2016)
Studie britské odborové centrály porovnala růst reálné mzdy, tedy výdělku očištěného o inflaci, v letech 2007 až 2015. Z členských zemí OECD si jednoznačně nejlépe vedlo Polsko, nejhůře Řecko a Velká Británie. Česko skončilo páté od konce.
O2 reaguje na kritiku automatického obnovování dat. Pokud je klient nevyčerpá, převedou se do dalšího měsíce (ihned.cz 9.8.2016)
Telekomunikační operátor O2 umožní zákazníkům s dokoupeným datovým balíčkem převést nevyčerpaný zůstatek do dalšího měsíce. Změna začne platit na konci října a bude se týkat všech smluvních klientů. Nevyčerpaných dat ze základních balíčků se novinka týkat nebude.
Zdražení podzemních vod odskáčou domácnosti, varuje Svaz měst a obcí (iDNES.cz 9.8.2016)
Pro jednotlivce o stovky, pro rodiny ročně i o tisíce korun dražší vodné a stočné. Obyvatelé lokalit, kde teče z kohoutků jen voda z podzemích zásob, podle Svazu měst a obcí do roku 2022 v peněženkách výrazně pocítí dopady nového vodního zákona. Ten má kromě čerpání spodních vod zdražit i vypouštění těch odpadních úměrně jejich znečištění.
Vyšší minimální mzda nás bude stát desítky milionů, říká pošta. Přidat bude muset hlavně doručovatelkám (ihned.cz 3.8.2016)
Zvýšení minimální mzdy od příštího roku vyjde Českou poštu na desítky milionů korun. Ta nejenže musí dorovnat nejnižší mzdy na stanovenou úroveň, ale zároveň bude muset zvednout i ostatní tarify. Podobné úpravy mezd čekají například krajské nemocnice.
Obálky s modrým pruhem imitují berňák. Posílají je podvodníci, varuje úřad (iDNES.cz 29.7.2016)
Soukromá firma posílá lidem dopisy, které záměrně imitují úřední výzvy s modrým pruhem a dokonce se snaží důvěřivcům namluvit, že je rozesílá finanční úřad. Na dobírku pak stejná firma také posílá předražené zásilky, které však obsahují jen pár sladkostí. Na obálce je logo s názvem Labužnický koutek.
Firmy nechtějí platit nemocenskou od prvního dne. Raději uhradí volno (iDNES.cz 21.7.2016)
Dvě třetiny šéfů malých firem nesouhlasí s návrhem, aby zaměstnavatelé propláceli svým pracovníkům první tři dny nemoci. Zároveň navíc platí: čím větší firma, tím spíš její vedení nemocenskou už od prvního dne odmítá.
Skoro jako před krizí. Nezaměstnanost v Česku klesla na 5,2 procenta (iDNES.cz 12.7.2016)
Trh práce se díky pokračujícímu solidnímu růstu české ekonomiky přibližuje k úrovni z doby před finanční krizí. Počet volných pracovních míst se dostal na osmileté maximum a podíl nezaměstnaných na sedmileté minimum.
Inflace v Česku se stále drží těsně nad nulou, potraviny zlevnily (novinky.cz 12.7.2016)
Spotřebitelské ceny v červnu oproti loňsku stouply o 0,1 procenta, tedy stejně jako v květnu. Zpomalilo zlevňování pohonných hmot, rychleji naopak klesaly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ)
Polovina zaměstnanců si nemůže vybrat volno, kdy a jak by chtěla (novinky.cz 22.6.2016)
Polovina zaměstnanců nemůže čerpat pracovní volno podle toho, kdy a jak chce. Téměř pětina Čechů musí přizpůsobit svoji dovolenou dovolené celozávodní. Čtvrtina pracovníků si nemůže vzít v celku dva týdny volna, ačkoli toto právo garantuje zákon. Tato zjištění vyplývají z průzkumu společnosti Wincott People.
Úroky v bankách jdou opět dolů. Lidi nevědí, kam mají ukládat peníze (iDNES.cz 17.6.2016)
Má dnes obyčejný bankovní klient šanci vydělat? Kvůli nízkým sazbám se téměř stírá rozdíl mezi běžným a spořicím účtem v bance. Nechat peníze na nich znamená nevydělat skoro nic. Do módy se tak omezeně vracejí produkty dotované státem.
Češi berou v průměru 26 480 Kč. Reálná mzda se zvýšila o 3,9 procenta (iDNES.cz 6.6.2016)
Průměrná mzda v Česku se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 4,4 procenta na 26 480 Kč. Po odečtení inflace je to o něco méně - o 3,9 procenta. Podle Českého statistického úřadu k růstu víc přispěla podnikatelská sféra. Střední mzda, neboli medián činil 22 533 Kč.
Pošta začne vybírat bankovního partnera, ČSOB končí příští rok smlouva (novinky.cz 7.5.2016)
Česká pošta zahájí během letošního jara výběr smluvního partnera, který bude v jejích pobočkách zajišťovat finanční služby po vypršení smlouvy s ČSOB po roce 2017. Státní podnik nebude žádat o vlastní bankovní licenci, o níž v předchozích letech uvažoval. Vyplývá to z materiálu, projednaného ve čtvrtek vládou.
Vdovská a vdovecká penze je pro mnohé šok. Lidé netuší, na co je nárok (iDNES.cz 14.4.2016)
Ztratit životního partnera či partnerku je pro pozůstalého vždy velmi tíživé. Mnohdy to však bývá i vážný finanční problém. Řada lidí totiž vůbec netuší, na co má pozůstalá osoba ve skutečnosti nárok a jak velkou penzi po zemřelém může vůbec dostat.
ČSOB chce dál zůstat na poštách, bojuje proto o Poštovní spořitelnu (ihned.cz 5.4.2016)
Ministerstvo vnitra chystá dokument o financování České pošty. Hlavním finančním zdrojem podniku je Poštovní spořitelna. ČSOB chce i nadále být výsadním partnerem Poštovní spořitelny.
Život v ČR je v porovnání s průměrem EU o dvě pětiny levnější (novinky.cz 25.3.2016)
Život v Česku je v porovnání s průměrem života v Evropské unii o dvě pětiny levnější. České ceny dosahují 59,4 procenta evropského průměru a jsou například nižší než slovenské či chorvatské. Srovnání cen z roku 2014 přinesl v aktuálním vydání časopis Statistika&My. Jak ale sdělil hlavní ekonom Deloitte David Marek, dlouhodobě se ceny v České republice budou evropskému průměru přibližovat.
10 rad muže, který rozjel úspěšný start-up: Nemusíte vydělat hned. Posilujte, v čem jste dobří (ihned.cz 18.3.2016)
Milan Šimek z brněnského Sewia spoléhá hlavně na rychlost a flexibilitu směrem k zákazníkovi. “S investorem nepodepisujte smlouvu hned, nechte si čas na vyjednávání,” radí Šimek. Startupová firma by podle něj neměla podlehnout lákadlu rychlého výdělku a rozvíjet svůj produkt. Nesmí přitom zapomenout řešit i obchodní stránku věci.
Současný růst mezd není vůbec špatný, říká ekonom odborů Jaroslav Ungerman (ihned.cz 18.3.2016)
Odbory se snaží tlačit na růst mezd, ale jejich síla je omezená, přiznává odborářský ekonom. ČNB se kurzovým závazkem dostala do pasti, myslí si Ungerman. Odborářský ekonomický expert, který současně radí ministru financí Babišovi, si neumí představit, že by zaměstnanci Škodovky kvůli platům stávkovali. Podle něj je to jen taktická pohrůžka.
Průměrná mzda na konci roku prolomila hranici 28 tisíc korun (iDNES.cz 11.3.2016)
Průměrná mzda se poprvé vyšplhala nad hranici 28 tisíc korun. V posledním čtvrtletí se v porovnání s předchozím rokem zvýšila o 1 046 korun na 28 152 korun. Nárůst byl podobný i po odečtení inflace, která byla loni minimální. Dvě třetiny Čechů však na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Kde se v Česku žije nejlépe? Velké porovnání krajů podle 24 kritérií (aktualne.cz 15.2.2016)
Online deník Aktuálně.cz porovnal kvalitu života ve všech čtrnácti krajích České republiky. Index je nejvyšší v Praze, kde dosáhl 0,73 bodu na škále od nuly do jedné. Nejslabší Moravskoslezský kraj získal 0,31 bodu. Hodnotili jsme čtyřiadvacet kritérií.
Inflace v Česku vzrostla, zdražovaly především potraviny (novinky.cz 12.2.2016)
Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 0,6 procenta z prosincových 0,1 procenta. Uvedl to ČSÚ. Analytici podobný vývoj očekávali.
Počet zaměstnanců O2 vzroste o čtvrtinu. Operátor pod sebe převede pracovníky call center (ihned.cz 2.2.2016)
Telekomunikační společnost O2 přichází s plánem, jak snížit časté odchody pracovníků, kteří po telefonu obsluhují zákazníky. Firma tak chce dlouhodobě ušetřit peníze. O2 postupně převede asi 700 lidí, pracujících v call centrech, mezi kmenové zaměstnance. Změna se dotkne tří hlavních center v Ostravě, Ústí nad Labem a v Pardubicích. Jejich pracovníky dosud zaměstnávají agentury, postupné převádění mezi zaměstnance O2 má být hotovo do konce října. Firma chce letos navíc zaměstnat další stovku specialistů na informační technologie.
Českým domácnostem se daří lépe, spočítali statistici (novinky.cz 2.2.2016)
Díky růstu ekonomiky se příjmy českých domácností za tři čtvrtletí loňského roku zvýšily o 38,8 miliardy korun na téměř 1,7 biliónu. Mzdy a platy rostly ve všech oborech s výjimkou energetiky. V úterý o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
Pošta už převedla 129 poboček na partnery, letos chce dalších dvě stě (aktualne.cz 14.1.2016)
V současnosti má pošta uzavřené smlouvy na 129 Pošt Partner, z toho 90 jich reálně funguje. Převod ztrátových poboček na partnery pošta nabízí především v menších obcích, kde se jí sami hlásí starostové a soukromníci, kteří chtějí pošty provozovat. Od projektu si slibuje finanční úspory v řádu stovek milionů korun i možnost, jak zachovat stávající rozsah poštovní sítě.
Velký přehled změn roku 2016: Novinky v dopravě, důchodech, daních i platbách za bydlení (aktualne.cz 3.1.2016)
Nový rok přináší zvýšení minimální mzdy, nové dopravní značky nebo změny ve spoření na důchod. Rodiče se mohou těšit na vyšší daňovou slevu na děti i školkovné. Připlatí si zájemci o rychlé vydání cestovního pasu nebo lidé, kteří v bytovém domě topí příliš hodně, nebo příliš málo. Nová povinnost čeká na podnikatele nebo na lidi, kteří získají vysokou částku osvobozenou od daní. To jsou některé z hlavních novinek roku 2016. Projděte si podrobnější přehled.
Před sametovou revolucí lépe nebylo. Čísla statistiků hovoří jasně (iDNES.cz 30.12.2015)
Životní úroveň a možnosti Čechů se za čtvrtstoletí od pádu minulého režimu výrazně zlepšily. Ceny sice vzrostly pětinásobně, avšak průměrná mzda se zvýšila téměř osmkrát. Dá se tak říct, že se máme o polovinu lépe než za komunistů. Vyplývá to z čísel Českého statistického úřadu. Právě před 25 lety došlo ke skokové cenové liberalizaci, která upravila dosud státem určované ceny.
Balíky pod stromeček pošlete do 21. prosince, připomíná pošta. Na Boží hod se pobočky uzavřou (aktualne.cz 10.12.2015)
Pošta očekává hlavní předvánoční nápor zásilek v příštím týdnu, kdy by se jejich počet měl proti běžnému období zdvojnásobit. O Štědrém dnu budou mít otevřeno jen některé velké pobočky, navíc se zkrácenou pracovní dobou. O den později pak budou všechny pobočky zavřené. Na Silvestra bude mít většina poboček otevřeno se zkrácenou dobou. Na Nový rok otevře hlavní pošta v pražské Jindřišské ulici, poštovní pobočka na Pražském hradě a na letišti.
Většina lidí ohrožených chudobou nemá velký problém vyjít s příjmy. Vědci porovnali statistiky (aktualne.cz 10.12.2015)
Šedesát procent lidí, kteří se nacházejí pod hranicí příjmové chudoby, tvrdí, že by neměli velké obtíže vyjít s příjmem, ukázala nová studie Sociologického ústavu Akademie věd.
Senátoři schválili 1200 korun důchodcům. Škromach křičel na Kuberu (iDNES.cz 10.12.2015)
Senát potvrdil jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 1 200 korun. Ten mají penzisté dostat v únoru. Pro bylo 66 senátorů, proti nebyl nikdo, zdrželo se jen šest senátorů. Předcházelo tomu velmi emotivní vystoupení místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha. Nutný už je jen podpis prezidenta Miloše Zemana.
Nezaměstnanost se drží těsně pod šesti procenty (novinky.cz 8.12.2015)
Nezaměstnanost v Česku zůstala v listopadu na 5,9 procenta. Na tuto úroveň se v říjnu dostala po třech měsících poklesu. Nezaměstnaných je 431 364 lidí. Oznámil to v úterý Úřad práce ČR. Česká nezaměstnanost je mezi nejnižšími v EU.
Nezaměstnaných je v Česku nejméně za sedm let (novinky.cz 30.11.2015)
Obecná míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla na 4,8 procenta. Nezaměstnaných ve věku 15 až 64 let bylo 249 tisíc, což je nejméně od roku 2008. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
Česká pošta zvýší mzdy o 5,6 procenta. Podnik to vyjde na 400 milionů (Idnes.cz 20.11.2015)
Česká pošta, která je s více než třiceti tisíci pracovníky největším zaměstnavatelem v zemi, zvýší od dubna příštího roku mzdy v průměru o 5,6 procenta. Vedení se na tom dohodlo s odbory. Státní podnik to vyjde na 400 milionů korun.
Pošta šetří a hledá, komu předat své pobočky. Zájemci se nehrnou (iDNES.cz 11.11.2015)
Většinu poboček chce Česká pošta během několika následujících let předat soukromníkům nebo obcím. Slibuje si od toho udržení úřadoven v místech, kde nebydlí tolik lidí, a také úspory v řádech milionů korun.
O2 se pere s Vodafonem. Oba operátoři chtějí zakázku pro justici (iDNES.cz 27.10.2015)
Ministerstvo spravedlnosti mění svého provozovatele mobilního volání. Podle výsledků čerstvého tendru by měla být novým operátorem české justice společnost O2 Petra Kellnera. Jenže Vodafone, který mobilní služby dodává dnes, výběrové řízení zablokoval napadením u antimonopolního úřadu.
Česká pošta slíbila odborům zvyšování mezd (novinky.cz 23.10.2015)
Vedení České pošty slíbilo odborářům pro příští rok nárůst mezd. Má to více zohledňovat náročnost jednotlivých pracovních pozic. K dalšímu jednání se sejdou začátkem listopadu, uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.
Česká pošta vydala unikátní známku (novinky.cz 19.10.2015)
Filatelisty i další zájemce o netradiční známky jistě potěšil počin České pošty (ČP). Ta v minulém týdnu vydala poštovní známku ve zcela atypickém formátu, na níž je vyobrazena vlajka České republiky.
Loajální zákazníci, stabilní útraty. O2 zvýšila zisk (novinky.cz 19.10.2015)
Společnost O2 zvýšila do září čistý zisk o 49 procent na 3,73 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o 0,3 procenta na 27,7 miliardy korun. Za celý letošní rok operátor očekává provozní zisk EBITDA mezi 9,9 a 10,2 miliardy Kč a čistý zisk mezi 4,85 a 5,2 miliardy Kč. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě.
Ve hře je nová výrazná podpora lidem s penzijním připojištěním (iDNES.cz 9.10.2015)
Zhruba 4,5 milionu lidí, kteří mají penzijní připojištění se státním příspěvkem, mají šanci, že se tento oblíbený produkt ještě víc zatraktivní. Poslanci budou schvalovat návrh, aby si účastníci takzvaného třetího pilíře mohli uplatnit úlevu na dani. Ročně by bylo možné odečíst až 3 600 korun, což je dvojnásobek současného stavu.
Česko má nejméně mužů bez práce z celé EU. Nezaměstnanost dál klesá (iDNES.cz 8.10.2015)
Situace na tuzemském trhu práce se zlepšuje. V září klesl počet nezaměstnaných o devět tisíc na 442 tisíc. Roste také počet volných pracovních míst. Podle Eurostatu má Česko po Německu druhou nejnižší nezaměstnanost, v případě mužů je dokonce premiantem EU.
Poslanci schválili stamiliónové kompenzace pro Českou poštu (novinky.cz 2.10.2015)
Česká pošta by měla dostávat kompenzace od státu, pro letošek by mohly činit až 700 miliónů korun. V dalších letech nejvyšší možná částka postupně klesne až na 500 miliónů korun ročně. Počítá s tím novela zákona o poštovních službách, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát, poté ji dostane k podpisu prezident.
Česká pošta začne přijímat platební karty, prozatím na 150 pobočkách (iDNES.cz 30.9.2015)
Česká pošta vykročí do 21. století a začne přijímat platební karty všech bank. Na prvních sto padesáti pobočkách se zákazníci této služby dočkají už letos. Další z celkových 3 200 poboček budou následovat.
Šikanovaní zaměstnanci nemají zastání. Potřebujeme, aby šikanu vymezil zákon, shodují se odborníci (ihned.cz 29.9.2015)
Šikana na pracovišti se těžko dokazuje, uspět u soudu je pro šikanované složité. Se špatným nebo nevhodným zacházením se přitom v práci setkala skoro čtvrtina Čechů.
Na důchody bude i za 45 let, uklidňuje ministerstvo financí (iDNES.cz 25.9.2015)
Na penze bude, stát to zvládne, uklidňují ekonomové v nejnovější studii ministerstva financí. Horší to bude ale ve zdravotnictví.
Středula: Automatizace ohrozí 40 % míst, stroje ale rozbíjet nebudeme (iDNES.cz 21.9.2015)
Přicházející fenomén nazvaný Průmysl 4.0 vnímá šéf odborů Josef Středula jako proces, kterému je potřeba jít naproti a nelze se před ním bránit. I když podle něj v důsledku automatizace zanikne množství profesí, je třeba využít těch nových, třeba i dosud neznámých, které se objeví.
Odbory poprvé demonstrovaly v hale. Z platu se musí vyžít, hřímaly (iDNES.cz 16.9.2015)
V neobvyklých kulisách se sešli ve středu čeští odboráři. Zatímco obvykle bývají jejich přirozeným prostorem ulice či náměstí, za vyšší mzdy tentokrát demonstrovali v hale. „Náš cíl je zřejmý. Dosáhnou takové minimální mzdy, aby se za ní dalo žít,“ hřímal v pražské Areně Sparta odborový předák Josef Středula.
PŘEHLED: Norové mají v přepočtu 1 200 Kč za hodinu, Češi 186 korun (iDNES.cz 14.9.2015)
Za každou hodinu práce dostávají Češi v průměru 186 korun hrubého. Je to třikrát méně, než dosahuje průměr v Evropské unii. Na Slovensku rostou mzdy rychlejším tempem. A loni dokonce po oslabení české koruny v přepočtu na eura překonaly ty české.
Nezaměstnanost v Česku klesla na 5,2 procenta (novinky.cz 31.8.2015)
Obecná míra nezaměstnanosti v Česku byla v červenci 5,2 procenta, o 0,8 procentního bodu nižší než ve stejném období loňského roku. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
Za úraz v práci dostanete od pojišťovny víc peněz (iDNES.cz 30.8.2015)
Odškodnění za pracovní úraz či nemoc z povolání se od října víc než zdvojnásobí. Za úrazy bude možné získat až o stovky tisíc korun víc. Změny přináší novela zákoníku práce.
Lidé opouštějí třetí pilíř důchodového spoření, letos jich ubylo 75 tisíc (iDNES.cz 30.8.2015)
Penzijní připojištění se státním příspěvkem, takzvaný třetí pilíř penzijního systému, mělo na konci letošního prvního pololetí 4,44 milionu lidí. To je o 148 tisíc méně než na konci roku 2014. Doplňkové penzijní spoření, které je od roku 2013 nahradilo, má 291 tisíc lidí, o 73 tisíc více než loni v prosinci.
Volných míst je nejvíc od roku 2008, přesto lidí bez práce přibývá (iDNES.cz 12.8.2015)
Po několika měsících poklesu se v červenci nepatrně zvýšil počet nezaměstnaných. Bez práce bylo 456 341 lidí, tedy 6,3 procenta. V předešlém měsíci nezaměstnanost dosahovala 6,2 procenta.
První výsledky po dělení. O2 zvýšila zisk o polovinu na 2,3 miliardy (iDNES.cz 29.7.2015)
Operátor O2 zvýšil v pololetí čistý zisk o 54 procent na 2,3 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o 0,3 procenta na 18,4 miliardy korun. Roste hlavně O2 TV, hlasové služby pokračují v poklesu.
Průměrný český důchod je 10 741 korun. Mezi kraji se liší až o tisícovku (novinky.cz 29.7.2015)
Průměrný důchod v Česku činí 10 741 korun, ale mezi kraji se jeho výše liší až o tisíc korun. Nejvyšší průměrný důchod, 11 608 korun, je v Praze, kdežto v Olomouckém kraji, který je na dolním konci žebříčku, to je 10 503 korun. Vyplývá to z údajů za loňský rok, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Příjmy Čechů dosáhnou stěží na tři čtvrtiny průměru EU. Nejlépe se mají Němci (novinky.cz 29.7.2015)
Příjmy českých domácností jsou ve srovnání s průměrem Evropské unie o více než čtvrtinu nižší. Podobně si stojí sousední Slovensko. Nejvyšší z celé EU jsou příjmy domácností v Německu, kde převyšují průměr EU o 27,5 procenta. Informoval o tom s odkazem na údaje Eurostatu Český statistický úřad (ČSÚ).
Česká pošta bude i nadále moloch, navíc s dotací od státu (iDNES.cz 6.7.2015)
Letos má pošta poprvé dostat dotaci 700 milionů korun. Žádný podstatný řez do rozsahu svých služeb kvůli tomu ale nechystá. „Je na vlastníkovi, aby si řekl, co po poště chce,“ říká generální ředitel České pošty Martin Elkán.
Na poště půjde kartou běžně platit od podzimu (novinky.cz 3.7.2015)
Pošta začne na podzim přijímat platební karty všech bank. Platby platebními kartami VISA a Mastercard na poštách bude zajišťovat ČSOB. Vyhrála tendr, který Česká pošta na konci minulého roku vypsala. Kontrakt má hodnotu řádově desítky miliónů korun.
Odbory netrvají na růstu platů o pět procent, když se přidá letos (novinky.cz 25.6.2015)
Odbory netrvají pro příští rok na růstu platů ve veřejném sektoru o pět procent, pokud by se přidávalo už letos. Spokojily by se s menším zvýšením, ale o několik měsíců dřív. Po čtvrtečním jednání se zástupci ministerstev práce a financí to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Katastry zablokovaly lidem desítky tisíc nemovitostí kvůli rozdělení O2 (iDNES.cz 18.6.2015)
Kvůli nově vzniklé telekomunikační firmě Cetin katastrální úřady zablokovaly lidem desítky tisíc nemovitostí. Důvodem je převod věcných břemen z operátora O2 na odštěpeného nového majitele telekomunikačních sítí. Celý proces by měl být dokončen v druhém červencovém týdnu, uvedl mluvčí Cetinu Martin Žabka.
Česká pošta má smůlu, miliardu navíc nedostane. Odvolání nepomohlo (lidovky.cz 18.6.2015)
PRAHA Český telekomunikační úřad zamítl žádost státního podniku o kompenzaci za ztátové služby ve výši 1,8 miliardy, dá mu jen 753 milionů.
Odbory svolávají na září do Prahy demonstraci za vyšší růst mezd (iDNES.cz 15.6.2015)
Odbory svolávají do Prahy na 16. září velkou demonstraci na podporu zvyšování mezd. Podle předáků výdělky v Česku rostou pomalu a může to mít dopad i na ekonomiku. Českomoravská konfederace odborových svazů to uvedla v tiskové zprávě.
Menšinoví akcionáři O2 podali žalobu kvůli rozdělení firmy (novinky.cz 29.5.2015)
Část menšinových akcionářů O2 podala v pátek žalobu na neplatnost valné hromady, která rozhodla o rozdělení společnosti. Žalobu podala KLB Legal, která menšinové akcionáře zastupuje. Uvedl to server Patria Online.
Pošta bude mít nárok na kompenzaci 700 miliónů, dohodla se vláda (novinky.cz 25.5.2015)
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v pondělí shodla na novele zákona o poštovních službách. Česká pošta by na jeho základě měla mít nárok na finanční kompenzace od státu ve výši maximálně 700 miliónů korun ročně. Potvrdil to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
Pošta letos chce padesátimilionový zisk. Bez dotace to ale nepůjde (iDNES.cz 22.5.2015)
Česká pošta letos plánuje zisk kolem 50 milionů korun. Jeho dosažení ale podmiňuje zhruba půlmiliardovou kompenzací za univerzální službu, jinak se propadne do ztráty. Uvedl to generální ředitel pošty Martin Elkán.
Tlačte na mzdy, jinak Rakousko doženeme až v roce 2115, radí odbory (iDNES.cz 19.5.2015)
Pokrytí inflace už nestačí, je třeba agresivněji tlačit na růst mezd. Je o tom přesvědčen předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který doporučil, aby pracovníci firem v příštím roce trvali na reálném nárůstu mezd o tři až pět procent. Kdyby mzdy rostly současným tempem, ty rakouské by Češi měli až v roce 2115. Zdroj:
České mzdy stále pokulhávají. Nedosáhnou ani na třetinu německých (iDNES.cz 18.5.2015)
Ani čtvrtstoletí od spuštění přechodu k tržnímu systému se české mzdy nepřibližují úrovni běžné na západ od našich hranic. Čeští zaměstnanci v průmyslu a ve službách vydělali loni podle údajů Eurostatu v průměru 6,9 eura (tedy zhruba 190 korun) na hodinu, což nedosahuje ani třiceti procent německé úrovně.
Pošta začne na podzim přijímat všechny platební karty, slibuje ministr (iDNES.cz 18.5.2015)
Ve třetím čtvrtletí by měla Česká pošta spustit pilotní provoz akceptace platebních karet všech bank na pobočkách. Zhruba do tří měsíců by měla pošta také rozhodnout, zda požádá o bankovní licenci nebo bude hledat partnera. V České televizi to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.
O2 do března zdvojnásobila zisk na 1,2 miliardy, lidé utrácí za data (iDNES.cz 13.5.2015)
Největší tuzemská telekomunikační firma O2 v prvním čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 1,2 miliardy korun. Konsolidované výnosy se zvýšily o téměř čtyři procenta na 11,2 miliardy Kč. Za růstem stojí vyšší útraty zákazníků, růst datových výnosů v mobilním segmentu i výsledky dceřiné O2 Slovakia.
Valná hromada O2 schválila po deseti hodinách rozdělení firmy (novinky.cz 28.4.2015)
Na úterní valnou hromadu největší domácí telekomunikační firmy O2 přišlo zhruba třikrát více akcionářů, než bylo dosud obvyklé. Minoritním akcionářům se nelíbí navrhované rozdělení firmy, Kellnerova PPF měla ale dost hlasů, aby je přehlasovala. Valná hromada jednala v úterý deset hodin.
Elektřina příští rok opět zlevní. Ale nejspíš už naposledy (iDNES.cz 24.4.2015)
Ceny elektřiny pro české domácnosti napřesrok nejspíš - už potřetí v řadě - klesnou. Sestupný trend se dá vytušit z aktuálních cen silové elektřiny na burze. V porovnání s dodávkami pro letošní rok jsou tyto ceny zhruba o desetinu levnější.
Více jídla, méně jízdenek. Co lidé koupili za průměrnou mzdu loni a v roce 1985 (iDNES.cz 17.4.2015)
Průměrná mzda v Česku se od roku 2000 zdvojnásobila, uvedl tento týden Český statistický úřad. Zvyšuje se i množství předmětů či množství potravin, které si za průměrnou mzdu můžeme pořídit. V roce 1985 si Čech mohl z průměrné výplaty koupit například 365 kilogramů cukru nebo 73 kilogramů másla, v roce 2014, kdy byla průměrná mzda 25 686 korun, to bylo 1168 kilogramů cukru a 159 kilogramů másla, informoval ČSÚ.
Za ztracenou přepravku s dopisy dostala pošta pokutu 370 tisíc korun (iDNES.cz 16.4.2015)
Česká pošta dostala od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pokutu 370 tisíc korun za ztrátu přepravního boxu se zásilkami v Ústí nad Labem. Firma již pokutu zaplatila a brigádník, který ztracení zásilky zavinil, již u ní nepracuje. Vyplývá to z vyjádření ČTÚ a pošty.
Doručovatelka kradla zásilky s platebními kartami i s PIN (novinky.cz 15.4.2015)
Škodu za zhruba čtvrt miliónu korun způsobila poštovní doručovatelka z Novojičínska, která kradla obálky s platebními kartami a následně zásilky i s PIN kódy, aby poté z bankomatů vybírala peníze, které byly určeny někomu jinému. Na krádeže se přišlo poté, co splátková společnost začala vymáhat po poškozených lidech peníze.
Poště klesl zisk, dopisů lidé poslali o desetinu méně (novinky.cz 15.4.2015)
České poště klesl v minulém roce zisk před zdaněním o pětinu na 241 miliónů korun. Důvodem byl pokračující pokles objemu listovních zásilek. Původně přitom čekala ještě nižší profit kolem 200 miliónů. Uvedla to ve středu v tiskové zprávě.
Pošta přestrojí své pracovníky. Vypisuje tendr za 153 milionů korun (iDNES.cz 10.4.2015)
Česká pošta vypsala tendr na dodávku stejnokrojů pro zaměstnance za 153 milionů korun bez DPH. Zatím poslední srovnatelně velkou zakázku na pracovní úbory vypsal státní podnik v roce 2011. Pošta zaměstnává přes 31 tisíc lidí.
Staré venkovské pošty jsou na prodej, firma se jich zbaví v aukci (iDNES.cz 3.4.2015)
Česká pošta zahájila prodej nepotřebného majetku. K prodeji budou postupně desítky nemovitostí v hodnotě od desítek tisíc až po miliony korun. Na prodej je v tuto chvíli pět budov bývalých pošt, rekreační zařízení či garáž.
Sazby hypoték klesly na další rekordní minimum (novinky.cz 18.3.2015)
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v únoru dále klesla na 2,27 procenta a dostala se tak na novou nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo letos v lednu, kdy průměrná sazba činila 2,34 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu.
Vodafone žaluje O2 o stovky milionů. Smyšlená částka, tvrdí česká dvojka (iDNES.cz 17.3.2015)
Mobilní operátor Vodafone zažaloval konkurenční firmu O2 o 385 milionů korun. Podle něj zneužívá dominantní postavení na českém trhu pevného vysokorychlostního internetu. Tuzemská operátorská dvojka, jíž loni koupila skupina PPF Petra Kellnera, ale nárok konkurenta odmítá jako nedůvodný a částku má za smyšlenou.
Pošťáci mají nový úkol: nosit peníze z banky lidem až pod nos (iDNES.cz 9.3.2015)
ČSOB ze svého exkluzivního partnerství s Českou poštou ždímá, co se dá. Od dubna si mohou klienti banky objednat donášku peněz poštovním doručovatelem až domů. Ostatní banky podobnou službu nenabízí.
Pošta dostane od státu o miliardu nižší kompenzaci, než chtěla (iDNES.cz 3.3.2015)
Česká pošta dostane na úhradu čistých nákladů za poskytování základních služeb za rok 2013 přes 753 milionů korun. O miliardu méně, než žádala od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).
Akcie O2 v reakci na plánované dělení firmy klesly o deset procent (iDNES.cz 2.3.2015)
Akcie mobilního operátora O2, který patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, v pondělí na pražské burze klesly o téměř deset procent. Podle analytiků reagují na rozdělení firmy, jež v pátek schválilo představenstvo.
Posílejte papírové pohledy přes mobil, láká pošta na novou službu (iDNES.cz 27.2.2015)
Česká pošta spustila pilotní provoz mobilní aplikace, přes kterou si lidé mohou ze svých chytrých telefonů objednat zaslání papírového pohledu, vyrobeného z vlastních fotografií, třeba selfie nebo fotky z dovolené. Pošta si od služby v době propadu tržeb z klasických pohledů a dopisů slibuje komerční úspěch.
Kellnerovu nabídku na odkup akcií O2 využilo jen minimum akcionářů (iDNES.cz 26.2.2015)
Nedávnou nabídku investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera na odkup akcií O2 využilo kolem 2,5 tisíce drobných akcionářů, kteří prodali zhruba 360 tisíc cenných papírů za 100 milionů korun. Prodané akcie představují podíl 0,12 procenta na základním kapitálu.
O2 klesly provozní výnosy i zisk. Cíle plníme, tvrdí ředitel (iDNES.cz 11.2.2015)
Největší tuzemské telekomunikační firmě O2 loni klesly provozní výnosy o pět procent na 44,7 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o 13 procent na 16 miliard Kč. Důvodem je podle firmy probíhající transformace a zhoršující se podmínky na trhu. Generální ředitele však tvrdí, že se firmě daří plnit cíle.
Pošta začíná vymáhat dluhy za koncesionářské poplatky ČT (aktualne.cz 10.2.2015)
V rámci služby DINO – Dluhové inkaso obyvatelstva – odesílá Česká pošta v první fázi 10 tisíc dopisů dlužníkům koncesionářských poplatků.
Šéfovi odborů omlátili o hlavu jeho „třetinovou sádru“ pro OSVČ (iDNES.cz 4.2.2015)
Slova šéfa odborů Josefa Středuly, že když OSVČ odvádějí méně na zdravotní pojištění, adekvátní by pro ně byla „třetinová sádra“, nenechala v klidu Hospodářskou komoru. „Pro zhruba 550 000 OSVČ je jejich živnost hlavním příjmem. Co by se asi stalo, kdyby jen polovina z nich skončila na úřadu práce?“ ohradila se Hospodářská komora.
Pošta do pěti let promění tři čtvrtiny poboček na franšízy (iDNES.cz 3.2.2015)
Česká pošta má mít v roce 2020 jen 691 vlastních poboček, tedy asi čtvrtinu současného stavu. Zbylých 2 500 pošt se má proměnit na franšízy. Ve středu o tom má vládu informovat generální ředitel Martin Elkán spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem.
Za třetinové odvody třetinová sádra, opřel se šéf odborů do OSVČ (iDNES.cz 2.2.2015)
Do výše odvodů na zdravotní pojištění, které státu platí OSVČ, se při jednání se členy vlády opřely odbory. „Jestliže někdo platí třetinu toho, co ostatní, tak by normální logické vysvětlení mělo být, že dostane asi jenom třetinu sádry nebo třetinu srdeční chlopně, a tak se to neděje,“ řekl předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula. Zdroj:
Pošta od února zdražila posílání balíků a doporučených dopisů (iDNES.cz 1.2.2015)
Česká pošta od neděle zvyšuje ceny u části svých služeb. Poslání obyčejného balíku zdraží o 22 korun, doporučené psaní či balíček o pět korun. Nezmění se cena za poslání obyčejného dopisu. Pošta zdražuje kvůli dlouhodobě klesající poptávce po jejích službách.
Sobotka chce obnovit nemocenskou v prvních třech dnech, Babiš je proti (iDNES.cz 28.1.2015)
Podle premiéra Bohuslava Sobotky je potřeba znovu zavést nemocenskou v prvních třech dnech nemoci. Výše dávky by ale závisela na dohodě odborářů se zaměstnavateli i na „možnostech úpravy“ odvodů na nemocenské pojištění. Sobotka to v úterý řekl novinářům. Vláda má zrušení takzvané karenční doby ve své koaliční smlouvě.
NKÚ: Na účtu pro přebytky z důchodového pojištění mohlo být jednou tolik (iDNES.cz 19.1.2015)
Schodek důchodového systému se v letech 2009 až 2013 zvyšoval v průměru o 12 procent ročně, spočítal Nejvyšší kontrolní úřad. Varoval, že jde o dlouhodobě neudržitelný stav. Na zvláštním účtu pro přebytky z důchodového pojištění mohl být dvojnásobek, kdyby se z důchodového systému nehradila i jeho správa.
Tíží nás blahobyt, příliš regulace a korektnost, říká Dlouhý (aktualne.cz 19.1.2015)
Praha - Přebujelý sociální stát blahobytu brzdí ekonomiku Evropské unie v růstu. „Po celé 21. století si Evropa zachová vysokou životní úroveň, oproti zbytku světa ale bude zaostávat, protože se nedokáže změnit,“ říká Vladimír Dlouhý, ekonom a nyní také prezident Hospodářské komory ČR, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
PPF při odkupu akcií O2 nedosáhla jednoho procenta (iDNES.cz 16.1.2015)
Investiční skupina PPF při odkupu akcií O2 od minoritních akcionářů nedosáhla maximálního celkového objemu, který odpovídá jednomu procentu všech cenných papírů operátora. Přesný údaj zveřejní po vypořádání 27. února.
Pošta od února zdraží některé služby, platba SIPO vyjde dráže už nyní (iDNES.cz 18.12.2014)
Česká pošta chystá od února zdražení některých služeb v průměru o pět až deset procent, například dodejka ale podraží o polovinu. Zdražení se dotkne například i doručování cenných psaní, které podraží v každé váhové kategorii o pět korun, stejně se zvedne i cena doporučeného balíku.
Česká pošta končí s rozvozem lidí. O dopravu PostBusy nebyl zájem (iDNES.cz 15.12.2014)
Česká pošta po roce ukončila pilotní provoz PostBusů, kterými kromě balíků a dopisů přepravovala cestující. O dopravu, která byla levnější než u konkurenčních autobusů, lidé neměli zájem. Linka na Třebíčsku proto končí. Státní podnik opouští také plány na rozjezd této služby i v dalších místech.
O2 půjčkou skupině PPF neutrpí, tvrdí Kellnerova pravá ruka Bartoníček (iDNES.cz 15.12.2014)
Koupě O2 byla letos pro skupinu PPF historickým zlomem, skupina vstoupila do nového a velmi specifického oboru. U stávajících akcionářů operátora však nový vlastník hned vyvolal negativní emoce, když si od O2 půjčil 25 miliard. „Tato transakce je pro firmu výhodná,“ tvrdí spoluvlastník PPF Ladislav Bartoníček.
Velká bankovní trojka vydělává, ale půjde jí to čím dál hůř (iDNES.cz 11.12.2014)
Bylo zvykem, že tuzemské banky rok od roku rostly. Do nekonečna navyšovat zisk jim ale půjde těžko. Proti zájmům jejich akcionářů jsou nízké úrokové sazby, vysoká konkurence, ne dost velká ochota lidí i firem si půjčovat nebo zpřísňující se požadavky regulátorů. Dnes české banky nejvíc vydělávají na úrocích z půjček.
Pošťáci dostanou přidáno a dražší stravenky, dohodly se odbory s vedením (iDNES.cz 10.12.2014)
Vedení pošty se dohodlo s odbory na navýšení tarifních mezd od dubna o 3,85 procenta. Ve středu uzavřená kolektivní smlouva na další čtyři roky zaručuje i některé dosavadní výhody, jako je kratší týdenní pracovní doba a delší dovolená.
Na dárky se čeká ve frontě hodiny, pošta chce rozvážet i na Štědrý den (iDNES.cz 9.12.2014)
Už od rána přešlapují u pobočky České pošty na hlavním nádraží v Brně desítky lidí. Chtějí si vyzvednout balíky s vánočními dárky, které si objednali přes internet. Jiní čekají na přepravce doma. Nakupování zboží z tepla domova využívá čím dál více Jihomoravanů. Pošta bude rozvážet i na Štědrý den.
Tisíce lidí řeší zprávy o zásilce. Jde o podvod (novinky.cz 3.12.2014)
V posledních dnech opět rozvířila poklidné vody českého internetu další vlna phishingových zpráv, ve kterých se kyberzločinci vydávají za zástupce České pošty. Tvrdí, že mají informace o stavu zásilky. Na nevyžádané zprávy si stěžovalo na dva tisíce lidí prostřednictvím call centra pošty, uvedli zástupci podniku v pátek.
Kvůli kalamitě se poště zpozdí 30 tisíc balíků (novinky.cz 2.12.2014)
Česká pošta kvůli ledové kalamitě nedodá včas zhruba 30 tisíc balíků, které měly putovat po hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou. Řekla to v úterý mluvčí Marta Selicharová.
Dluhy domácností v říjnu stouply o pět miliard (novinky.cz 1.12.2014)
Dluhy domácností od začátku roku trvale rostou, v říjnu meziměsíčně stouply zhruba o pět miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Finančním institucím lidé ke konci října dlužili téměř 1,243 biliónu korun.
O2 si může půjčit až 32 miliard, z toho téměř 25 miliard pro PPF (novinky.cz 26.11.2014)
Společnost O2 by si mohla kvůli finanční asistenci pro mateřskou PPF vzít syndikovaný úvěr až do výše 31,8 miliardy Kč. O poskytnutí asistence budou rozhodovat akcionáři na valné hromadě svolané na 17. prosince. Vyplývá to z dokumentů pro valnou hromadu.
Pošta letos vydělá o sto milionů méně, říká Elkán. Klesá „listovka“ (iDNES.cz 20.11.2014)
Namísto loňských tří set milionů vydělá letos Česká pošta jen 200 milionů. Na vině jsou hlavně klesající výnosy z doručování listovních zásilek. Náklady za takzvanou univerzální službu, kterou si pošta chce kompenzovat ztráty, dosahují téměř dvou miliard korun.
O2 si pojistila používání svého názvu, PPF vyplatí drobné akcionáře (iDNES.cz 19.11.2014)
Největší tuzemská telekomunikační firma O2 Czech Republic si pojistila používání ochranné známky O2 na dalších až sedm let. Skupina PPF, která operátora ovládá, zároveň oznámila, že nabídne drobným akcionářům vykoupení jejich akcií za cenu, kterou uplatnila při povinném odkupu letos v červnu po odečtení vyplacené dividendy 18 Kč.
O2 klesly výnosy i zisk, firma šetří (novinky.cz 12.11.2014)
Největší tuzemské telekomunikační firmě O2 ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera klesly do září konsolidované výnosy o sedm procent na 33,1 miliardy korun. Čistý zisk se snížil o 19 procent na 3,03 miliardy korun. O2 to ve středu oznámila v tiskové zprávě
Vláda zastavila transformaci pošty na akciovou společnost (novinky.cz 12.11.2014)
Vláda ve středu zastavila transformaci České pošty ze státního podniku na akciovou společnost. Informoval o tom v tiskové zprávě premiér Bohuslav Sobotka. Podniku se tak mají uvolnit ruce, aby mohl například prodávat zbytný majetek a získané peníze investovat.
Nezaměstnanost v Česku dál klesá, blíží se sedmi procentům (novinky.cz 11.11.2014)
Nezaměstnanost v České republice klesla v říjnu meziměsíčně o 0,2 procentního bodu na 7,1 procenta. Bez práce bylo 519 638 lidí, o 9460 méně než v září. Počet volných míst se zvýšil o 1661 na 58 217. Uvedl to v pondělí Úřad práce ČR.
Inflace zůstala v říjnu 0,7 procenta, zdražuje hlavně jídlo (novinky.cz 11.11.2014)
Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu rostly meziročně stejně jako v září o 0,7 procenta. Největší vliv na tento růst měly ceny potravin. Meziměsíčně ceny pro spotřebitele stouply o 0,2 procenta, a to zejména kvůli zdražení oděvů a obuvi. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
Pošta chce ukázat, že umí šetřit. Skončí proto desítky ředitelů (iDNES.cz 4.11.2014)
Největšího zaměstnavatele v zemi, Českou poštu, čeká manažerský průvan. Zaměstnanci pražské centrály v minulých dnech obdrželi interní e-mail s oznámením, že do konce roku zaniknou desítky ředitelských postů. Podle informací MF DNES má jít až o 70 ředitelských pozic.
Kellnerova PPF zvýšila svůj podíl v operátorovi O2 (novinky.cz 30.10.2014)
Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera zvýšila svůj podíl v největší tuzemské telekomunikační firmě O2 na více než 83 procent. Do O2 vstoupila s necelými 66 procenty. Vyplývá to z její zprávy pro Českou národní banku (ČNB).
Práci má jen polovina lidí nad 55 let, předsudky zůstávají (novinky.cz 24.10.2014)
Polovina občanů ve věku mezi 55 až 64 lety nemá podle statistiků v Česku zaměstnání. Ministerstvo práce se chce právě na tuto věkovou skupinu zaměřit. Podle psychologů v nezaměstnanosti starších lidí často hrají významnou roli předsudky zaměstnavatelů.
Změny pro rodiče, OSVČ i důchodce. Daňový balíček schválen (aktualne.cz 23.10.2014)
Zvýšení daňové slevy na druhé a další dítě, návrat daňové slevy pro aktivní důchodce a omezení výdajových paušálů u osob samostatně výdělečně činných – to jsou hlavní změny daní z příjmů fyzických osob, které dnes podle očekávání schválili i senátoři.
Senát posílá Zemanovi novelu, která snižuje DPH na knihy a léky (iDNES.cz 23.10.2014)
Senátoři ve čtvrtek dopoledne schválili novelu, která zavádí desetiprocentní daň z přidané hodnoty na knihy a léky. Dosud pro ně platí DPH ve výši 15 procent. Ministr financí Andrej Babiš jim řekl, že by si přál, aby se sazba deset procent platila u všeho. „To závisí, jak vybereme daně. U nás není moderní je platit,“ dodal Babiš.
Vláda uhájila schodek 100 miliard. Čelila výtkám, že projídá budoucnost (iDNES.cz 22.10.2014)
Poslanci podpořili, aby Česká republika příští rok hospodařila se schodkem 100 miliard korun. Exministr Miroslav Kalousek z TOP 09 neuspěl s návrhem, aby poslanci od vlády chtěli rozpočet jiný, se schodkem o 20 miliard nižším.
O2 varuje před podvodníky. Falešný e-mail se tváří jako vyučtování (iDNES.cz 20.10.2014)
Internetoví zloději po klientech České pošty útočí na zákazníky telekomunikační společnosti O2. Firma varuje před podvodnými e-maily, které se tváří jako vyúčtování za služby operátora. Chodí přitom z adresy, která je totožná s oficiální adresou společnosti.
Důchodci zkrátka nepřijdou. Slevu na dani mohou žádat i za rok 2013 (novinky.cz 8.10.2014)
Pracující důchodci mohou uplatnit daňovou slevu i za rok 2013. Právu to v úterý řekla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Stát se tak nakonec rozhodl takto reagovat na letošní rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který odebrání slevy pracujícím důchodcům bývalou Nečasovou vládou označil za diskriminační.
Pro balík na benzínku? Pošta zvýhodní franšízy místo poboček (novinky.cz 6.10.2014)
Česká pošta chce změnit parametry fungování svých poboček po převodu na franšízy. Měly by se zvýšit marže, aby byl koncept pro provozovatele ekonomicky atraktivnější. Po pondělním jednání vedení pošty se Svazem měst a obcí ČR to uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.
Pošta je pro lidi stejně důležitá jako škola či lékař, ukázal průzkum (novinky.cz 29.9.2014)
Existence poštovní pobočky v obci je pro lidi velmi důležitá. Podle 95 procent respondentů průzkumu společnosti STEM/MARK je pošta důležitá stejně jako škola či lékařská ordinace. Ještě větší důležitost lidé dávají existenci mateřské školy (96 procent), obecního úřadu (97 procent) a obchodu s potravinami (99 procent).
Česká pošta by neměla dostávat dotace, prohlásil Babiš. (novinky.cz 29.9.2014)
Česká pošta by neměla dostávat dotace ze státního rozpočtu. Ministerstvo financí bude hledat jiný způsob, jak podniku pomoci, aby jeho hospodaření zůstalo na nule nebo bylo v zisku. Novinářům to v pondělí řekl ministr financí Andrej Babiš.
O2 žádá od státu za provoz telefonních budek přes sto miliónů (novinky.cz 18.9.2014)
Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 139 miliónů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené v loňském roce. Oznámil to Český telekomunikační úřad, který bude požadavky prověřovat.
Pošta chce jako kompenzaci za odlehlé pobočky 1,7 miliardy (novinky.cz 1.9.2014)
Česká pošta požaduje za ztrátové služby v loňském roce kompenzaci 1,7 miliardy korun. Vyúčtování předala minulý týden Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ). Hospodářským novinám (HN) to řekla mluvčí pošty Marta Selicharová.
Kontroloři léčiv zarazili projekt České pošty na lékárny (aktualne.cz 1.9.2014)
Koncept podle kontrolorů odporuje zákonu o léčivech. Autoři nápadu tak nyní hledají cesty ke změnám, aby vše paragrafům vyhovělo.
Krach Zemanovců ve volbách Žáka nezastavil, zakotvil v České poště (iDnes.cz 30.8.2014)
Bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák, který se proslavil v předvolební kampani pozdravem Ahóóój!, nechce dát státu sbohem. MF DNES zjistila, že neúspěšný lídr Zemanovců v parlamentních volbách začal pracovat pro státní Českou poštu.
Pošta bude vymáhat pokuty od černých pasažérů. Osloví jich sto tisíc.. (iDNES.cz 20.8.2014)
Česká pošta bude vymáhat pokuty u více než 100 tisíc černých pasažérů pražského dopravního podniku. Celková částka je téměř 700 milionů korun. První várku dopisů skoro 11 tisícům dlužníků pošle už ve čtvrtek, informovala v tiskové zprávě.
Méně regulace, více byznysu. PPF chce rozdělit operátora O2 (aktualne.cz 13.8.2014)
Po rozdělení by regulace dopadala jen na vyčleněnou firmu, která by podle Hospodářských novin měla přeprodávat služby dalším operátorům.
Chovanec: Pošta by měla dostávat od státu miliardu ročně (aktualne.cz 5.8.2014)
Peníze by byly určeny na provoz ztrátových poboček zejména ve venkovských oblastech, plánuje ministr vnitra.
Škrtnout slevu pracujícím důchodcům bylo špatné, řekl Ústavní soud (idnes.cz 30.7.2014)
Zrušení slevy na dani pro pracující důchodce, které prosadila vláda Petra Nečase v rámci úsporného balíčku, bylo protiústavní. Rozhodl o tom Ústavní soud, který spornou část zákona zrušil. Za rok 2014 si tak penzisté budou moci nárok na slevu uplatnit, za předchozí rok ne.
Pošta by neměla distribuovat léky, je to nezákonné, zlobí se lékárny (idnes.cz 28.7.2014)
Záměr pošty dodávat lidem volně prodejné léky je údajně nezákonný, stejně jako objednávání léků i jejich výdej na přepážkách. Uvedla to Česká lékárnická komora. Pošta to odmítá s tím, že se lékárníci bojí konkurence.
Česká pošta našla opět nový byznys. Začne nabízet léky (idnes.cz 23.7.2014)
Po fiasku s prodejem cigaret, hraček a dalšího doplňkového zboží si Česká pošta našla další byznys, který by jí mohl vylepšit tržby. V nabídce až dvou tisíc poštovních poboček se objeví také léky. Jejich dodavatelem bude zdravotnický holding Euroclinicum.
Konkurenti pošty získali jen dvě procenta dopisového trhu (aktualne.cz 18.7.2014)
Česká pošta loni ztratila i poslední část monopolu, která zahrnovala doručování psaní do 50 gramů.
Pošta kamenné pobočky rušit nebude, říká její šéf (novinky.cz 13.7.2014)
Generální ředitel České pošty Martin Elkán neplánuje rušit kamenné pobočky. Počet franšízových míst Pošta partner, kterých je v současné době 49, by měl zhruba do dvou let narůst na asi dvě stovky. Elkán to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Češi mají své šéfy raději než před lety, ukázal průzkum (novinky.cz 11.7.2014)
Šéfové tuzemských firem jsou v současné době o něco oblíbenější, než byli před pěti lety. Dvě třetiny zaměstnanců uvádějí, že jejich šéf se blíží ideálu, což je téměř o desetinu více, než tomu bylo v roce 2010. Vyplývá to ze srovnávacího průzkumu společnosti Edenred mezi 7000 zaměstnanci.
Pošta chce doručovat léky, lékárníci projekt napadají (aktualne.cz 10.7.2014)
Česká lékárnická komora "Poštovní lékárnu" označila za hazard se zdravím obyvatel. Zástupci pošty považují reakci komory za nepochopení nebo obavu z možné konkurence.
O2 koupila virtuálního mobilního operátora Gorila Mobil (idnes.cz 8.7.2014)
Telekomunikační společnost O2 koupila virtuálního mobilního operátora Gorila Mobil, který dosud působil v její síti a zaměřoval se především na mladé zákazníky. Získala tak více než 50 tisíc aktivních SIM karet.
Práci v červnu nemělo 537 tisíc lidí. Trh čekal větší pokles (idnes.cz 8.7.2014)
Nezaměstnanost v červnu klesla o 0,1 procentního bodu na 7,4 procenta. Trh čekal větší úbytek lidí bez práce. V Česku hledá zaměstnání přes 537 tisíc lidí. Oproti květnu klesl počet o 13 tisíc, zejména díky sezónním pracím. Úřad práce však předpokládá, že v dalších měsících lidí bez práce opět může přibýt.
Práce mi ničí rodinný život, tvrdí třetina Čechů (novinky.cz 5.7.2014)
Únava, pracovní starosti, které je třeba řešit i ve volném čase, málo času na rodinu a současně permanentní strach ze ztráty práce – tak vnímá třetina ekonomicky aktivních občanů vliv zaměstnání na svůj rodinný život.
MF DNES: Vláda chystá miliardový plán, jak dostat lidi do práce (idnes.cz 3.7.2014)
Vláda připravuje velký plán, jak zmírnit nezaměstnanost. V pracovním návrhu, který má MF DNES k dispozici, se chystá zavedení takzvaného kurzarbeitu, příspěvek na dojíždění do zaměstnání a návrat placené veřejné služby.
Vláda schválila nižší sazbu DPH pro knihy, léky a dětskou výživu (idnes.cz 2.7.2014)
Kabinet Bohuslava Sobotky ve středu schválil nižší sazbu DPH pro knihy, nenahraditelnou kojeneckou výživu a léky. Nová třetí sazba daně z přidané hodnoty byl měla začít platit od ledna 2015.
Telefónika v boji s šedým operátorem skončila v exekuci neoprávněně (idnes.cz 1.7.2014)
Jeden z nejostřejších sporů mobilního operátora s pololegálním přeprodejcem skončil dílčím vítězstvím telekomunikační jedničky Teléfonica Czech Republic, dnes už O2 Czech Republic. Podle čerstvého rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu Telefónika nemusí platit pokutu za odpojení asi 1 500 SIM karet společnosti Aspekt Invest.
Bývalý šéf tajné služby Krejčík opustil post ředitele IT České pošty (idnes.cz 1.7.2014)
Miroslav Krejčík, který byl v minulosti ředitelem Vojenského zpravodajství a od loňského září vedl IT oddělení České pošty, odešel ze svého postu. Pošta to oznámila bez bližšího odůvodnění v tiskové zprávě.
Pošta má konkurenci. Balík pošlete i ze skříňky (aktualne.cz 1.7.2014)
České poštomaty se propojily se slovenskými a v plánu je i posílání balíků do celé Evropy.
Stát hospodaří s přebytkem a nejlépe za posledních osm let (aktualne.cz 1.7.2014)
Ke konci června hlásí ministerstvo financí přebytek rozpočtu ve výši 1,5 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard.
Diskriminace v Česku: Mladým závidíme věk, staré podceňujeme a přehlížíme (novinky.cz 28.6.2014)
Mladí ani staří lidé to nemají v České republice lehké. Mladým často jejich věk závidíme, starší zase litujeme a podceňujeme, což staví seniory do podřízené role a snižuje to jejich sociální status. Z devětadvaceti evropských států mají s diskriminací kvůli věku Češi největší praktické zkušenosti. Vyplývá to z výsledků nedávné analýzy Hodnoty, postoje, chování, provedené v rámci projektu European Social Survey Sociologickým ústavem České akademie věd.
Do krajů půjdou další miliardy, shodli se Babiš s Haškem (novinky.cz 26.6.2014)
Na financování krajských projektů z fondů EU se bude podílet i státní pokladna. Ve čtvrtek se na tom dohodl šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) s vicepremiérem ČR a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).
Lidé se vrací k nakupování v malých obchodech, supermarkety ztrácí (idnes.cz 24.6.2014)
Rčení „jdu do města“ se možná časem opět vrátí ke svému původnímu významu „jít na nákupy“. Lidé zejména ze západní Evropy znovu objevují menší obchody a tradiční náměstí. V Česku sice velká obchodní centra stále táhnou, ale nový trend už místy prosakuje.
Češi vytvoří 428 korun za hodinu. Produktivita už neroste (aktualne.cz 24.6.2014)
Hodinová produktivita práce v Česku v posledních pěti letech stagnuje, spočítal statistický úřad.
Telefónica se v Česku přejmenovala na O2. Loga mizí z prodejen (idnes.cz 23.6.2014)
Telekomunikační operátor Telefónica Czech Republic se o víkendu přejmenoval na O2. Logo Telefóniky zmizelo z většiny budov a prodejen, ze zbylých objektů zmizí do konce letošního roku, uvedli zástupci společnosti. Změna vyjde řádově na jednotky milionů korun.
Česká pošta zvažuje, že se vedle doručování balíků stane také bankou (idnes.cz 20.6.2014)
Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB. Na tiskové konferenci pošty to uvedl předseda dozorčí rady Jan Mareš.
Důchodci si polepší, poslanci schválili vyšší tempo růstu penzí (idnes.cz 20.6.2014)
Penze porostou znovu takovým tempem, jako před škrty bývalé pravicové vlády Petra Nečase. Budou se zvyšovat o celou inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy. Poslanci podpořili návrh koaličního kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL, aby důchodci dostávali přidáno více, než v posledních letech.
Stejná mobilní síť pro všechny? Operátoři jednají o sdílení (aktualne.cz 20.6.2014)
Sdílení infrastruktury má tuzemským operátorům snížit náklady, aktivitu podporuje i Český telekomunikační úřad.
Česko zmizelo z unijní černé listiny, deficit má v limitu (idnes.cz 20.6.2014)
Ministři financí EU v Lucemburku ukončili řízení s Českou republikou kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Ze seznamu zemí, kterým nejvíce nevycházejí finance na řízení státu, kromě ČR zmizelo dalších pět států včetně Slovenska. Řízení je tak dále vedeno vůči 11 z 28 zemí unie.
Česko je sedmá nejlevnější země EU. Nejméně utratí Bulhaři (idnes.cz 20.6.2014)
Za zboží a služby zaplatí podle Eurostatu nejméně Bulhaři, Rumuni a Poláci. Nejdražší jsou naopak severské země a Lucembursko. Ceny v Česku dosahují stejně jako na Slovensku a v Lotyšsku 71 procent unijního průměru. Česko je tak v rámci EU sedmou nejlevnější zemí.
Éra plyšáků je minulostí. Vzniká plán "nové" České pošty (aktualne.cz 20.6.2014)
Česká pošta chce zachovat přes tři tisíce poboček. Nový strategický plán má říci, kde na ně získat peníze.
České ženy: Více práce za méně peněz (novinky.cz 19.6.2014)
Ženy v Česku hodně pracují, mají nízké mzdy a častěji ztrácí zaměstnání než muži. Za plat nižší než 13 770 korun hrubého měsíčně dělá 26 procent žen, ale jen 15 procent mužů. Informoval o tom ve středu Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.
Telefónica na Slovensku uspěla v mnohamiliardovém sporu (novinky.cz 19.6.2014)
Slovenské soudy porušily základní práva české společnosti Telefónica (bývalý Český Telecom) v miliardovém sporu s domácí firmou Bell Trade. Deník Sme uvedl, že ve sporu rozhodl slovenský Ústavní soud. Odůvodnění rozhodnutí nebylo zatím zveřejněno.
Schodek rozpočtu do roku 2016 nepřesáhne 100 miliard. Pak klesne (idnes.cz 18.6.2014)
Deficit státního rozpočtu by neměl podle bilance ministerstva zahraničí převýšit v příštích dvou letech 100 miliard korun. Dokument, který v pondělí schválila vláda pro rok 2015 až 2017, pak počítá se schodkem o pět miliard nižším pro rok 2017. Výdaje rozpočtu by měly v období postupně růst až na 1173 miliard korun.
Spotřeba elektřiny v domácnostech loni mírně rostla (aktualne.cz 18.6.2014)
Po letech, kdy spotřeba klesala díky úspornějším zařízením, se nyní projevuje vliv rostoucího počtu přístrojů, které byly dříve považovány za nadstandardní či luxusní.
Lidé chtějí české potraviny, k těm polským se stále staví skepticky (novinky.cz 18.6.2014)
Polovina zákazníků v obchodech dává při nakupování přednost českému zboží. Dalších 46 procent tak činí jen u některých potravin. Jen čtyři procenta dotázaných uvedla, že je země původu nezajímá. Plyne to z ankety mezi uživateli serveru Kupi.cz.
Česko je 17. nejbohatší zemí EU (novinky.cz 18.6.2014)
Česká republika je na tom v přepočtu HDP na obyvatele lépe než většina zemí bývalého komunistického bloku. Lépe je na tom pouze Slovinsko. Z pohledu všech zemí EU patří Česku 17. příčka. Údaje ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
Důchodový věk? Žádná práce, hybaj do penze (novinky.cz 18.6.2014)
Nejčastějším důvodem pro odchod do penze je v Česku důchodový věk bez ohledu na schopnosti a zdravotní stav. Kvůli věku opustilo zaměstnání 81 procent lidí. Většinou šlo o prakticky zdravé občany, kteří by mohli bez problémů ještě dlouho pracovat.
Babiš chce zrušit daňový odpis na odbory. Kasa je prázdná, argumentuje (idnes.cz 15.6.2014)
Ministr financí Andrej Babiš navrhuje zrušení daňových úlev za příspěvek na odbory. Znamenalo by to mírné zvýšení daní asi pro 570 tisíc lidí, stát by tak ušetřil zhruba 60 milionů korun ročně. V koalici zatím Babišův návrh velkou podporu nemá.
Překvapivý návrh z ODS: snížit DPH, když padne druhý penzijní pilíř (idnes.cz 13.6.2014)
S návrhem, že by se měly snížit sazby daně z přidané hodnoty, vyrukovala překvapivě opoziční ODS. Byli to přitom právě občanští demokraté, kteří spolu s TOP 09 v minulé vládní koalici prosadili zvýšení DPH na 15 a 21 procent. S nápadem to přehodnotit přišel nový hlavní ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
Zeman: Snaha o slevu na dani pro pracující důchodce je daňový podvod (idnes.cz 13.6.2014)
Prezident Miloš Zeman označil snahu několika desítek tisíc pracujících důchodců udržet si o 25 tisíc korun ročně nižší daň za daňový podvod. Řekl to v debatě s libereckými zastupiteli při své pondělní návštěvě na tamní radnici. Sám takovou možnost, kterou zákon umožňuje, využívat nebude.
Odboráři v Hyundai se domluvili s vedením na zvýšení platů (idnes.cz 13.6.2014)
Už jen podpis chybí pod dohodou mezi vedením a odboráři společnosti Hyundai o nové podobě kolektivní smlouvy. Odboráři s ním váhají. V nošovické automobilce byla kvůli tahanicím o zvýšení platů před časem dokonce vyhlášena stávková pohotovost.
Martin Elkán se stal šéfem České pošty. Na zkoušku ji vedl dva měsíce (idnes.cz 13.6.2014)
Ministr vnitra Milan Chovanec definitivně jmenoval generálním ředitelem České pošty bývalého ředitele obchodu a marketingu Martina Elkána. Čtyřiačtyřicetiletý Elkán poštu dočasně vedl od dubna poté, co nahradil Petra Zatloukala, který rezignoval.
Byty jsou v Česku nejdražší v regionu, přesto nejdostupnější (aktualne.cz 11.6.2014)
Ceny nových bytů v Česku se průměrně pohybují kolem 1186 eur (32 556 korun) za metr čtvereční, zjistil průzkum společnosti Deloitte.
Korupce je v Česku rozšířenější než v Itálii, vyplynulo z průzkumu (novinky.cz 11.6.2014)
Téměř 70 procent Čechů považuje korupci v podnikání za rozšířený jev. V mezinárodním průzkumu EY jsme se tak umístili na osmém místě z 59 zemí před Itálií. Hůř na tom jsou jen Řecko, latinskoamerické a africké země.
Den daňové svobody je letos o den dříve než loni, v Německu až v pátek (idnes.cz 10.6.2014)
Pomyslný Den daňové svobody, který vyhlašuje Liberální institut, připadá letos na 10. června. Češi by tak teoreticky po zbytek roku vydělávali jen na sebe a všechny daně, které chce letos stát od lidí a firem vybrat, by už měl v kapse. Loni by trvalo naplnit státní pokladnu o den déle.
Novým šéfem O2 bude Tomáš Budník. Chce firmu nastartovat k růstu (idnes.cz 9.6.2014)
Novým ředitelem telekomunikačního lídra Telefónica se stane bývalý ředitel U:fona Tomáš Budník. V čele firmy, kterou koupila Kellnerova skupina PPF, nahradí od 1. července Španěla Luise Malvida. Budník bude mít důležitý úkol: zastavit propad ziskovosti a nastartovat firmu k novému růstu.
Ceny v květnu zrychlily růst, meziročně stouply o 0,4 procenta (idnes.cz 9.6.2014)
Cenová hladina v květnu meziročně stoupla o 0,4 procenta. Zdražily hlavně potraviny a nealko. Proti dubnu stoupla jen o desetinu procenta, uvedl Český statistický úřad. Inflace je mírná navzdory oživení ekonomiky a intervencím centrální banky.
Nezaměstnanost v květnu klesla. Volných míst je nejvíc za pět let (idnes.cz 9.6.2014)
Fronty na úřadech práce se za květen zkrátily o 25 tisíc uchazečů. Nezaměstnanost tak klesla proti dubnu o čtyři desetiny procenta na 7,5 procenta a bez místa je 549 973 lidí. Počet volných míst byl v květnu nejvyšší za posledních pět let, napětí na pracovním trhu tak bude v dalších měsících polevovat.
Vláda obnovila radu pro udržitelný rozvoj, spolkne NERV (aktualne.cz 9.6.2014)
Rada, která bude pracovat pod Úřadem vlády, by měla kabinetu radit především v otázkách strategického řízení země a udržitelného rozvoje.
Koalice chce co nejrychleji přijmout finanční ústavu (novinky.cz 9.6.2014)
Vládní strany chtějí co nejrychleji schválit ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, tzv. finanční ústavu. V pondělí se na tom dohodli představitelé koalice a o výsledku informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Měla by být nastavena dluhová brzda na hodnotu 55 procent hrubého domácího produktu.
Průměrná měsíční mzda v prvním čtvrtletí stoupla o 793 korun (idnes.cz 5.6.2014)
Češi si oproti loňsku polepšili na mzdách o 793 Kč. Průměrná mzda v prvním čtvrtletí dosáhla 24 806 Kč. Na meziročním nárůstu se podílela i nízká srovnávací základna z loňského roku. Firmy totiž vyplácely odměny kvůli daňové změně už předloni v prosinci. Na reálném nárůstu mezd se letos pozitivně promítá i mizivá inflace.
Lidé v dubnu utráceli o pět procent více. Kupovali auta i jídlo (idnes.cz 5.6.2014)
Maloobchodní tržby v dubnu narostly ve srovnání s loňskem o 4,9 procenta. Důvodem růstu jsou tak jako v minulosti především prodeje aut a nepotravinářského zboží, nicméně na rozdíl od minulých měsíců se zvýšil i prodej potravin o deset procent.
Češi si nosí práci domů víc než jinde v Evropě, říká průzkum (aktualne.cz 5.6.2014)
Pro většinu dotázaných je hlavním důvodem to, že mají moc práce. Téměř pětina Čechů uvedla, že v kanceláři nemají klid na práci.
Ekonomika letos do března rostla nejrychleji za tři roky (idnes.cz 4.6.2014)
Tuzemská ekonomika na začátku letošního roku rostla více, než se předpokládalo v květnovém prvním odhadu. HDP mezikvartálně přidal 0,4 procenta a meziročně 2,5 procenta. Meziroční růst byl tak nejrychlejší za poslední tři roky.
Česko do eurozóny vstoupit zatím nemůže, ani kdyby chtělo (aktualne.cz 4.6.2014)
Česko například není součástí systému směnných kurzů, ve kterém musí být země minimálně dva roky před přijetím eura. Shrnuje to zpráva Evropské komise.
Důchodový věk neporoste rychleji, odmítla vláda návrh EU (aktualne.cz 4.6.2014)
Věk určený pro odchod do důchodu roste podle premiéra Bohuslava Sobotky již v současnosti příliš rychle.
Slovensko má daň speciální, progresivní i minimální. Česko je chce taky (idnes.cz 2.6.2014)
Daň pro firmy mají nejvyšší v regionu, k tomu speciální daň pro energetiku, banky či dráhy, minimální daň pro firmy a navíc zvýšená nedůvěra k plátcům daně z přidané hodnoty. Taková je daňová realita na Slovensku. A Češi si z její přísnosti chtějí vzít příklad.
Minimální mzda vzroste na devět tisíc korun, domluvila se vláda s odbory (idnes.cz 2.6.2014)
Zaměstnanci s nejnižšími platy mohou počítat se zvýšením minimální mzdy od ledna příštího roku o pětistovku. Na růstu minimální mzdy z 8 500 korun měsíčně na 9 000 korun se dohodla vláda s odboráři a zaměstnavateli při jednání tripartity.
Pošta dostala dvoumilionovou pokutu za levnější služby pro Tesco (idnes.cz 2.6.2014)
Česká pošta dostala dvoumilionovou pokutu od Českého telekomunikačního úřadu. Regulátor ji potrestal za to, že v roce 2012 účtovala společnosti Tesco nižší ceny než ostatním.
T-Mobile se do konce roku sloučí s českou pobočkou GTS (idnes.cz 2.6.2014)
Mobilní operátor T-Mobile do konce roku převezme tuzemskou pobočku telekomunikační firmy GTS. Již do října by se měly obě firmy spojit na úrovni provozu. Uvedl to Deutsche Telekom, který je mateřskou firmou T-Mobilu. Náklady na fúzi firmy neuvedly.
Brusel doporučuje Česku zjednodušit daně (novinky.cz 2.6.2014)
Česko by mělo zjednodušit svůj daňový systém a vylepšit výběr daní. Praze to mimo jiné doporučuje Evropská komise. Materiál, který bude oficiálně zveřejněn v pondělí odpoledne, v sedmi bodech zmiňuje také potřebu zajistit dlouhodobou udržitelnost penzijního systému či posílení efektivity a výkonnosti úřadů práce.
Diskriminuje předdůchod ženy? Pravidla jsou fér, tvrdí úřad (aktualne.cz 1.6.2014)
Možnosti odejít do "předdůchodu" využilo ke konci čtvrtletí jen 372 lidí. Většina jsou muži, ženy totiž nemohou nyní využít celé pětileté období.
Rovný důchod pro všechny se vrací do hry. Rozhodne komise (aktualne.cz 30.5.2014)
Kromě rozdělení systému na solidární a pojistné penze se bude debatovat o zvýšení objemu peněz, které na důchody jdou.
Nechceme plošný růst platů, je to moc drahé, říká část odborářů (idnes.cz 29.5.2014)
Asociace samostatných odborů nesouhlasí s tím, aby platy ve veřejném sektoru rostly příští rok o 3,5 procenta plošně. Přidáno by podle ní měli dostat hlavně zdravotníci a pracovníci finanční správy. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to novinářům řekl předák ASO Bohumír Dufek.
Češi letos přestanou pracovat na stát 10. června (aktualne.cz 29.5.2014)
Den daňové svobody letos podle výpočtů Liberálního institutu přijde o den dříve než loni. Celosvětově nejlepšího výsledku dosáhla Jižní Korea.
V Česku je ohroženo chudobou 1,5 milionu lidí. Jejich počet se snižuje. (idnes.cz 28.5.2014)
Chudoba a sociální vyloučení hrozí téměř 1,51 milionu obyvatel Česka. Z nich 140 200 nemá na dostatečné úrovni ani jednu ze tří složek definujících špatné životní podmínky. Nemají tedy ani dostatečný příjem, ani materiální vybavení, ani práci, vyplývá z šetření Českého statistického úřadu. Počet lidí ohrožených chudobou je však nižší.
Z pošty akciovka nebude, proces transformace končí (aktualne.cz 28.5.2014)
Přerod na akciovou společnost schválilo ministerstvo vnitra pod vedením Ivana Langera, současný ministr Milan Chovanec projekt zastaví.
Česká pošta postavila do čela dozorčí rady Jana Mareše (idnes.cz 27.5.2014)
Česká pošta má nového předsedu dozorčí rady. Stal se jím soudce pražského rozhodčího soudu a odborník na podnikové finance Jan Mareš. Ve funkci nahradil Jiřího Macešku, který v dubnu rezignoval.
Česko má pátou nejnižší minimální mzdu v EU (novinky.cz 23.5.2014)
Minimální mzda v ČR je pátá nejnižší v Evropské unii. Vyšší minimální mzdu berou Slováci, Poláci nebo Maďaři. Minimální mzda naopak vůbec není stanovena například v Německu a Itálii. Vyplývá to ze statistik Eurostatu.
Sobotka si notuje s odboráři, minimální mzda má růst každý rok (novinky.cz 26.4.2014)
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky navrhne, aby minimální mzda vzrostla ze současných 8500 korun od ledna o 500 korun. Potom by měla růst i v následujících letech. Sobotka to řekl na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Vysloužil si tím hlasitý potlesk odborářů.
Česká ekonomika letos poroste o 1,8 %, odhaduje průzkum ministerstva (novinky.cz 23.4.2014)
Česká ekonomika letos stoupne v průměru o 1,8 procenta, vyplývá z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 17 tuzemských odborných institucí. V roce 2015 by měl hrubý domácí produkt (HDP) stoupnout o 2,4 procenta.
Koalice dohodla DPH 10 procent na léky, knihy, pleny i dětskou výživu (idnes.cz 16.4.2014)
Vládní koalice se dohodla na desetiprocentní sazbě DPH od ledna 2015 na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu, řekl premiér Bohuslav Sobotka po čtyřhodinovém koaličním jednání na Úřadu vlády. Koaliční dohodu potvrdili zástupci ANO i KDU-ČSL.
MF DNES: Vláda plánuje nižší DPH. Chce mít tři sazby: 10, 14 a 20 procent (idnes.cz 16.4.2014)
Sobotkův kabinet hodlá překopat daňový systém. V návrhu konvergenčního programu, který připravilo ministerstvo financí, se od roku 2016 počítá se třemi sazbami daně z přidané hodnoty. Citelněji zlevní například léky, knihy či energie, zvýší se i daňové slevy na dítě. Státní kasa kvůli tomu přijde o 16 miliard Kč.
Stres na pracovišti vzrostl o třetinu. Kvůli krizi i nejisté budoucnosti (idnes.cz 16.4.2014)
Míra stresu mezi českými zaměstnanci vzrostla za čtyři roky o třetinu ze 49 na 65 procent. Stres narůstá a lidé ho prožívají intenzivněji. Na vině je krize, tlak na výkon i nejistá budoucnost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Engage Hill.
Nezaměstnanost v Česku je šestá nejnižší v EU (novinky.cz 16.4.2014)
Míra nezaměstnanosti v České republice je šestá nejnižší z osmadvaceti zemí Evropské unie. Naopak na Slovensku je šestá nejvyšší. Informoval o tom Eurostat ve své aktuální zprávě o regionální nezaměstnanosti v EU.
Poradna: Nevyplatili mi odměnu. Mohu dát okamžitou výpověď? (idnes.cz 15.4.2014)
Kdy je možné podat výpověď a z práce odejít ze dne na den? Na dotaz čtenáře odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Nezaměstnanost v březnu díky počasí klesla. Bez práce je 610 tisíc lidí (idnes.cz 8.4.2014)
Nezaměstnanost v březnu klesla díky pěknému počasí o tři desetiny procenta na 8,3 procenta. Na úřadech práce díky tomu ubylo 17 tisíc lidí. Bez místa je však stále více než 600 tisíc lidí, informoval Úřad práce České republiky.
Nový občanský zákoník je zlatým dolem pro stát, firmy tratí stamiliony (idnes.cz 7.4.2014)
Hned jak vyřeší tuzemští podnikatelé daně, čeká je právničina. Do konce června musí všechny firmy zkontrolovat, jestli jejich společenské smlouvy v obchodním rejstříku odpovídají nové právní normě. Týká se to společností od akciových až ke stanovám družstev a dalších subjektů.
Urazil vás kolega? Můžete žádat omluvu nebo peníze (idnes.cz 7.4.2014)
Stali jste se obětí pomluv v práci a ztratili jste kvůli tomu místo? Rozhlašuje o vás soused záměrně lži, aby vás poškodil nebo aby se pomstil, že jste odkoupili pozemek, o který měl zájem? Zveřejnil váš známý na internetu nelichotivé fotky z večírku, aniž by se vás zeptal? Můžete se bránit.
Kdo a dokdy musí podat přehled pro správu sociálního zabezpečení (idnes.cz 4.4.2014)
Přehled pro správu sociálního zabezpečení musí podat všichni, kdo podnikají či dostávají honoráře. K podnikání přitom není třeba živnostenský list. Sociální pojištění musí zúčtovat i ti, kdo dělají byznys podle zvláštních předpisů, tedy poradci, lékaři či advokáti.
Poradna: Jak správně čerpat přestávky v práci (idnes.cz 2.4.2014)
Zákoník práce zná dva typy přestávek v práci. První jsou na jídlo a oddych a druhé jsou bezpečnostní. Jaká pro ně platí pravidla, vysvětluje advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Chcete mít v práci úspěch? Dělejte přesně to, za co vás šéfové platí (idnes.cz 31.3.2014)
Pokud chcete v práci uspět, musíte vědět, že ne všechny činnosti jsou stejně důležité.
Pracovní úrazy loni připravily o život 108 lidí (novinky.cz 17.3.2014)
Loni se v práci zranilo kvůli nedodržování pravidel bezpečnosti práce téměř 40 tisíc lidí. Z nich 108 zranění nepřežilo. Svoji roli někdy sehrává nešťastná náhoda, ale také to, že firmy i živnostníci šetří, zanedbávají prevenci, nedodržují zásady bezpečnosti práce a často zbytečně riskují.
Důchodci si příští rok polepší o 200 korun (novinky.cz 15.3.2014)
Důchodci se mohou začít těšit na výraznější navýšení penzí, než na jaké mají nárok podle současných pravidel valorizace. Od ledna příštího roku by si měli v průměru polepšit asi o 200 korun.
Česko nemusí přijmout euro, viceguvernér dává za příklad Švédsko (novinky.cz 14.3.2014)
Česká republika nemusí přijmout euro, přestože se k tomu zavázala v přístupové smlouvě k Evropské unii. Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl připomněl v této souvislosti Švédsko, kde lidé v referendu euro odmítli, i když tato skandinávská země nemá, stejně jako ČR, sjednanou trvalou výjimku pro přijetí eura.
Práce bez jistot, vyhazov bez výpovědi. Stát to ale postihuje jen okrajově (novinky.cz 13.3.2014)
Státní úřad inspekce práce příliš nepostihuje takzvaný švarcsystém, který je jednou z forem nelegálního zaměstnávání. Přitom právě tento systém, kdy firmy především z manuálních pracovníků dělají naoko „podnikatele s IČO“, umožňuje šéfům podniků snadno rozdávat vyhazovy bez výpovědi ve stylu „příští měsíc už nám fakturovat nebudeš“.
Nemáte na nájem? Požádejte stát o pomoc (novinky.cz 23.2.2014)
Více než čtvrt miliónu lidí s nízkými příjmy potřebuje pomoc od státu, aby zaplatili své náklady na bydlení. Stát jim přispívá formou takzvaného příspěvku na bydlení, případně doplatku na bydlení. Zjednodušeně řečeno, pokud jsou vaše náklady na bydlení vyšší než zhruba třetina vašich příjmů, můžete o pomoc požádat i vy.
Konec stravenek? Ne, jen místo papírových budou elektronické (idnes.cz 6.2.2014)
Objednat, převzít, rozpočítat, rozdat. Tolik práce mají se stravenkami zaměstnavatelé. A v restauraci či obchodě je zase musí spočítat, odevzdat v bance, čekat na proplacení... Zjednodušení administrativy a zrychlení celého procesu může přinést zavedení e-stravenek.
Pracuji v noci, mám správně stanovenou týdenní pracovní dobu? (idnes.cz 4.2.2014)
Kolik hodin je třeba odpracovat ve směnném provozu radí čtenáři advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Euro v Česku nebude podle Babiše zavedeno dřív než za šest let (idnes.cz 3.2.2014)
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) míní, že euro v Česku nebude zavedeno dřív než za šest let. Bez bližších podrobností to napsal v chatu na Facebooku. Pro přijetí společné evropské měny se Babiš už dříve vyjádřil. V chatu také uvedl, že se v budoucnu hodlá vrátit do své firmy Agrofert.
Test: Tušíte, co by se dělo, kdybyste přišli o práci? (idnes.cz 2.2.2014)
Nikomu to samozřejmě nepřejeme, ale stát se to může. Nezaměstnanost existuje a dotknout se může kohokoli, i těch, kteří dnes mají pocit, že mají své místo jisté.
Důchodci zkouší získat 25 tisíc. O přerušení penzí žádají tisíce seniorů (idnes.cz 14.1.2014)
Téměř pět tisíc důchodců, kteří pracují a zároveň pobírají penzi, požádalo na konci loňského roku stát o pozastavení výplat důchodů k 1. lednu 2014. Zkouší tak opět starý trik, při kterém se Češi snaží získat od státu slevu na dani ve výši téměř 25 tisíc korun.
Poradna: Mohu vzít zpět dohodu o ukončení práce? (idnes.cz 14.1.2014)
Zda je možné vzít výpověď zpět a jak na to? Na dotazy čtenáře odpovídá Jan Kozubek, advokát z kanceláře Becker & Poliakoff.
Spravedlivější rozúčtování tepla nebude, resort vyhlášku nakvap stáhl (idnes.cz 11.1.2014)
Dlouho připravovanou vyhlášku, která by přinesla spravedlivější rozdělování nákladů na vytápění mezi obyvatele bytových domů, ministerstvo pro místní rozvoj stáhlo a odložilo na neurčito. Měla přitom platit už od začátku roku.
Úřady práce se potýkají s náporem nezaměstnaných (novinky.cz 6.1.2014)
Dlouhé fronty, tak vypadá situace na některých úřadech práce po celé České republice. Instituce přecházejí na staronový systém vyplácení dávek a komplikovanou situaci jim ztěžuje i nápor nezaměstnaných, kterým skončila smlouva posledním prosincem minulého roku. Mluvčí generálního ředitelství úřadu Kateřina Beránková tvrdí, že vážné problémy nenastaly.
Daňové přiznání za rok 2013: stáhněte si interaktivní formulář (idnes.cz 6.1.2014)
Stejně jako v minulých letech, i letos musíte vyplnit a odevzdat daňové přiznání do konce března. Kdo se pustí do vyplňování sám, může opět využít interaktivní formulář na iDNES.cz.
Poradna: Propustili mě z firmy, která je v konkurzu. Jaká mám práva? (idnes.cz 10.12.2013)
Zaměstnavatel ukončil činnost v době, kdy čtenářka byla na mateřské dovolené. Jak získat odstupné jí radí Jan Kozubek, advokát z kanceláře Becker a Poliakoff.
Inflace sice v listopadu zrychlila, intervence ČNB tomu ale nepomohly (idnes.cz 9.12.2013)
Inflace po čtyřech měsících zpomalování růstu v listopadu meziročně zrychlila na 1,1 procenta. Začátkem listopadu sice Česká národní banka spustila intervence s cílem inflaci pozvednout, ekonomové však tvrdí, že se do cen nestihla projevit. Meziměsíční srovnání cen ukazuje deflaci, tedy pokles cen.
Nezaměstnanost v listopadu stoupla, o jedno volné místo bojuje 15 lidí (idnes.cz 9.12.2013)
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 7,7 procenta. Byla tak o desetinu procenta vyšší než na konci října. Fronta lidí hledajících na úřadech práci se rozšířila o téměř devět tisíc lidí. Ubylo také volných míst, o jeden post bojuje přes 15 uchazečů.
Od ledna bude zaměstnavatel platit za nemoc zase jen dva týdny (idnes.cz 5.12.2013)
Od ledna příštího roku budou zaměstnavatelé nemocným zaměstnancům vyplácet náhradu mzdy za období prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti namísto dosavadních 21 dnů.
Mladí lidé odmítají přesčasy, chtějí si užít volný čas (idnes.cz 4.12.2013)
Říká se jim počítačová generace nebo také generace Y. Chodí v žabkách a mají iPhony. Jsou to mladí lidé narození po roce 1980. Vyžadují svobodu, chtějí pracovat flexibilně podle svého rozvrhu. A mění podobu klasického zaměstnance, na kterého byly doposud firmy zvyklé.
Na tom, kdy se vrátíte z rodičovské, se domluvte raději už před ní (idnes.cz 3.12.2013)
Zaměstnankyně se vrací z mateřské či rodičovské dovolené do pracovního procesu, jak se na to připravit? Ideální je, když se obě strany domluví již před jejím odchodem za mateřskými povinnostmi a vše spolu prodiskutují.
Penze mohou státní kasu do budoucna vyjít o miliardy více (idnes.cz 2.12.2013)
Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Františka Koníčka poslalo do připomínkového řízení návrh na mimořádnou valorizaci penzí v příštím roce a návrh zvyšovat do budoucna důchody podle zvlášť měřené důchodcovské inflace. Pokud ke změnám dojde, stát bude muset najít na výplatu penzí více peněz než nyní.
Většina Čechů ušetří příští rok za elektřinu tisíc korun. Zlevní i plyn (idnes.cz 29.11.2013)
Sedm z deseti Čechů ušetří v příštím roce za elektřinu 985 až 1 525 korun. Několik tisíc pak ušetří ti, kdo elektřinou také ohřívají vodu nebo dokonce topí. U nich úspory dosáhnou až 6 tisíc korun ročně. O několik desítek až stovek korun méně by měli lidé zaplatit také za plyn.
Zaměstnanci se o svá práva u soudu nehlásí, přitom mají šanci uspět (idnes.cz 29.11.2013)
Stalo se, že vám zaměstnavatel snížil mzdu a vy jste se to dozvěděli až z výplatní pásky? Či vám dokonce peníze dluží? Můžete se bránit u soudu.
Ministerstvo práce navrhuje přidat důchodcům příští rok 271 korun (idnes.cz 27.11.2013)
Důchodci by si mohli příští rok polepšit o 271 korun. Ministerstvo práce navrhlo vládě zvýšit důchody dvakrát: v lednu a v červenci. Náklady na valorizace odhaduje na 4,61 miliardy korun. Důchodcům klesají reálné příjmy a životní úroveň se oproti zbytku obyvatelstva zhoršuje, argumentuje resort.
Aby měli stejný plat, stačí muži nižší vzdělání než ženě (idnes.cz 27.11.2013)
Muž s maturitou má vyšší průměrný plat než žena s bakalářským titulem. Vyplývá to z aktuální analýzy služby Platy.cz, která porovnala průměrné platy mužů a žen podle jejich dosaženého vzdělání.
Start jednotných inkasních míst pro výběr odvodů a daní se nejspíš odloží (idnes.cz 21.11.2013)
Daně a odvody pojistného se měly od roku 2015 vybírat na jednom místě, což mělo celý proces zjednodušit. Zákon, který by jednotný výběr umožnil a zavedl takzvaná inkasní místa, však dosud nebyl přijat a kvůli nepřehledné politické situaci se zřejmě o rok odloží.
Česká ekonomika letos klesne o 1,5 procenta, zhoršila odhad OECD (idnes.cz 19.11.2013)
Česká ekonomika se bude z nejhoršího dostávat pomaleji. V nové prognóze světového ekonomického vývoje to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. OECD odhaduje, že letos české hospodářství klesne o 1,5 procenta, v květnu předpovídala pokles o procento.
Poradna: Může mi šéf dát výpověď v ochranné lhůtě? (idnes.cz 19.11.2013)
Výpověď je možné dát pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. V době nemoci o práci rozhodně nepřijdete. Na dotaz čtenáře odpovídá advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.
Poradna: Musím chodit k závodnímu lékaři? (idnes.cz 15.11.2013)
Jak je to s vybíráním pracovního volna na návštěvu lékaře vysvětluje čtenáři advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker a Poliakoff.
Ekonomika ve 3. čtvrtletí překvapila. Namísto růstu klesla (idnes.cz 14.11.2013)
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí obrátila a klesla proti předchozímu kvartálu o 0,5 procenta. Analytici přitom očekávali její další růst. Meziročně hospodářství oslabilo o 1,6 procenta, uvedl Český statistický úřad v předběžném odhadu.
Test: Vyznáte se v právech a povinnostech zaměstnance? (idnes.cz 10.11.2013)
Většina Čechů patří buď do skupiny zaměstnanců nebo zaměstnavatelů. A i mnozí z těch, kdo "dělají jen sami na sebe" občas uvažují o tom, že by se jim jeden zaměstnanec dost hodil. Zaměstnanecko-zaměstnavatelský vztah má spoustu pravidel a některá z nich jsou dost komplikovaná.
Nezaměstnanost v říjnu stagnovala. Práci nemá 557 tisíc lidí (idnes.cz 8.11.2013)
Fronta lidí hledajících na úřadech práce nové místo zůstala v říjnu proti září téměř stejná. Nezaměstnanost skončila na 7,6 procenta, shodně jako předchozí měsíc. Aktuálně je bez práce 556 681 lidí, o 377 méně než na konci září. Volných míst ubylo.
Může mi zaměstnavatel nařídit den, kdy si mám vybrat náhradní volno? (idnes.cz 6.11.2013)
Na dotaz čtenářky, zda si musí vybírat náhradní volno za noční služby, odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Jak se změní Telefónica v českých rukou? Otázky a odpovědi (idnes.cz 5.11.2013)
Miliardář Petr Kellner prostřednictvím PPF vstupuje do české Telefóniky v době jejích nejnižších zisků a tvrdé cenové konkurence. Tuzemská telekomunikační dvojka v počtu zákazníků však přesto solidně vydělává. Redakce iDNES.cz připravila otázky a odpovědi k rekordní investici PPF za 64 miliard korun.
Jak si žijí čeští důchodci? (MoneyMag.cz 3.11.2013)
Český důchodce nemá na růžích ustláno. Pro téměř polovinu z nich je každý nečekaný výdaj vážný problém, protože nemají vytvořený žádný finanční polštář. V porovnání se seniory v Afghánistánu, Tanzanii a Pákistánu se mají čeští důchodci skvěle, pokud budeme porovnávat v rámci evropských zemí, takový zázrak to ovšem není.
Lidé nad 50 let: Proč je firmy nechtějí zaměstnávat? (MoneyMag.cz 1.11.2013)
Když se ve firmách propouští, zaměstnavatelé se někdy zcela neuváženě zbavují starších pracovníků. Jsou to přitom lidé, kteří mají zkušenosti a potřebný nadhled. Jak lidi kolem padesátky vrátit do hry?
Pošta musí být do dvou kilometrů od domu, poboček má být nejméně 2 100 (idnes.cz 31.10.2013)
V Česku musí být minimálně 2 100 poboček České pošty. Z malých obcí, kde nejsou, by cesta na poštu neměla překročit 10 kilometrů. Ve větších obcích by pošta měla být do dvou kilometrů od bydliště. Vyplývá to z nařízení, které pro vládu připravil Český telekomunikační úřad.
Poradna: Pozor na pracovní smlouvy, někdy odporují zákonu (idnes.cz 29.10.2013)
Absolventi škol často netuší, jaké údaje má obsahovat jejich pracovní smlouva. Mohou tak přijít i o plat. Na co si dát pozor jim radí právník Milan Jelínek z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.
Nápady proti nezaměstnanosti? Jako přes kopírák: slevy a veřejná služba (idnes.cz 22.10.2013)
Nižší odvody na lidi pro firmy anebo rovnou dotovaná pracovní místa. To slibují politické strany před volbami v rámci svých receptů na boj s rostoucí nezaměstnaností.
Jaké budeme platit daně po volbách? Lepší vyhlídky mají rodiny s dětmi (idnes.cz 22.10.2013)
Jestli patříte mezi lidi, pro které jsou daně z příjmů důležité a váháte, koho zvolit, zpozorněte. V daňové kanceláři Pro Factum Consulting spočítali "následky" volebních programů těch politických stran, které mají šanci dostat se do Sněmovny.
Vyzkoušela jsem aukci energií. Měla jsem kliku, uspořím 3,5 tisíce (idnes.cz 15.10.2013)
Léta píšu o tom, jak ušetřit peníze, a jak už to bývá: "kovářova kobyla..." Letos jsem si řekla, že bych měla něco dělat i se svým účtem za elektřinu. Zúčastnila jsem se aukce energií. Ukázalo se, že uspořím 3 500 korun ročně.
Poradna: Snížili mi plat. Mají na to právo? (idnes.cz 15.10.2013)
Na dotaz čtenáře, zda je možné měnit tarifní složku platu, odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
S nemocenskou podvádějí také některé firmy a lékaři (novinky.cz 14.10.2013)
S nemocenskou, kdy lidé nechodí do práce, i když jim nic není, více než kdy před tím podvádějí také firmy a lékaři. I jim hrozí až několik let vězení. Varovalo před tím ministerstvo práce a sociálních věcí.
Nezaměstnaných po prázdninách přibylo. Práci nemá 557 tisíc lidí (idnes.cz 8.10.2013)
Fronta nezaměstnaných na úřadech práce se po prázdninách opět začala prodlužovat. Bez práce bylo v září přes 557 tisíc lidí. Nezaměstnanost stoupla o jednu desetinu procenta na 7,6 procenta.
Jak se nenapálit při výběru dodavatele energií? (novinky.cz 7.10.2013)
Prodejem elektřiny a zemního plynu domácnostem se v současné době věnuje již několik desítek společností a konkurence je tak čím dál větší. Každý rok změní svého dodavatele energie asi 800 tisíc zákazníků. Domácnosti i firmy si mohou vybírat jak z velkých společností, které bývaly dříve monopolními dodavateli, tak i z velkého množství alternativních dodavatelů. Jednotliví dodavatelé se liší nejen nabízenou cenou, ale i kvalitou svých služeb. Podle čeho se tedy rozhodovat, jakého dodavatele zvolit, abychom byli spokojeni a to nejen s výslednou finanční úsporou?
Krize zbořila národní mýtus, Češi už jsou ochotní stěhovat se za prací (novinky.cz 6.10.2013)
Češi patří dlouhodobě mezi národy, kterým se za novou prací stěhovat příliš nechce. Dopady hospodářské krize, především dlouhodobý pokles reálných příjmů a vysoká nezaměstnanost, ale ochotu lidí změnit kvůli zaměstnání bydliště razantně zvýšily.
Máte-li nemocné dítě, nebojte se vzít si hlídačenku (novinky.cz 28.9.2013)
Případy, kdy se rodiče musejí o svého potomka z vážných důvodů postarat, a nemohou proto chodit do zaměstnání, jsou velmi časté. Zákon o nemocenském pojištění na tyto situace pamatuje a umožňuje těmto lidem čerpat ošetřovné. Lidově se mu také říká „paragraf” nebo „hlídačenka”.
Příští rok přijde mimořádná valorizace důchodů, slibuje ministerstvo (novinky.cz 27.9.2013)
Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá na příští rok mimořádnou valorizaci důchodů. Penzistům by další přidání mělo zřejmě dorovnat to, o co přišli kvůli pomalejšímu zvyšování důchodů letos a co ztratí od ledna. Vyplývá to z vyjádření šéfa resortu Františka Koníčka.
Přes 90 tisíc pracujících důchodců požádalo o zvýšení státní penze (idnes.cz 24.9.2013)
Kdo pobírá starobní důchod a přilepšuje si k němu výdělečnou činností, může si tím navýšit státní penzi o pár desítek či stovek korun. Navýšení ale není automatické, je třeba o něj požádat a zároveň splnit předepsané podmínky.
Při vzteku v práci snižte hlas a volte správná slova, radí odborníci (idnes.cz 20.9.2013)
V práci se prostě někdy vzteku neubráníte. Šéf vám vytkne něco, za co nemůžete, kolega předloží váš nápad jako svůj a zákazník vás obviní, že jste práci odvedli špatně, i když to není pravda. Jak se rychle uklidnit?
Předdůchod a OSVČ: zdravotní pojištění platí jen ze skutečných příjmů (idnes.cz 20.9.2013)
Jestli máte naspořeno dost peněz na penzijním připojištění a zároveň jste přešli do nového doplňkového spoření, můžete využít možnosti odejít do takzvaného předdůchodu. Jak je to ale v takovém případě se zdravotním pojištěním?
Voda zdražuje a Češi stále více šetří. Pořizují úsporné myčky a pračky (idnes.cz 19.9.2013)
Na rostoucí ceny vodného a stočného Češi reagují klesající spotřebou. Investují proto do úsporných myček, praček a sprchových hlavic. Ušetřit se dá dokonce i na splachování toalet. Spotřeba může dále klesat díky využití "šedé vody" v domech.
Poradna: Kolega v práci mě uráží, jak se bránit? (idnes.cz 19.9.2013)
Výpověď kvůli mobbingu je krajní řešení. O problému mluvte s vedoucím nebo personalistou. Na otázky čtenáře odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Na úřadech práce panoval v srpnu klid. Nezaměstnanost stagnovala (idnes.cz 9.9.2013)
Nezaměstnanost zůstala na konci srpna na úrovni 7,5 procenta. To je stejné číslo, jakého dosahovala o měsíc dříve. Práci hledá 551 731 lidí, což je zhruba o 600 uchazečů více než v červenci, uvedlo ministerstvo práce. O jedno místo bojuje téměř 14 lidí.
Druhý důchodový pilíř zklamal, stát díky tomu ušetří miliardy (idnes.cz 4.9.2013)
Důchodovou reformu kritici vinili z toho, že odčerpá peníze ze státního penzijního pilíře. Protože se však do reformy zapojil jen zlomek lidí, stát proti předpokladům ušetří. Deficit rozpočtu se tak může snížit až o pět miliard korun.
Milión lidí nedosáhne na státní příspěvek na důchod (novinky.cz 30.8.2013)
Více než milión lidí, kteří si spoří na důchod pomocí penzijního připojištění, na státní podporu nedosáhne. Ukládají si totiž méně než 300 korun měsíčně, což jim k nároku na získání alespoň minimální částky nestačí. Vyplývá to z informací, které Právo získalo od penzijních společností.
Poradna: Mám nárok na volno a stravenky na služební cestě? (idnes.cz 28.8.2013)
Jak je to s náhradním volnem a nárokem na stravenky, když do běžné pracovní doby zasáhne delší služební cesta, vysvětluje advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Česko dorovná důchody lidem, kteří pracovali před rokem 1993 na Slovensku (idnes.cz 22.8.2013)
Stát bude dorovnávat nižší penze lidem, kteří před rozpadem federace pracovali na Slovensku. V úterý příslušnou novelu schválil Senát. Státní kasu to vyjde na 3,8 miliardy korun, nárok na příplatek bude mít zhruba 10 tisíc lidí. Novela nyní míří k prezidentovi.
Poradna: Měním práci, proplatí mi nevyčerpanou dovolenou? (idnes.cz 22.8.2013)
"Brzy nastoupím do nové práce, ale u současného zaměstnavatele jsem si ještě nevybrala všechny dny dovolené. Vzít si ji nemohu, protože budu zaučovat nového kolegu," napsala do redakce čtenářka. Na otázky odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Stále více Čechů má dvě zaměstnání, jinak by s příjmem nevyšli (novinky.cz 17.8.2013)
Stále více Čechů nevystačí s jedním příjmem a hledá možnost, jak si přivydělat. Dvě zaměstnání oficiálně přiznává přes sto tisíc lidí, podle neoficiálních odhadů může mít ale další vedlejší příjem až čtvrtina ze všech zaměstnaných, tedy přes milión lidí.
Češi mají práci až překvapivě rádi (idnes.cz 16.8.2013)
Nezaměstnanost je vysoká a možná i proto jsou lidé v práci spokojenější. Vyplývá to z nového průzkumu Stem/Mark. Desetina lidí je v zaměstnání šťastná a 70 procent spokojených. Měnit práci se spíš neodváží.
Poradna: Může mi zaměstnavatel změnit hodinovou mzdu na úkolovou? (idnes.cz 15.8.2013)
Mzdy se vyplácejí za čas strávený v práci nebo za dokončené úkoly či jako podíl na zisku. Zda je možné druhy mzdy v pracovní smlouvě libovolně měnit, vysvětluje advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Česko je venku z nejdelší recese v historii, ekonomika je stále slabá (idnes.cz 14.8.2013)
Rok a půl recese v Česku skončil. V období od dubna do června začala ekonomika oživovat, celková situace však stále není dobrá. Úřady práce dobývá armáda nezaměstnaných a mzdy nerostou. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu alespoň může firmy povzbudit k tomu, aby více utrácely.
Češi se podle průzkumu obávají, že nová vláda po volbách zvedne daně (idnes.cz 12.8.2013)
Ze současné politické situace tuzemští uživatelé internetu radost nemají. Naopak, s možnými předčasnými volbami se obávají vyšších daní. Vyplývá to z aktuálních dat Indexu ekonomické nálady, který pro MF DNES zpracovala společnost Yeseter Now.
Neobírejte se o příspěvek státu na důchod a daňovou úlevu (idnes.cz 8.8.2013)
Kdo si v penzijním připojištění spoří od ledna méně než 300 korun, nedostává od státu už ani korunu. O státní příspěvek se nyní ochuzuje téměř 1,4 milionu střadatelů. Odborníci doporučují měsíční úložky navýšit, aby spoření na penzi ve třetím pilíři mělo větší smysl a se státním příspěvkem vyneslo víc.
Nový občanský zákoník přinese revoluční změny v dědictví (novinky.cz 7.8.2013)
Od 1. ledna 2014 má vstoupit v účinnost nový občanský zákoník (NOZ), který přinese mimo jiné revoluční změny v dědickém právu. Zásadní změnou je posílení svobody člověka, který rozhoduje o tom, co se stane s jeho majetkem po smrti. Lidem, kteří chtějí pořídit závěť, se tak otevírají nové možnosti, jak svůj majetek rozdělit.
Češi stráví v práci 41 hodin týdně. Více vydrží už jen Řekové (idnes.cz 2.8.2013)
Češi odpracují týdně v průměru 40,9 hodiny. To je druhý nejvyšší počet v Unii. Víc času tráví v práci už jen Řekové. Průměrný počet odpracovaných hodin loni byl za celou EU 37,3 hodiny.
Česká ekonomika letos poklesne o 1,5 procenta, zhoršilo odhad ministerstvo (novinky.cz 25.7.2013)
Za celý letošní rok klesne hrubý domácí produkt o 1,5 procenta, v roce 2014 by měl vzrůst o 0,8 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické prognózy, v níž ministerstvo zhoršilo odhad vývoje tuzemské ekonomiky v letošním i příštím roce. V dubnu totiž ministerstvo odhadovalo pro letošek stagnaci a pro rok 2014 růst o 1,2 procenta.
Fondy věří, že další zájemce o druhý pilíř přitáhnou plánované změny (idnes.cz 22.7.2013)
I přes vlažný zájem lidí o reformu penzí si většina fondů naději na nové klienty stále hýčká. Doufají, že lidi přilákají plánované změny. Poslanci navrhují například zvýšit maximální věk pro vstup do druhého pilíře na 40 let, zatraktivnit možnost dědění, a především možnost z fondu po pěti letech vystoupit.
Zaměstnavatel nesmí slídit ve služebních telefonech (novinky.cz 22.7.2013)
Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) rozhodl o tom, že každý uživatel mobilního telefonu má právo získat od mobilního operátora osobní data, tedy například údaje o tom, kde se v posledních měsících pohyboval, či čísla, se kterými komunikoval.
O státní příspěvek k příspěvku na penzi přišlo 1,4 milionu lidí (idnes.cz 17.7.2013)
Zhruba 1,39 milionu Čechů přišlo letos o státní příspěvek k penzijnímu připojištění kvůli změně podmínek pro jeho vyplácení. Týká se to těch, kteří do fondu neposlali minimálních 300 korun. Ještě loni stát na spoření přispíval od minimální úložky 100 korun měsíčně.
Minimální mzda vzroste od srpna na 8500 korun (novinky.cz 16.7.2013)
Od srpna by se měla minimální mzda zvýšit ze současných 8000 korun na 8500. Podle informací ČTK o tom v úterý rozhodla vláda Jiřího Rusnoka.
Muži si mohou vylepšit budoucí důchod péčí o děti, ženy výchovou dětí (idnes.cz 12.7.2013)
Pozor na pojmy výchova dítěte a doba péče o dítě. Pro budoucí důchod mají zcela odlišný význam a je dobré oba pojmy znát. Podle České správy sociálního zabezpečení se ale lidé v těchto pojmech příliš nevyznají. Čtete důchodová pravidla, která by měl znát každý.
Každý pátý absolvent nemá práci. Jsou ale firmy, kde šance je (idnes.cz 11.7.2013)
Bez práce je téměř sto tisíc absolventů škol a jejich počet neustále roste. Zaměstnavatelé dávají přednost lidem s praxí. Přesto jsou podniky, které vidí v mladých lidech po škole potenciál. Které to jsou?
Ženy mají o pětinu hubenější důchod než muži, častěji jim hrozí chudoba (idnes.cz 9.7.2013)
Ženy jsou na tom v důchodu hůře než muži. Alespoň tedy z hlediska výše starobního důchodu, který mají české důchodkyně v průměru o pětinu nižší než jejich protějšky. A to dlouhodobě. Zatímco senioři dostávali na konci letošního prvního čtvrtletí měsíčně průměrně 12 109 korun, seniorky měly v průměru 9 923 korun.
Mladí absolventi jsou bez práce. Stát bude proto firmám platit jejich mzdu (idnes.cz 8.7.2013)
Úřady práce budou firmám, které zaměstnají absolventy, dávat peníze na jejich celý hrubý plat. V Libereckém kraji by tak ze státních peněz mohlo takto získat praxi až 700 mladých lidí. Podniky v regionu to vítají jako dobrý nápad.
Slevy a vidina zaměstnání. Mizernou náladu Čechů pozvedly sezonní věci (idnes.cz 1.7.2013)
Lidem zlepšuje náladu klesající nezaměstnanost a pozitivní zprávy z Bruselu. Sezonní slevy některého zboží zase vyvolávají v lidech chuť utrácet. Ukázal to Index ekonomické nálady na internetu, který pro MF DNES realizuje společnost Yeseter Now.
Za pět dvanáct. Zájem lidí o druhý pilíř roste, dveře se zavírají (idnes.cz 28.6.2013)
Zájem o spoření na penzi v soukromých fondech na poslední chvíli roste. V některých případech se hlásí až dvojnásobek lidí. Počet těch, kteří spoření do pondělka podepíší, se přesto nepřehoupne přes sto tisíc. Fondy přitom počítaly s půlmilionovou účastí v polovině roku. Přesná čísla budou známa ve středu.
V červnu hledejte práci. Nabídek je nejvíc v roce (idnes.cz 26.6.2013)
Je nejlepší čas začít rozesílat životopisy do firem, u kterých chcete pracovat. Dovolená nedovolená, právě v červnu a o letních prázdninách vrcholí nábory zaměstnanců na místa, která budou volná od 1. září.
Češi důchodové reformě nevěří, v Nizozemsku funguje skvěle (idnes.cz 18.6.2013)
V Česku finišuje první půlrok důchodové reformy, zájem o druhý pilíř je zatím menší než malý. Jenže to, že se prodlužuje věk odchodu do penze a ta bude navíc čím dál nižší, je fakt. Problém, jak se zabezpečit na stáří, není jen český. Jak se s ním poprali jinde?
Dluží vám zaměstnavatel výplatu? Pomoci vám může úřad práce (idnes.cz 12.6.2013)
Jestliže máte řádně sepsanou pracovní smlouvu a řádně pracujete, je zaměstnavatel povinen vás za to platit. Neplacení mzdy je důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance. Čtete, na co máte nárok a jak postupovat.
Nezaměstnanost v květnu klesla na 7,5 procenta, nabídka práce roste (idnes.cz 10.6.2013)
Fronty nezaměstnaných na úřadech práce se v květnu zkrátily. Nezaměstnanost klesla o dvě desetiny na 7,5 procenta. Lidí bez práce je méně než 550 tisíc a přibyla volná místa, uvedlo ministerstvo práce. Podle analytiků však situace dobrá není. Nezaměstnaných ubývá jen díky sezonním nabídkám práce.
Kalousek chce odpustit daně z příjmu lidem, které postihly povodně (novinky.cz 6.6.2013)
Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nebudou muset živnostníci a firmy, kterých se dotkly záplavy, platit daň z příjmu, a to buď vůbec, nebo alespoň zčásti. Již dříve sdělil mluvčí vlády Jan Hrubeš, že podnikatelé postižení povodní mají odložený doplatek daně z příjmu za rok 2012. Nebudou také muset od 30. června do odvolání platit zálohy na rok 2013 bez nutnosti sankcí a penále.
Mzdy v Česku letos klesly o 85 korun kvůli loňským bonusům (idnes.cz 5.6.2013)
Mzdy v Česku klesají bez ohledu na inflaci. Do letošního března výplatní pásky zhubly o 85 korun na 24 061 korun. Oproti posledním měsícům loňska je to pokles o 0,4 procenta. Je to překvapivé, dosud totiž mzdy klesaly jen reálně, tedy po odečtení inflace.
Euro v Česku? Nejdříve v roce 2019, myslí si guvernér ČNB (novinky.cz 29.5.2013)
Česká republika euro nepřijme dřív než v roce 2019. Řekl to ve středu guvernér České národní banky Miroslav Singer. Nová vláda, která vzejde z parlamentních voleb v následujícím roce, totiž podle něj podá žádost o přijetí do měnové unie až v roce 2016.
Závodní lékařské prohlídky: zaměstnavatelům za nesplnění hrozí milionové pokuty (e15.cz 28.5.2013)
Dlouholeté zmatky kolem zdravotní péče o zaměstnance skončilo, státní i soukromý sektor mají jasně dané povinnosti, ale i poměrně vysoké sankce. Zaměstnavatelé se navíc musí smířit s vyššími náklady, protože povinné prohlídky už nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Výjimkou jsou nemoci z povolání.
Poradna: Nutí mě dělat přesčasy a vyhrožují ztrátou práce. Co dělat? (iDnes 28.5.2013)
Mnozí pracovníci se dnes setkávají s praxí, že jim zaměstnavatel už při přijetí oznámí, že budou dělat automaticky přesčasy. Co však dělat v případě, že práce přes čas přestoupí únosnou míru? Na otázky čtenářky odpovídá advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.
Práce se sehnat dá. Jen jí člověk musí jít naproti a říct si o ni (iDnes 21.5.2013)
S hledáním zaměstnání jsou na tom nejhůř čtyři skupiny uchazečů: lidé přes padesát, absolventi škol, zdravotně postižení a ženy vracející se z rodičovské dovolené. Přinášíme čtyři příběhy lidí, kteří se nevzdali. A uspěli.
Zrušit 2. pilíř penzí bude podle ČSSD snadné. Úspory převedou do třetího (iDnes 20.5.2013)
Opoziční ČSSD se netají tím, že v případě volebního vítězství zruší druhý pilíř penzijního systému. Strana se však zatím vyhýbala odpovědím na otázky, co se s naspořenými penězmi poté stane. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky lidé, kteří se mezitím penzijním fondům upíší, o peníze nepřijdou.
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době (iDnes 14.5.2013)
Našli jste si novou práci a těšíte se, že máte zajištěný příjem alespoň na pár měsíců do budoucna? Ne vždy tomu tak musí být. V pracovních smlouvách se totiž běžně sjednává tzv. zkušební doba. Ta slouží jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele, aby si ověřili, zda je daná pracovní pozice pro ně "to pravé".
Poradna: Zaměstnavatel mi neproplatil dovolenou (iDnes 9.5.2013)
Jak je to s proplácením zbylých dnů dovolené při výpovědi? Na otázky čtenářky odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Ministerstvo má moc práce, nezaměstnané předá personálním agenturám (iDnes 30.4.2013)
Na druhý pokus hodlá ministerstvo práce zapojit do zprostředkování zaměstnání soukromé agentury. Podle aktuálního návrhu mají o uchazeče soutěžit, postará se o ně ta nejlevnější. Novinka by mohla začít fungovat nejdříve od ledna 2014.
Česká ekonomika letos klesne o 0,1 procenta, ukázal průzkum (novinky.cz 21.4.2013)
Česká ekonomika letos klesne v průměru o 0,1 procenta, vyplývá z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí. V roce 2014 by měla ekonomika stoupnout o 1,5 procenta. Následně by měl ekonomický růst zrychlit na 2,2 procenta v roce 2015 a 2,5 procenta v roce 2016.
Předdůchodce může pracovat bez omezení (novinky.cz 21.4.2013)
Předdůchody už pobírají první účastníci od ledna nově zavedeného doplňkového penzijního spoření. Pravidelná měsíční penze, která je jim vyplácena z jejich vlastních naspořených prostředků v penzijních společnostech (nikoli tedy od státu), však zpravidla nestačí na pokrytí jejich potřeb, a tak se zajímají o to, jak si mohou k této penzi přivydělat.
Česko má šesté nejvyšší sociální odvody v EU. Práce je však levná (iDnes 12.4.2013)
Podíl nemzdových nákladů, jako jsou příspěvky zaměstnavatelů na sociální pojištění, na ceně pracovní síly tvoří v EU v průměru 23,7 procenta. V Česku je to však 27 procent. Více musí firmy odvádět už jen ve Francii, Švédsku, Belgii, Itálii a v Litvě. V celkové ceně pracovní síly je Česko nejdražší ze všech postkomunistických zemí s výjimkou Slovinska.
Pletou se vám důchodové pilíře? Podívejte se na grafiku (iDnes 11.4.2013)
Na případný vstup do druhého pilíře penzijního systému zbývají Čechům starším než 35 let už jen necelé tři měsíce. Pokud ještě pořád nevíte, co to vůbec druhý pilíř je, zkuste se podívat na naši infografiku.
Nezaměstnanost v březnu klesla, přibyly tisíce pracovních míst (iDnes 9.4.2013)
Přestože březen byl mrazivý a komplikoval nastartování sezonních prací, nezaměstnanost se snížila o jednu desetinu procentního bodu na 8 procent. Práci přesto nemělo téměř 588 tisíc lidí.
V předčasné penzi je již přes půl milionu lidí. A počty narůstají (iDnes 5.4.2013)
Počty předčasných penzistů se od roku 2000 ztrojnásobily. Mnozí lidé dřívějším odchodem do důchodu řeší životní situaci, kdy přišli o práci a najít nové uplatnění je pro ně nemožné. Podpora v nezaměstnanosti není věčná a rodinné úspory nejsou bezedné, říkají mnozí.
Místo levnější elektřiny dostal třítisícovou smluvní pokutu (iDnes 2.4.2013)
Správným výběrem nového dodavatele elektřiny a plynu můžete ušetřit. Ale ne všichni obchodní zástupci postupují seriózně. A tak se také může stát, že místo návrhu nové a výhodnější smlouvy se ve výsledku dočkáte jen faktury za smluvní pokutu.
Druhý pilíř: lidé starší 35 let mají na rozhodnutí už jen tři měsíce (novinky.cz 1.4.2013)
Už jen tři měsíce mají zájemci středního a staršího věku na rozhodnutí, zda vstoupí do druhého pilíře důchodového systému. Od začátku července si budou moci uzavřít důchodové spoření už jen mladší lidé, a to nejpozději do konce kalendářního roku, v němž dosáhnou pětatřiceti let.
Poradna: Mohu si přivydělat na rodičovské dovolené? (iDnes 28.3.2013)
Při rodičovské či mateřské dovolené je možné pracovat. O dávky vyplácené z pojištění rodiče nepřijdou, pokud dodrží zákonem stanovené podmínky. Říká to advokát Jan Kozubek z advokátní kanceláře Becker a Poliakoff, který odpovídá na dotazy čtenářky.
Pakt zaměstnanosti může přinést několik tisíc pracovních míst (novinky.cz 25.3.2013)
Kolem pěti a půl tisíce pracovních míst může přinést rozbíhající se projekt Jihočeské hospodářské komory Pakt zaměstnanosti. Jeho podstatou je najít prostřednictvím rekvalifikačních a tréninkových technických center uplatnění pro lidi hledající práci za pomoci zahraničních investorů zabývajících se především výrobou součástek pro automobilový průmysl.
Mzdy nováčků v práci stále mírně rostou (iDnes 18.3.2013)
Absolventi škol jsou jednou z nejrizikovějších skupin na trhu práce. Přesto, když už práci seženou, nemají tak málo. Nástupní platy absolventů škol se rok od roku zvyšují. Nejvíce si vydělají mladí lidé pracující v oblasti informačních technologií.
Aby občan vůbec dosáhl na penzi, musí sociálce platit stále více let (novinky.cz 18.3.2013)
Češi musí platit sociálce stále více let, aby vůbec dosáhli na důchod, nebo aby na stará kolena nedostávali jen minimální penzi, která pro letošek činí jen něco přes tři tisíce korun měsíčně. Stát totiž nenatahuje jen věkovou hranici pro nárok na starobní důchod, ale právě i dobu pojištění.
Chcete pracovat na půl úvazku? V Česku máte nejspíš smůlu (iDnes 15.3.2013)
Po částečných úvazcích volá stále více lidí. Díky nim totiž mohou najít uplatnění matky vracející se z rodičovské dovolené, lidé starší 50 let, čerství absolventi škol i ti, kteří potřebují zaměstnání skloubit s péčí o rodiče.
Mzdy loni stouply na 25 101 Kč, v obchodech si však Češi koupí míň (iDnes 11.3.2013)
Průměrná mzda v Česku loni meziročně stoupla o 665 korun na 25 101 Kč. Byla tak vyšší o 2,7 procenta. Reálně, tedy po odečtení inflace, však klesla. Situace se ale pomalu začíná zlepšovat. V samotném čtvrtém čtvrtletí totiž mzdy stouply i v reálném vyjádření, informoval Český statistický úřad.
Právní poradna: Nedostal jsem mzdu, mohu dát výpověď? (iDnes 6.3.2013)
Některé firmy nemají dostatek peněz a vyplácejí mzdu se zpožděním. Zaměstnanci se tak mohou dostat do svízelné finanční situace. Je možné dát výpověď a najít si jistější výdělek? Na otázky čtenáře odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Poradna: Co dělat, když zaměstnavatel nutí lidi dělat přesčas (iDnes 26.2.2013)
Ne každý má pravidelnou pracovní dobu, mnoho lidí pracuje na směny. V takovém případě má zaměstnavatel spoustu "šancí" zneužít své pravomoci a nařizovat pracovní dobu delší. Jak se na to dívá právník? Na otázky čtenáře odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Evropa dusí firmy na odvodech za zaměstnance. Česko patří k nejhorším (iDnes 26.2.2013)
Evropské firmy jsou přidušeny částkou, kterou po nich vybírá stát za jejich pracovníky. Z žebříčku mezinárodní poradenské sítě UHY vyplývá, že z deseti států světa, které zatěžují firmy nejvyššími odvody, je sedm z Evropy. Česko skončilo na pátém místě.
Lidem chodí složenky na vyšší zálohy, i když mají přeplatky (novinky.cz 21.2.2013)
Tisíce domácností čekalo v lednu při otevření obálky s rozpisem záloh na energie pro letošní rok nemilé překvapení. I v případech, že za loňský rok měli přeplatky, jim totiž dodavatelé zvýšili zálohy pro letošek až o desítky procent.
Nesmiřitelné rivaly Nečase a Zavadila dohnala rostoucí nezaměstnanost k jednání (iDnes 20.2.2013)
Hrozivě narůstající nezaměstnanost, která se začátkem letošního roku přiblížila k rekordním hodnotám, přinutila dva nesmiřitelné rivaly, premiéra Petra Nečase a šéfa odborů Jaroslava Zavadila, aby se v úterý utajeně sešli ve Sněmovně a začali jednat.
Polovina Čechů vydělá méně než 111 korun na hodinu. Poláci se mají lépe (iDnes 12.2.2013)
Český sen o platech "jako na Západě" zůstává stále v říši pohádek. Podle Eurostatu má v Česku nízký plat 18 procent lidí, což nás sice řadí přesně doprostřed evropského žebříčku, medián hodinové mzdy byl však v Česku podle bruselských údajů jen 111 korun.
Česko má nejvíc nezaměstnaných v historii, blíží se hranici 600 tisíc (iDnes 8.2.2013)
Česko má rekordní počet lidí bez práce v novodobé historii. Za leden jich přibylo přes 40 tisíc, místo tak nyní hledá bezmála 586 tisíc nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti ve výši osmi procent je na první pohled sice v porovnání s loňským prosincem nižší, ale jen proto, že se počítá podle nové metodiky.
Daňové přiznání: jaké můžete uplatnit odečty a slevy (novinky.cz 6.2.2013)
Roční zúčtování daní se kvapem blíží. Nemalé peníze vám při něm mohou ušetřit daňové odečty a slevy na dani, na které máte nárok. Ty je zapotřebí řádně doložit potřebnými doklady. Ukažme některé případy, kdy se při uplatňování odečtů a slev dělají chyby.
Samoobslužné poštovní schránky už stojí, fungovat začnou až v dubnu (iDnes 6.2.2013)
Na pražském Smíchově vyrostly jedny z prvních samoobslužných poštovních schránek. Mají sloužit ke snadnému vyzvedávání balíků. Pokud však má někdo z kolemjdoucích, kteří se před žlutými boxy bezradně zastavují, pocit, že mu něco při posílání zásilek uteklo, může se uklidnit. Schránky začnou fungovat až v dubnu.
Z čeho mají lidé do padesátky největší strach? Z dlouhé nemoci a ztráty práce (novinky.cz 5.2.2013)
Mají-li Češi strach, tak především z toho, že onemocní, ztratí práci nebo se jim přihodí vážný úraz. Převážně muži a mladí do třiceti let na prvním místě uvádějí nejistotu v zaměstnání. Vyplývá to z odpovědí na otázku Čeho se obáváte, kterou tisícovce respondentů od osmnácti do padesáti let položila ve svém průzkumu Česká asociace pojišťoven.
Poradna: Může zaměstnavatel zkrátit úvazek důchodci? (iDnes 29.1.2013)
Je možné diskriminovat zaměstnance kvůli věku a jak se může pracující důchodce bránit? Na otázky čtenářky odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Ušetřit na daních pomůže zaměstnancům obvykle účtárna (novinky.cz 29.1.2013)
Všichni zaměstnanci by měli v těchto dnech – nejpozději do 15. února – navštívit svou mzdovou účtárnu. Je to pro ně výhodné ze dvou důvodů. Za prvé, vyplněním a podpisem první a druhé strany formuláře Prohlášení k dani si zajistí, aby jim zaměstnavatel mohl i v roce 2013 průběžně každý měsíc odečítat slevy na dani.
Zrušenou veřejnou službu mají nahradit placené prospěšné práce (novinky.cz 28.1.2013)
Povinnou veřejnou službu, kterou zrušil Ústavní soud, chce ministerstvo práce ještě letos nahradit veřejně prospěšnými pracemi na zkrácený úvazek. Zaplatit by je chtělo z peněz na aktivní politiku zaměstnanosti. Uvedla to ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). Systém by ráda spustila od poloviny roku.
Spočítejte si a zvažte, zda se vám vyplatí vstoupit do druhého pilíře (iDnes 24.1.2013)
Téměř hamletovská otázka leží před lidmi, kteří jsou starší 35 let. Do konce června se musí rozhodnout, zda si sjednají smlouvu na důchodové spoření. Volbu pak již nelze změnit.
Když sKartu nechcete, musíte to jít říct na úřad (iDnes 21.1.2013)
Silný odpor proti používání sKarty vedl k rychlé novelizaci zákona. Placení sKartou bude nově dobrovolné, zcela vzdát se však plastové kartičky nemůžete. Musíte ji převzít kvůli její identifikační funkci.
Na penzi si spoří více než polovina Čechů, stát to stojí šest miliard (iDnes 18.1.2013)
Podle údajů devíti penzijních fondů činil ke konci roku počet klientů v penzijním spoření více než 5,1 milionu. Ve fondech mají uloženo čtvrt bilionu korun. Státní podpora vyplacená za loňský rok překročí poprvé v historii šest miliard korun.
Analytička: Jsem pro důchodovou reformu, ale jinou, než naplánoval stát (iDnes 18.1.2013)
Problémem druhého pilíře je hlavně politická nestabilita spojená s nutností setrvat ve druhém pilíři až do konce života. A to je podle ředitelky analytické firmy Next Finance Markéty Šichtařové nepřípustná kombinace.
Musím do lázní a končí mi smlouva. Právník radí, co dělat (iDnes 18.1.2013)
Jak je to s nárokem na pracovní volno, když končí smlouva na dobu určitou? Musí vás zaměstnavatel pustit do lázní? Na otázky čtenáře odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Česko bude opět dorovnávat slovenské důchody, vyjde to na 3,8 miliardy (iDnes 16.1.2013)
Vláda ve středu rozhodla o dorovnávání česko-slovenských důchodů. Novely dvou zákonů musí ještě projít parlamentem. Situace se dotkne zhruba 10 tisíc lidí a státní kasu vyjde na 3,8 miliardy korun.
Za poflakování mimo pracoviště vyhazov, rozhodl soud o novém precedentu (iDnes 15.1.2013)
Pokud zaměstnanec není na pracovišti a přitom svoji přítomnost vykazuje a žádá za ni mzdu, pak má zaměstnavatel právo okamžitě ukončit pracovní poměr. To je nový precedent Nejvyššího soudu, který takové jednání považuje za hrubé porušení pracovní kázně.
Česko má téměř 550 tisíc lidí bez práce. Nezaměstnanost stoupla na 9,4 % (iDnes 9.1.2013)
Situace na trhu práce se na sklonku loňského roku rychle zhoršila. Nezaměstnanost stoupla na 9,4 procenta proti listopadovým 8,7 procenta. Fronty na úřadech práce se protáhly téměř o 40 tisíc lidí a volných míst ubyla desetina.
ČMKOS poskytne pracujícím důchodcům právní pomoc (cmkos.cz 8.1.2013)
ČMKOS má dlouhodobé výhrady k politice finančních škrtů současné vlády, zejména v oblasti veřejných financí. Protestovala i proti poslednímu balíčku ministra financí, kterým dochází k diskriminačnímu odnětím daňových úlev ve výši 24 840 korun u pracujících důchodců, kterým se tak sníží o tuto částku jejich roční příjem. Listina základních práv a svobod zajišťuje rovné podmínky a zacházení - tzv. rovnost subjektů, v tomto případě tedy i daňových. Pokud je jedna skupina vyloučena, dochází k porušování tohoto principu a jedná se o diskriminaci. Pokud tedy pracující důchodce vydělává a platí daně, sociální a zdravotní pojištění jako kterýkoliv jiný občan, má mít stejná práva. Navíc platí sociální pojištění, které mu standardně nezvyšuje důchod.
Rok 2013: Změny, které se dotknou zaměstnanců (iDnes 7.1.2013)
Minimální mzda ve výši osmi tisíc se už nemá snižovat, zavádí se odchodné pro zdravotníky, navíc budou mít delší dovolenou. Po nezaměstnaných už úřady nesmějí požadovat veřejnou službu.
Zaměstnanci si polepší na dietách za služební cesty (iDnes 3.1.2013)
Stovky tisíc zaměstnanců, kteří letos vyrazí na služební cestu, dostanou mírně přidáno na jídlo nebo i za cestu vlastním vozem. Po roce se mění vyhláška, podle které se vyplácejí lidem peníze za jejich služební cesty. Polepší si hlavně ti, kteří pracovně vyráží na Slovensko. Firmám se cesty zaměstnanců většinou prodraží.
Pět otázek, na které si odpovězte, než se rozhodnete pro II. pilíř (iDnes 2.1.2013)
Už vám bylo 35 let? Pak se v příštích měsících budete rozhodovat, jestli se spolehnete na státní důchod, či si budete na důchod částečně spořit sami v takzvaném druhém pilíři.
Češi si za dvacet let polepšili, za jeden plat pořídí mnohem víc zboží (iDnes 1.1.2013)
Česká republika slaví dvacet let, a přestože mnoho lidí nadává na drahotu, ve skutečnosti se Čechům daří dobře. Porovnání cen několika běžných položek ukazuje, že po materiální stránce se obyvatelé Česka mají o poznání lépe než před vznikem novodobého státu.
Kontrola vás nenašla v posteli? Může vás to stát peníze i místo (iDnes 1.1.2013)
Každý druhý nemocný zaměstnanec může počítat s kontrolou. Buď od zaměstnavatele, nebo ze sociální správy. Nezastihne-li ho doma, může mu odebrat nemocenskou nebo ho i vyhodit z práce.
Platy letos klesly nejvíce od 90. let, příští rok však porostou (iDnes 27.12.2012)
Hodnota pravidelné mzdy v České republice byla v uplynulém roce nejhorší za mnoho let. Výrazný růst platů však firmy neplánují ani v příštím roce. Většina z nich se drží zpět a platy hodlá zvýšit jen o dvě procenta. V růst své mzdy podle průzkumů nevěří ani samotní zaměstnanci.
Česká ekonomika je v dobré kondici. Co by za ni jiní dali, říká Hampl (iDnes 25.12.2012)
Podle viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla má tuzemská ekonomika velmi zdravé základy, jen si to často nepřipomínáme. "Špatná nálada vůbec neodpovídá skutečnosti," říká Hampl k zavřeným peněženkám lidí i firem v rozhovoru pro magazín Trendy 2013.
Důchodový věk mají, nárok na penzi ne. Překvapení pro stále více lidí (iDnes 20.12.2012)
V Česku se začínají množit případy, kdy se lidé dozvídají, že si na státní penzi budou muset ještě pár let počkat. A to i přesto, že již mají důchodový věk. V čem je problém? Jednoduše v tom, že nesplňují druhou podmínku pro přiznání starobní penze, tedy potřebnou dobu pojištění.
Poradna: Jakou ochranu vůči zaměstnavateli mají matky samoživitelky? (iDnes 14.12.2012)
Na otázky čtenářů, kdy může nebo naopak nesmí zaměstnavatel vyhodit ženu samoživitelku z práce a na jakou pozici má matka nárok po návratu z rodičovské, odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Česko má přes půl milionu lidí bez práce, fronta na úřadech roste (iDnes 10.12.2012)
Počet nezaměstnaných v Česku se v listopadu zvýšil o 11 tisíc na 508 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti zrychlila růst, stoupla o dvě desetiny na 8,7 procenta. Bohužel dále klesá počet volných pracovních míst, sehnat práci je stále těžší. Zdroj:
Pracovní poměr na dobu určitou bude možné opět uzavírat opakovaně (novinky.cz 6.12.2012)
Pracovní poměr na dobu určitou by podle Senátu mělo být možné opět uzavírat opakovaně bez časových omezení. Platit to má ale jen pro určitý okruh pracovníků, podmínkou má být také dohoda zaměstnavatele s odborovou organizací na tomto typu zaměstnávání. Počítá s tím senátorská novela zákoníku práce, kterou ve čtvrtek horní komora poslala k vyjádření vládě a Sněmovně.
České mzdy mohou vzrůst díky německému vývozu do Číny, míní ekonom (iDnes 5.12.2012)
Příjmy českých domácností se dlouhodobě snižují a lidé neutrácejí. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška už lidem nezbývají žádné peníze na vytváření rezerv. Na opětovný rozjezd tuzemské ekonomiky si podle něj musíme počkat, až se zlepší situace v eurozóně.
Češi stárnou, myslí na důchod, šetří a připravují se na zdražování (iDnes 4.12.2012)
Předpověď Českého statistického úřadu moc růžově nevypadá. Do roku 2050 prý klesne podíl lidí v produktivním věku (15 až 64 let) z loňských 70 na 55,4 procenta. Sníží se také počet dětí a zároveň stoupne výrazně počet seniorů.
Penzijní reforma se nepovedla. Druhý pilíř straší Čechy, ukázal průzkum (iDnes 26.11.2012)
Buď vláda odvedla svou práci na reformě špatně, nebo byli lidé dříve "hauři", ovšem s vidinou reálného startu penzijní reformy se neznámého kroku zalekli. Takto lze interpretovat výsledky výzkumu mezi tisícovkou ekonomicky aktivních obyvatel, podle kterého jen šest procent obyvatel souhlasí se zavedením druhého pilíře důchodové reformy a 54 procent je výslovně proti.
Na penzijním připojištění můžete od ledna získat od státu až 4560 korun ročně (novinky.cz 26.11.2012)
Jednou z mnoha změn, které začnou od ledna platit, je i nová výše státního příspěvku na penzijní připojištění. Stát lidem, kteří si spoří na důchod, každý měsíc přispěje až o 80 korun více než nyní. Chcete-li využít maximální státní podporu, musíte spořit minimálně tisíc korun.
Propustit zaměstnance v ČR je ve srovnání se západní Evropou levnější (euractiv.cz 19.11.2012)
Propustit zaměstnance vyjde české firmy nejméně dvakrát levněji než jejich protějšky v západních zemích. Největší náklady s propouštěním měla dosud Itálie, Belgie a Španělsko, kde se ale nyní legislativa kvůli hospodářskému vývoji postupně mění. Podobně jako Česká republika jsou na tom i ostatní země střední a východní Evropy.
Umíte zkrotit své domácí výdaje za energii? Otestujte se (iDnes 18.11.2012)
Výdaje za teplo, plyn a světlo dokážou z rodinného rozpočtu ukrojit každoročně značnou část peněz. Dalšímu zdražování energií se nejspíš nevyhneme ani v příštím roce, kdy má vzrůst DPH o jedno procento. Přesto může domácnost část peněz za energie ušetřit.
Předdůchody budou výhodné, starobní důchod od státu se ale sníží (novinky.cz 17.11.2012)
Předdůchody, které budou poskytovány v rámci doplňkového penzijního spoření, budou velmi užitečnou pomocí lidem, kteří přijdou před vznikem nároku na státní starobní důchod o práci. Na druhé straně není ale pravda, co se často tvrdí, že doba pobírání předdůchodu nebude mít žádný negativní vliv na výši později přiznaného státního starobního důchodu.
Obří firmy žijí ve vlastním vesmíru, zaměstnance si přetvářejí a cepují (iDnes 12.11.2012)
Globální korporace mají tendence vychovávat si zaměstnance k obrazu svému. Mají vlastní jazyk, pracovní návyky, podobné zájmy. Často tak vytváří svět s vlastními pravidly a extrémně silnou firemní kulturou. Někdy se hovoří o "společenském klubu" a "rodině", jindy o "sektě", či dokonce "mafii".
Do důchodu o pět let dřív. Klaus posvětil nový zákon (aktualne.cz 12.11.2012)
Praha - Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který v rámci vládní důchodové reformy zavádí takzvané předdůchody a pravidla jejich vyplácení.
Nezaměstnanost v Česku roste, volná místa ubývají (novinky.cz 8.11.2012)
Lidí bez práce za říjen v Česku zase o něco přibylo, oproti září konkrétně o 3577. I z toho důvodu nezaměstnanost vzrostla v porovnání s devátým měsícem letošního roku z 8,4 na 8,5 procenta. Nelichotivou situaci podtrhuje fakt, že rovněž ubylo volných pracovních míst. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
Vyšší DPH: Podraží potraviny i teplo, domácnosti přijdou o 186 korun měsíčně (novinky.cz 7.11.2012)
Vládě se podařilo prosadit své plány s vyšší daní z přidané hodnoty (DPH). Dolní sazba vzroste ze 14 na 15 procent a horní sazba z 20 na 21 procent. V lednu se tak můžeme připravit na to, že opět zdraží prakticky všechno. Lidé si připlatí jak při nákupu nejběžnějších potravin, za vodné i stočné či třeba dodávku tepla, tak například za nákup knih, sportovních potřeb, za lístky do kina či na další kulturní akce i za různé služby.
Spoření na důchod ve státním systému: Odevzdáte víc, než dostanete (iDnes 1.11.2012)
Polovině lidí se může vyplatit převést své důchodové pojištění do soukromých fondů. Vyplývá to ze zprávy ministerstva práce a sociálních věcí o penzijním pojištění. Přinesla také zjištění, že pokud lidé zůstanou ve státním systému, většina z nich odevzdá více peněz, než pak v důchodu dostane.
Kolik vyděláte, když změníte výši příspěvku na penzijní připojištění (iDnes 31.10.2012)
Od ledna budou platit nové podmínky pro přiznání státní podpory u penzijního připojištění. Týkají se smluv již dávno uzavřených i těch nových. Proč měnit měsíční úložku?
Češi se mají nejhůře od roku 1989, tvrdí odboráři a chystají se do ulic (iDnes 30.10.2012)
Na den výročí sametové revoluce plánuje Platforma Stop vládě, kterou kromě odborářů tvoří občanská sdružení a iniciativy, protivládní demonstraci. Podle pořadatelů je situace v Česku nejhorší od roku 1989. Občané ztrácí sociální jistoty, stát a jeho služby jsou rozvraceny.
Dávky na bydlení lidem zůstanou, shodla se vládní koalice (novinky.cz 26.10.2012)
Nekonečné tahanice kolem vládního úsporného balíčku mají podle všeho jedno vyústění: ať už spadne pod stůl, nebo bude schválen v pozměněné podobě, balíčkem ohrožené dávky na bydlení zůstanou zachovány v současné podobě. Pro zhruba 180 tisíc rodin s nízkými příjmy by se tak nic nemělo měnit.
Češi jsou nejméně z celé EU ohroženi chudobou, tvrdí studie (novinky.cz 22.10.2012)
Téměř každý šestý člověk v EU je ohrožen chudobou. Nejhůře jsou na tom Lotyši, nejlépe naopak Češi. Podle agentury APA to vyplývá ze studie, kterou v pondělí zveřejnila Rakouská společnost pro politické poradenství a politický rozvoj.
Čtyři důvody, proč uzavřít penzijní připojištění ještě do konce listopadu (iDnes 17.10.2012)
Kdo si chce spořit na penzi "postaru", má už jen necelé dva měsíce na uzavření smlouvy penzijního připojištění za stávajících podmínek. A ty jsou v několika případech výhodnější než u smluv uzavřených od ledna.
Heger chce zvyšovat poplatky u lékaře. Ministerstvu chybějí peníze (iHNed 17.10.2012)
Ještě v úterý se ministři po prohraných volbách předháněli v tom, z kterých nepopulárních kroků ustoupí. Dnes budou chystat nové. Ve zdravotnictví chybějí peníze, ministr Leoš Heger proto nese do vlády seznam, v němž na prvním místě stojí požadavek na zvýšení poplatků.
S předdůchodem do důchodu o pět let dříve. Neplatí to ale pro každého (iDnes 16.10.2012)
Od ledna příštího roku by lidé mohli začít čerpat takzvané předdůchody. Ovšem pozor, nepleťte si je s předčasnými důchody. Ty mají naprosto odlišná pravidla.
Příští rok zvýšíme jen spodní sazbu DPH, navrhuje Nečas. Věří v úspěch (iDnes 15.10.2012)
Premiér Petr Nečas seznámil širší vedení ODS s návrhem kompromisu k vládnímu daňovému balíčku. Příští rok by se podle něj měla zvýšit pouze nižší sazba DPH ze 14 na 15 procent. Základní sazba by se však nezvyšovala, zůstala by na současné úrovni dvaceti procent. Premiér věří, že kompromis bude přijatelný i pro vládní koalici a rebely v ODS.
Nabídka zaměstnaneckých výhod je na Slovensku velkorysejší než v Česku (iDnes 9.10.2012)
Slovenské firmy poskytují svým zaměstnancům v průměru 11 benefitů, zatímco Češi jsou běžně motivováni devíti výhodami. Nejoblíbenější benefity jsou však v obou zemích stejné: vzdělávání, mobil, stravenky.
Potrubní pošta je unikátem. Po cestě do šrotu ji čeká znovuzrození (iDnes 9.10.2012)
Praha skrývá pod povrchem chodníků klenot, který jí mohou ostatní metropole jen závidět. Nejzachovalejší potrubní pošta na světě byla až do povodní 2002 posledním fungujícím městským systémem tohoto způsobu dopravy zásilek. Před cestou do šrotu ji loni zachránil nadšený soukromník.
Nezaměstnanost v Česku stoupla, ubylo volných míst (novinky.cz 8.10.2012)
Nezaměstnanost v Česku v září vzrostla na 8,4 procenta, v srpnu byla na 8,3 procenta. Práci hledalo 493 185 lidí, což bylo meziměsíčně více o zhruba šest a půl tisíce. O více než čtyři procenta ubylo volných pracovních míst. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
Praktické rady, jak řešit potíže se sociální kartou a výplatou dávek (iDnes 6.10.2012)
Složenky končí, sociální dávky budou vypláceny již jen na sKartu. I když ji třeba zatím nemáte, je dobré vědět, co dělat, když zapomenete PIN, sKartu ztratíte či pošlete peníze na nesprávný účet. Čtěte praktické rady, co v takových případech dělat.
Inflace v eurozóně v září stoupla na 2,7 procenta (novinky.cz 28.9.2012)
Meziroční míra inflace v eurozóně v září proti srpnu stoupla z 2,6 na 2,7 procenta. Novináře o tom v pátek informoval Evropský statistický úřad (Eurostat).
Sněmovna definitivně schválila předdůchody, spustí se od ledna (iDnes 26.9.2012)
Poslanci definitivně schválili možnost čerpání takzvaných předdůchodů. Tato novinka umožní čerpat část naspořených prostředků ve fondech už pět let před nastoupením penze. Zákon začne platit od ledna 2013.
Jak se zvyšují nástupní platy? Rostou až s dvouletou praxí (lidovky.cz 24.9.2012)
Po dvou letech praxe vzroste v Česku nástupní plat zhruba o 13 procent. Nyní v Česku nástupní plat činí 22 716 korun.
Češi nerozumí penzijní reformě, ukázal průzkum. Pětina o ní nic neví (iDnes 19.9.2012)
Šedesát procent Čechů se neorientuje ve vládní důchodové reformě a zhruba stejné množství lidí si nechce spořit na penzi v soukromých fondech. Nejvíce změnám rozumějí lidé ve středním věku a vysokoškoláci.
Vážně budeme v penzi chudí a stát to dopustí? Sedm možných cest (iDnes 17.9.2012)
Průměrný důchod je v Česku 10 750 korun. V budoucnu by to mělo být 12 tisíc korun. Ale to předpovídají dnešní kalkulačky. Jaká bude skutečnost, lze jen hádat. Přinášíme sedm cest, kterými je možné jít.
ODS: Sociální dávky potřebným, ne těm, kdo je zneužívají (novinky.cz 17.9.2012)
Sociální cítění je tradiční konzervativní hodnotou a není výsadou pouze levice, která stále slibuje sociální jistoty bez ohledu na ekonomickou realitu. Její představa masivního zvyšování sociálních výdajů, a tím zrychlování zadlužování je v dnešní ekonomické situaci cestou přesně opačnou, vedoucí do nejistoty a chudoby širokých vrstev obyvatel.
Na Slovensku se dnes neučí, většina pedagogů stávkuje za vyšší platy (novinky.cz 13.9.2012)
Většina slovenských základních a středních škol zůstala ve čtvrtek zavřená. Učitelé vstoupili do jednodenní celostátní stávky za zvýšení platů a zlepšení finanční situace ve školství. Žádají desetiprocentní zvýšení mezd.
Trh práce žádné turbulence nečekají. Zmizí stejně míst, jako vznikne (iDnes 11.9.2012)
Na českém trhu práce bude v posledním čtvrtletí pokračovat stagnace, zaměstnavatelé neplánují výrazněji měnit počty svých zaměstnanců. Stejný počet je chce propouštět jako nabírat. Vyplývá to ze studie Manpower Index trhu práce.
Zvyšovat DPH je nesmysl, varují odborníci vládu před hlasováním (iDnes 3.9.2012)
Poslanecká sněmovna bude opět hlasovat o zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 procent. Nečasova vláda se tak snaží stůj co stůj udržet deficit státního rozpočtu na uzdě. Odborníci ale varují, že v současné ekonomické situaci je to krok vedle.
Co dělat, když vám zaměstnavatel nevyplácí mzdu (iDnes 3.9.2012)
Každý zaměstnavatel je povinen dodržovat zákoník práce. Ne všichni ale víme, kdy můžeme dostat výpověď, na co máme nárok a jak postupovat v případě, kdy nám zaměstnavatel nevyplácí mzdu. Svědčí o tom dotaz naší čtenářky.
Čechům roste mzda, za vydělané peníze si však koupí méně (novinky.cz 3.9.2012)
Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 546 korun na 24 626 Kč, což představuje nárůst o 2,3 procenta, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Reálná mzda, po odečtení inflace, se však snížila o 1,1 procenta. Lidé si tak sice vydělají více, za své peníze si však koupí méně zboží.
V jednom zaměstnání setrvejte aspoň tři roky. Je to známka loajality (iDnes 31.8.2012)
Za posledních šest měsíců změnilo práci necelých 14 procent Čechů, což je oproti předešlým letům zvýšený "přestupní" ruch. Nejčastěji to bylo kvůli lepší nabídce od jiné firmy a kvůli propouštění.
Inzerátů práce v létě ubylo, září by mělo přinést víc příležitostí (iDnes 30.8.2012)
Hledání práce během letních měsíců se tradičně rovná neřešitelnému problému. Letos to však platí dvojnásob, protože počet lidí bez práce se v červenci opět dostal k půl milionu. Firmy, pokud vůbec potřebují nabírat, čekají až na září.
Penzijní srovnávač: Na využití starých výhod máte už jen tři měsíce (iDnes 30.8.2012)
Jen do konce letošního listopadu máte čas uzavřít si penzijní připojištění podle starých podmínek. Vyzkoušejte Penzijní srovnávač a uzavřete smlouvu nebo si změňte měsíční příspěvek, abyste získali vyšší podporu od státu.
Nezaměstnaní jsou zoufalí, budou klidně pracovat na černo (tn.cz 30.8.2012)
K zoufalství dohání lidi vysoká nezaměstnanost. Pokud jsou bez práce delší dobu, jsou ochotni začít pracovat na černo, jen aby byli nějak užiteční. Pracovat bez smlouvy jsou ochotni téměř dvě třetiny z dotázaných.
Jasně a přehledně: Co je potřeba vědět o novém způsobu výplaty dávek (iDnes 29.8.2012)
Počátek července se stal přelomovým pro mnohé z příjemců dávek od státu. Úřady práce totiž najely na nový systém jejich výplaty. K sociálním dávkám se tak lidé ve valné většině případů dostanou již jen prostřednictvím karet sociálních systémů, takzvaných sKaret.
Práce na dobu určitou je v kurzu, pro zaměstnance je to problém (iDnes 29.8.2012)
Vypadá to jako kosmetický zádrhel, ale smlouva na dobu určitou může zkomplikovat život. Poznala to i paní Pavla z Prahy, která měla nedávno možnost nastoupit do nové práce pro významnou mezinárodní farmaceutickou společnost. Firma totiž trvala na roční smlouvě.
Poradna: Pil jsem alkohol, ale až po práci. Šéf mě chce vyhodit. Může? (iDnes 28.8.2012)
Že se nesmí pít alkohol na pracovišti ví snad každý. Ale jak je to, když si zaměstnanci ťuknou po pracovní době? Jestli se dopustí přestupku a co je případně čeká, vysvětluje Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Český kurzarbeit odstartuje v polovině září. Bude vzdělávat lidi (iDnes 28.8.2012)
Stát pomůže firmám postižených ekonomickou krizí "zaměstnat" pracovníky, které nebudou schopny dostatečně pracovně vytížit. Na plné pracovní naplnění jim poskytne podporu, ovšem jen tehdy, pokud se jejich zaměstnanci budou v uvolněném čase vzdělávat.
VIDEO: Podkovy ani čočka důchod nezajistí, rozjíždí stát kampaň k penzím (iDnes 22.8.2012)
Ministerstvo práce a sociálních věcí začíná silněji propagovat důchodovou reformu. Ta se naplno spustí v polovině roku 2013, kdy se lidé nad 35 let musí rozhodnout, zda nastoupí do nového systému financování vlastní penze v rámci druhého důchodového pilíře.
Stát rozdal pokuty za práci na černo. Za pololetí vybere přes 100 milionů (iDnes 21.8.2012)
Státní úřady se pustily do kontrol práce na černo. Za pololetí vykonaly 95 tisíc kontrol a za pochybení, která při nich odhalily, uložily téměř dva tisíce pokut. Lidé a firmy na nich státu zaplatí 106,4 milionu korun. Celkem chce letos stát zkontrolovat 200 tisíc míst.
Z druhého důchodového pilíře už nikdy nevystoupíte (novinky.cz 21.8.2012)
O druhém dobrovolném důchodovém pilíři, který se spustí od ledna příštího roku, se už všeobecně ví, že znamená rozhodnutí na celý život. Smlouvu totiž nepůjde kvůli udržení stability systému vypovědět. Málokdo si ale uvědomuje, že od smlouvy nelze odstoupit ani bezprostředně po jejím podepsání.
Umíte hospodařit s financemi? (novinky.cz 20.8.2012)
Přísloví „dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí“ nebo „kdo šetří má za tři“ se dostávají opět do módy.
Senátoři odmítli zvýšení DPH, o návrhu rozhodnou poslanci a Klaus (iDnes 16.8.2012)
Senát odmítl zvýšení DPH na 15 a 21 procent. Vláda teď musí sehnat 101 hlasů poslanců. Důležitou roli může sehrát i to, že proti zvyšování daní je prezident Václav Klaus. Pro zamítnutí návrhu hlasoval s opozicí i senátor vládní ODS Jaroslav Kubera. "Zvyšovat daně v době recese je nesmysl," řekl Kubera.
Na vstup do druhého důchodového pilíře asi víc času nebude (novinky.cz 15.8.2012)
Lidé, kteří jsou starší 35 let, nemohou spoléhat, že se prodlouží doba, ve které budou mít možnost dobrovolně vstoupit do druhého důchodového pilíře. Upozornili na to v minulých dnech představitelé Asociace penzijních fondů ČR (APF ČR).
Práci nemá téměř půl milionu Čechů. České výrobě již vládne recese (iDnes 13.8.2012)
V polovině léta přibylo lidí bez práce. Na trh vyrazili nedočkaví absolventi. Firmy mají obavy z dopadů recese a nenabírají. Na jedno volné pracovní místo připadá asi dvanáct nezaměstnaných.
Ekonomy děsí velký počet mladých lidí bez práce (novinky.cz 9.8.2012)
Mladí lidé bez práce se stávají noční můrou politiků a ekonomů i samotných mladých v celé Evropě, Českou republiku nevyjímaje. Vždyť v ČR již míra nezaměstnanosti lidí ve věku 20 až 24 let přesahuje patnáctiprocentní hranici a ve věkové skupině 25 až 29 let dosahuje osmi procent.
Američtí ekonomové testovali světové pošty, ta česká zazářila (iDnes 9.8.2012)
Jednoduchý způsob, jak otestovat výkonnost jednotlivých zemí světa a jejich pošt, vymyslela skupina amerických ekonomů. Odeslali falešné dopisy neexistujícím podnikům na vymyšlených adresách ve 159 zemích a rok počkali, které z nich se vrátí zpátky odesílateli.
Nezaměstnanost v červenci stoupla, bez práce je téměř půl milionu lidí (iDnes 8.8.2012)
Míra nezaměstnanosti v červenci vzrostla na 8,3 procenta z červnových 8,1 procenta. Bez práce bylo 485 597 lidí, což je meziměsíčně o 11 011 více. O 3,9 procenta ubylo volných pracovních míst, vyplývá z údajů ministerstva práce a sociálních věcí.
Poradna: Může mi šéf zrušit schválenou dovolenou? (iDnes 8.8.2012)
Zájezd je zaplacený, všichni se těší a najednou bum. "Nikam nejedete, potřebuju vás tu," říká vám pár dnů před zaslouženou dovolenou šéf. Má na to vůbec právo? Na otázky odpovídá Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Věk odchodu do důchodu bez omezení je unikát, to změníme, slibuje ČSSD (iDnes 6.8.2012)
Je to světový unikát, nemáme žádné omezení věku odchodu do důchodu, to je třeba změnit, říká expert ČSSD na sociální politiku Martin Potůček. "Vždyť ten, kdo se narodí příští rok, by měl odcházet do důchodu až v 73 letech," připomněl Potůček.
Stát připravuje registr penzí. Tentokrát nespadne, slibují úředníci (iDnes 1.8.2012)
Po skandálu s registrem aut a novým systémem pro sociální dávky chystá stát další zbrusu nový registr. Každý měsíc se přes něj budou rozdělovat miliardy na soukromé penzijní účty. Informace o klientech si v něm budou vyměňovat fondy, finanční úřady a státní správa, spadat bude pod ministerstvo financí.
Nezaměstnanost v Řecku může vyskočit na 28 procent, varují odbory (iDnes 28.7.2012)
Řecku hrozí v příštím roce růst nezaměstnanosti na 28 procent, pokud Atény kývnou na škrty požadované Evropskou unií. Předpověděla to odborová organizace Konfederace řeckých zaměstnanců. Odbory odhadují, že ekonomika Řecka by se propadla o 5,5 procenta.
Nezaměstnaným se nechce do veřejné služby, nosí omluvenky od lékaře (iDnes 28.7.2012)
Ne každý člověk bez práce dokáže přijmout fakt, že musí jít zdarma pracovat pro město. Část dlouhodobě nezaměstnaných se už naučila povinné veřejné službě vyhýbat. Seženou si potvrzení od lékaře, že práci nemohou vykonávat.
Soukromé fondy chtějí lidi nalákat na jistou dvacetiletou penzi (iDnes 18.7.2012)
Penzijní společnosti chtějí lidi na nové spoření nalákat tím, že naspořené peníze v případně brzké smrti nepropadnou státu. Pojišťovny, které pak budou mít výplatu soukromých důchodů na starosti, začnou klienty přesvědčovat, aby si zvolili penzi na dobu určitou.
Poslanci opravili chybu v reformě, umožnili spoření v penzijních fondech (iDnes 18.7.2012)
Vládní poslanci schválili i napodruhé penzijní reformu, která lidem od příštího roku umožní převést část současných odvodů na sociální pojištění do soukromých penzijních fondů. Vláda totiž objevila chybu, která by jinak toto spoření na důchod už od příštího roku zablokovala, a poslanci ji ve středu opravili. Pro bylo 94 poslanců, proti 72.
Kabinet bilancuje: Ušetřili jsme miliardy na mzdách, nejvíc propouštěl Kalousek (parlamentnilisty.cz 15.7.2012)
Za dva roky vládnutí koaliční vlády Petra Nečase ministři propustili tisíce zaměstnanců. Vládě se tak podařilo ušetřit miliardy korun.
Ombudsman Varvařovský si tvrdě vyšlápl na ministra Drábka (parlamentnilisty.cz 15.7.2012)
Nutit občany, kteří nemohou najít zaměstnání docházet na pobočky České pošty dvakrát týdně odporuje lidské důstojnosti. Systém Docházky nezaměstnaných DONEZ je navíc protiprávní.
Zdraží vše. Poslanci kývli na vyšší DPH i zdanění nejvyšších příjmů (iDnes 13.7.2012)
Útok na vaše peněženky je tu. Vládní většina ve Sněmovně prosadila zvýšení daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent od příštího roku. Kromě toho se pleny a zdravotnické pomůcky přesunou do vyšší sazby daně. Lidé s příjmy nad 100 tisíc měsíčně zaplatí vyšší daně a živnostníci, kteří uplatňují paušály, nebudou moci uplatnit některé slevy na dani.
Stát zmenší svůj příspěvek, lidem může zdražit elektřina, čeká úřad (iDnes 10.7.2012)
Energetický regulační úřad čeká, že stát dá v příštím roce na financování obnovitelných zdrojů minimálně o dvě miliardy méně než letos. Za elektřinu si tak mohou opět připlatit zákazníci.
Lidé málo utrácejí, řekl Kalouskův muž. A poslanci kývli na vyšší DPH (iDnes 4.7.2012)
Utrácí se poněkud méně, než jsme předpokládali, přiznal poslancům náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Lidé na růst DPH z 10 na 14 procent zareagovali jinak, než ministerstvo čekalo. A stát tak vybírá méně peněz, než původně počítal. Poslanci z rozpočtového výboru pak podpořili další zvýšení DPH na 15 a 21 procent od příštího roku.
Poplatky za nadstandard? Za sádru si zaplatíte od 73 do 2100 Kč (eurozpravy.cz 4.7.2012)
Praha - Za sádrovou dlahu na nohu zaplatí pacient v Nemocnici Na Bulovce 73 korun, ale v Nemocnici Boskovice 2100 korun, uvádí web Čekacidoby.cz. Velké rozdíly jsou i v poplatcích za nitrooční měkkou čočku, v Uherskohradišťské nemocnici stojí 1000 korun, v Ústřední vojenské nemocnici v Praze 18 500 korun.
Zdravotně postiženým se vyplácení dávek přes sKartu nezamlouvá (euractiv.cz 4.7.2012)
Zdravotně postižení občané nesouhlasí s vyplácením dávek přes novou sociální kartu (tzv. sKartu) a označují ji za diskriminační. Obrátili se proto na soud s žádostí, aby pozastavil vydávání karet do té doby, než zmizí všechny otazníky, které představení nového systému provázejí.
Bída seniorů a česká hanba: Uvědomte si, že to čeká i vás (parlamentnilisty.cz 3.7.2012)
Podle opakovaných výzkumů Eurostatu patří Česko k zemím, v nichž je nejvíce rozšířena věková diskriminace seniorů. Hodně se mluví i o existenčních potížích starých lidí, socioložka Lucie Vidovićová však dává za pravdu poslankyni TOP 09 Gabriele Peckové, která vzbudila obrovské vášně, když před poslanci uvedla, že důchodci se nižší valorizaci penzí přizpůsobí, protože víc než peníze jim chybí úcta společnosti.
Eurozóna má rekordní nezaměstnanost (novinky.cz 2.7.2012)
Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v květnu vyšplhala na rekordních 11,1 procenta z dubnových 11 procent. Vyplývá to z pondělních údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat). V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti stoupla na 10,3 procenta z dubnových 10,2 procenta.
Ženám zdraží pojistné. Od prosince budou platit jako muži (iDnes 28.6.2012)
V současné době platí ženy výrazně menší pojistné než muži. To se ale změní. Koncem roku se výše pojistného vyrovná. Příkaz na zrovnoprávnění pojistného přišel přímo z Evropské unie, původní situace prý diskriminovala muže.
Profesor Keller popsal nabídku pravice: Plaťte, nebo skončíte v bídě (parlamentnilisty.cz 28.6.2012)
Tunel na konci světla – tak se jmenovala přednáška, kterou profesor sociolog Jan Keller v Hradci Králové přiblížil zájemcům, jak jde podle něj o krk středním vrstvám. Ekonomiky podle něj převzaly model fungování mafií. A na mysli sociolog neměl tunely a veřejné zakázky, ale modely, jakými systém z peněženek vysává peníze. Umělým zvyšováním nejistoty a následným slibem klidného stáří.
Růst penzí zpomalí na tři roky, ve skutečnosti ubere trvale (iDnes 27.6.2012)
Současní důchodci si za své penze už nikde nekoupí tolik co dnes. Vláda penzistům kvůli úsporným opatřením přibrzdí růst důchodů a ušetří na tom za tři roky 48 miliard korun. Ve skutečnosti to bude ještě víc.
Třicátníky čeká důchod 6 500 korun, spočítali ekonomové (iDnes 26.6.2012)
Lidé, kteří spoléhají na to, že se o ně stát ve stáří postará, se musí připravit na velmi chudé roky. Podle studie, kterou si zadal jeden z penzijních fondů, totiž dnešní průměrně vydělávající třicátníci dostanou v roce 2050 od státu pouze 6 500 Kč.
Novinka jménem předdůchod má usnadnit čekání na plnou penzi (iDnes 25.6.2012)
Součástí důchodové reformy je zavedení předdůchodů. Novinka je určená těm, kdo se několik let před důchodem zaseknou na úřadě práce. Předdůchod lidem umožní důstojně si počkat na nekrácenou starobní penzi.
Česko je osmá nejlevnější země EU, hlavně díky restauracím (iDnes 22.6.2012)
Nejdražší je Dánsko, nejlevnější Bulharsko. Eurostat porovnal ceny ve všech členských zemích EU a došel k překvapivému výsledku: levnější než Česko už je jen sedm zemí sedmadvacítky. V tuzemsku jsou výhodné zejména restaurační a hotelové služby. Oblečení a elektronika se tu naopak pořídí za téměř stejné ceny jako jinde v Unii.
Za nemoc na dovolené si vezměte novou dovolenou, rozhodl soudní dvůr EU (iDnes 22.6.2012)
Soudní dvůr Evropské unie rozsekl spor mezi španělskými odboráři a zaměstnavateli. Podle něj podniky nesmí zaměstnancům krátit dovolenou o dny nemoci. Pokud tedy nemoc přišla před dovolenou či v jejím průběhu.
Čechů v chudobě za krize přibývá. Bídný příjem má přes milion lidí (iDnes 19.6.2012)
Chudých, kteří si musí vystačit s příjmem pod hranicí chudoby, loni přibylo 86 tisíc, je jich 1,022 milionu. Chudobou je tedy ohrožena necelá desetina obyvatel. Situace lidí se začala zhoršovat v době globální finanční krize.
V Římě demonstruje 100 tisíc lidí proti reformám (novinky.cz 16.6.2012)
V centru italské metropole demonstruje přes sto tisíc lidí, kteří chtějí vládu Maria Montiho přimět k razantnějšímu boji s nezaměstnaností, k přijetí prorůstových opatření a ke spravedlivějšímu rozložení daňové zátěže.
Kalousek: Zvýšení DPH je definitivní, žádná jiná vláda ji nesníží (novinky.cz 14.6.2012)
Výše daně z přidané hodnoty, jak ji schválila vláda, je podle ministra financí Miroslava Kalouska definitivní. Nevěří, že nějaká následující vláda by tuto daň snížila, i když to může v předvolebním boji tvrdit. Kalousek to řekl ve čtvrtek ráno na setkání s manažery.
Otázky a odpovědi: kdo zdědí mou penzi, když se důchodu nedožiji? (iDnes 14.6.2012)
Na otázky spojené s důchodovým spořením, které se má podle vládních plánů rozběhnout od roku 2013, a penzijním připojištěním, jehož podmínky se také změní, odpovídá Marek Janšta ze společnosti KZ Finance.
Poslanci schválili nižší růst penzí. Je to podraz, protestuje opozice (iDnes 13.6.2012)
Jeden z klíčových úsporných kroků vlády, který se dotkne milionů důchodců, podpořili poslanci. Schválili nižší růst penzí od ledna příštího roku. Porostou o třetinu růstu průměrné mzdy a třetinu inflace. Dosud rostly o inflaci celou. "Je to obrovský podvod a podraz," kritizoval vládu předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.
Věk a děti vyřazují Čechy z práce (novinky.cz 12.6.2012)
Nechtějí vás přijmout do zaměstnání, protože vám bylo víc než padesát? Nemůžete najít uplatnění, protože jste příliš mladý nebo máte na starost dítě? V Česku nejste výjimkou. Podle 85 procent občanů totiž na našem trhu práce dochází k diskriminaci některých skupin obyvatel.
Ceny rostly v květnu nejpomaleji za letošek. Inflace byla 3,2 procenta (iDnes 11.6.2012)
Ceny rostly v květnu zatím nejmírněji z letošního roku. Inflace zpomalila na 3,2 procenta z dubnových 3,5 procenta ve srovnání s loňskem. Meziměsíčně se ceny zvedly o 0,2 procenta zejména kvůli potravinám a nealkoholickým nápojům.
SKartu si musí na úřadech práce vyzvednout milión lidí (novinky.cz 9.6.2012)
Zhruba milión lidí, kteří od státu dostávají nějakou sociální dávku (mimo důchodů a nemocenské), čeká zásadní změna. Od konce června začnou dostávat od úřadů práce (UP) písemné výzvy, aby si převzali tzv. sociální kartu. Současně získají potřebné informace, jak s ní nakládat. Od České spořitelny pak obdrží ke kartě i přístupový PIN kód.
Průměrná mzda stoupla skoro o tisícovku, ta se ale rozpustila v inflaci (novinky.cz 7.6.2012)
Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 845 korun na 24 126 Kč. Nárůst tak činil 3,6 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se ale mzda snížila o desetinu procenta. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).
Vývoj české ekonomiky byl ve čtvrtletí druhý nejhorší v EU (novinky.cz 6.6.2012)
Vývoj české ekonomiky byl v prvním čtvrtletí letošního roku kvůli mezičtvrtletnímu propadu o jedno procento druhý nejhorší z 23 států Evropské unie, u nichž jsou data dostupná. Vyplývá to z dat evropského statistického úřadu Eurostat.
Testování sociální karty začíná, na zkoušku ji dostane pět tisíc lidí (iDnes 6.6.2012)
Úřady práce začnou od července vydávat takzvané sociální karty, na které se budou vyplácet všechny dávky. Novinka se nerozšíří hned plošně, ale úředníci její fungování nejdřív vyzkoušejí asi na 5000 klientů.
Brusel kritizuje českou penzijní reformu, jsou prý třeba další kroky (iDnes 30.5.2012)
Evropská komise zveřejnila návrh doporučení k rozpočtovým opatřením a strukturálním reformám v členských zemích. Komise zaregistrovala český návrh penzijní reformy, který povede k posílení důchodového systému, považuje ho však stále za nedostatečný.
Založil odbory a krátce nato dostal padáka. Teď se brání u soudu (iDnes 29.5.2012)
Patrik Schoupal pracoval v ostravské pobočce firmy Okin Group 5,5 roku. Ještě minulý rok převzal vyznamenání za dobré výkony. Krátce nato ale dostal okamžitou výpověď. Vyzrazoval na Facebooku informace o klientovi, tvrdí firma. On to vnímá jinak. Byla to msta za to, že založil odbory. Brání se žalobou u soudu.
Bez sociální karty nedostanete dávky, startují v červenci (iDnes 24.5.2012)
Od července si budou úředníci zvát lidi, aby si převzali takzvanou sociální kartu. Kdo si ji nevyzvedne, ten dávky nedostane. Ministerstvo si od jejich zavedení slibuje stamilionové úspory.
Vláda kývla na DPH 15 a 21 procent i na zrušení zelené nafty (iDnes 23.5.2012)
Návrh, aby se daň z přidané hodnoty od příštího roku zvýšila na 15 a 21 procent, schválila vláda. Zpřísní se i podmínky pro živnostníky. Ti, kteří uplatňují výdajové paušály, přijdou o možnost využít některé slevy na dani: na děti a na manželku. Padne i zelená nafta, proti čemuž protestují zemědělci blokádou některých silnic.
Před úřadem vlády protestovalo na 4000 odborářů a aktivistů (e-sondy.cz 22.5.2012)
Dnes dopoledne jednal v Praze sněm Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Stěžejním bodem bylo dohodnout se na dalších protestních akcích proti vládním reformám. Po bouřlivé diskusi sněm nakonec rozhodl, že odboráři do letních prázdnin žádnou radikální akci, jako je například stávka na protest proti vládě a jejím reformám, nevyhlásí.
Spoření na důchod: kolik teď ukládat, abyste pak měli z čeho žít (iDnes 21.5.2012)
V penzijním fondu zvládnete naspořit milion korun za třicet let spoření s úložkou dva tisíce korun měsíčně. Padesátiletý klient by však musel ukládat téměř pět tisíc.
Na průměrnou mzdu nedosáhne stále více lidí (novinky.cz 21.5.2012)
Počet lidí, kteří nedosáhnou na průměrnou mzdu, v České republice stále roste. Loni byla průměrná mzda 24 319 korun, ale nižší výdělek pobíralo 67 procent zaměstnanců. V roce 2007 nedosáhlo na průměrnou mzdu 64,1 procenta zaměstnanců a v roce 2009 to bylo již 66,5 procenta zaměstnanců.
Průměrná mzda je sen. Většina lidí o ní stále může jen snít (parlamentnilisty.cz 21.5.2012)
Bohužel stále platí, že dvě třetiny obyvatel Česka nedosáhne na průměrnou mzdu, která v tuto chvíli přesahuje 24 tisíc korun. Zaměstnanci soukromých firem mívají i o pět tisíc méně, na opačném pólu pak stojí vedoucí pracovníci a manažeři, kterým v loňském roce rostly platy nejrychleji.
Němečtí odboráři vyjednali nejvýraznější zvýšení mezd za 20 let (iDnes 20.5.2012)
Zástupci německého odborového svazu IG Metall vyjednali se zaměstnavateli zvýšení mezd o 4,3 procenta. Považují to za úspěch, i když původně požadovali 6,5 procenta. IG Metall hájí 3,6 milionu zaměstnanců strojírenských podniků a je nejvlivnějším odborovým svazem v Německu. Dojednané zvýšení je nejvýraznější za posledních 20 let.
Otevřená zpověď: Chci pracovat a nebýt na dlažbě (iDnes 18.5.2012)
Ztratit práci a novou hledat marně je pro většinu lidí vážná životní situace. Zvlášť v 55 a více letech. "Když se vám úspory pomalu tenčí a žádné peníze do domácnosti nepřicházejí, je to stresující," říká otevřeně žena, která se snaží najít už téměř rok nové uplatnění.
České rodiny v krizi kvůli vládě (eurozpravy.cz 17.5.2012)
„Současná vláda Petra Nečase podkopává základy rodinné politiky“ uvedla na serveru ČSSD poslankyně Dana Váhalová. Upozorňuje na vytrácení trvalých hodnot z rodin i celé naší společnosti, kdy například slušnost je považována za slabost.
Sociální reforma uvrhla dle ombudsmana mnohé lidi do chudoby (parlamentnilisty.cz 16.5.2012)
Sociální reforma, kterou vláda prosadila pod heslem zamezení zneužívání sociálních dávek, uvrhla mnohé lidi do chudoby. Vyplývá to ze zjištění pracovníků Kanceláře veřejného ochránce práv. Škrtání v sociálních dávkách prý postihlo hlavně dvě skupiny - rodiny s dětmi a důchodce, řekli dnes pracovníci kanceláře novinářům.
Česko má třetí nejvyšší inflaci v rámci EU (novinky.cz 16.5.2012)
Česká republika má podle dat Evropského statistického úřadu (Eurostat) spolu s Polskem třetí nejvyšší inflaci v rámci 27členné Evropské unie. V dubnu u těchto dvou zemí činila čtyři procenta.
Česká ekonomika nepříjemně překvapila, klesla o procento (e15.cz 15.5.2012)
Česká ekonomika padá rychleji, než se čekalo. Hrubý domácí produkt podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesl meziročně i mezičtvrtletně shodně o jedno procento. Recese, ve které se Česko ocitlo ve druhé polovině loňského roku, se tak prohloubila. V posledním loňském čtvrtletí tuzemská ekonomika mezičtvrtletně klesla o 0,1 procenta. Analytici teď většinou očekávali mírný růst.
Inflace spadne až příští rok. Zlevní i euro (iDnes 11.5.2012)
Česká národní banka v nové zprávě o inflaci předpokládá, že cenová hladina se i po zbytek roku bude držet vysoko, kolem 3,5 procenta. Příští rok by zboží a služby neměly zdražovat takovým tempem, ale jen o 1,4 procenta.
Poláci schválili důchodovou reformu. Do penze půjdou v 67 letech (iDnes 11.5.2012)
Dolní komora polského parlamentu schválila kontroverzní vládní plán zvýšení hranice důchodového věku na 67 let pro většinu obyvatel. Proti návrhu, schválenému většinou 268 ze 455 poslanců, důrazně protestovaly odbory i levice. Podle dosud platné úpravy odcházeli muži do penze v 65 a ženy v 60 letech
Vyšší plat už nepůjde vysedět. Úřady práce budou hodnotit snaživost (iDnes 10.5.2012)
Ministerstvo práce a sociálních věcí nařídilo od května úřadům práce nová pravidla v ohodnocování zaměstnanců. Vyšší plat už lidé nebudou dostávat za odsloužená léta, ale za pracovitost, odbornost nebo loajalitu.
Dají padáka. Zároveň nabídnou pomoc s hledáním nové práce (iDnes 7.5.2012)
Outplacement znamená česky vyhazov. Ale ne obyčejný. Kromě odstupného na několik měsíců dostanete ještě užitečné rady, jak se pohybovat na trhu práce.
Česko zasáhly krádeže identit. Podvodníci si zřídí účet na vaše jméno (iDnes 4.5.2012)
Chcete výhodný úvěr? Tak nám pošlete kopii občanky a jednu korunu na účet. Takovýto jednoduchý trik umožní podvodníkům otevřít si účet na vaše jméno, aniž byste měli jakékoliv podezření. Zanedlouho se pak může stát, že u vašich dveří zazvoní exekutor a přijdete o všechno.
KOMENTÁŘ: Bez vlastních úspor budou důchodci chudí. Zcela jistě (iDnes 3.5.2012)
Sahat na peníze důchodcům je něco, na co není tahle společnost vůbec, ale vůbec připravena. Senioři jsou z naprosto dominantní části odkázáni na státní dávku a většinou si nejsou schopni opatřit nějaký náhradní příjem. Penze stačí sotva na holé živobytí a zvláště ti, kteří jsou v důchodu již dlouho, mají docela velký problém s penzí vyjít.
Drábka vyplísnil vlastní úředník. Z očí do očí a před lidmi (parlamentnilisty.cz 25.4.2012)
Ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) zkritizovali během návštěvy Litoměřic. Ředitel litoměřického Úřadu práce Ivan Vilím se do Drábka pustil kvůli jeho působení na ministerstvu i kvůli vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Informuje o tom server Aktuálně.cz.
Monopol České pošty na dopisy zatím nekončí, Senát návrh zákona zamítl (iDnes 25.4.2012)
Horní komora parlamentu, ovládaná levicí, překvapivě zamítla zákon o liberalizaci poštovního trhu. Legislativa počítala s tím, že se od ledna roku 2013 uvolní zbytek poštovního trhu, na který má monopol Česká pošta. Většina senátorů má obavy, že novela povede k rušení pošt na venkově.
Důchodová reforma přehledně: Co dělat ve čtyřech situacích (iDnes 23.4.2012)
Na infolinkách penzijních fondů teď mají frmol. Lidé nerozumějí důchodové reformě a nevědí, zda musí měnit smlouvy. Připravili jsme pro vás čtyři stěžejní situace, ve kterých mají lidé nejvíce nejasností.
Děláte z lidí blbce, vzkázaly odbory vládě a posílají ji k Neumětelům (novinky.cz 19.4.2012)
Odborářský předák Jaroslav Zavadil před sobotní demonstrací odborů a občanských iniciativ tvrdí, že koaliční politici "dělají z lidí totální blbce" a nynější změny v koalici nejsou ničím jiným než snahou udržet se u moci. Zavadil to prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci.
Jak se změní penze, koho se úspory dotknou a kolik na tom stát ušetří (iDnes 18.4.2012)
Už příští rok se mění pravidla pro růst penzí. Porostou pomaleji, protože vláda potřebuje ušetřit. Důchodci si kvůli inflaci za své důchody koupí o něco méně. Uskromnění má trvat tři roky.
Stát zaměstnává 425 tisíc lidí, šetřit chce spíš na materiálu (iDnes 17.4.2012)
Česko letos musí ušetřit 23 miliard korun. Přestože stát zaměstnává přes 425 tisíc lidí, šetřit bude jinde: na nákupu materiálu, modernizaci budov, investicích. Na výdělcích si výrazně pohorší jen učitelé v regionech, kterým se ministerstvo školství chystá vzít část mimořádných odměn.
Zaměstnancům klesne mzda, měsíčně přijdou o stokoruny (novinky.cz 11.4.2012)
Naplní-li se záměry koalice, zaměstnance připraví až o stokoruny měsíčně další zvýšení DPH od příštího roku a od roku 2014 si dokonce budou nosit domů menší mzdy než dosud. Bude to kvůli tomu, že se jim od tohoto roku zvýší zdravotní pojištění, a to ze 4,5 na 6,5 procenta.
Důchody se příští rok zvýší o 156 Kč. Původně to mělo být 428 korun (iDnes 11.4.2012)
Průměrný důchod by se mohl příští rok zvýšit o 156 místo 428 Kč. Počítá s tím důchodová novela se změnou valorizace, kterou dnes schválila vláda.
Spočítejte si, jak se vám změní čistá mzda podle vládního balíčku (iDnes 11.4.2012)
Vláda se dohodla, že se od roku 2014 bude zvyšovat daň z příjmu pro všechny. Z nynějších 15 procent ze superhrubé mzdy to bude 20 procent ze mzdy hrubé.
Ceny bytů po letech stoupají, může za to Praha (novinky.cz 5.4.2012)
Nabídkové ceny bytů v letošním prvním čtvrtletí začaly v Česku poprvé od druhé poloviny roku 2009 růst. Prodejci nabízeli byty v celé České republice o 1,1 procenta dráž než před rokem, jak uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny táhla nahoru hlavně Praha, mimo metropoli dál klesaly.
Úřady práce přestaly lidem hledat zaměstnání, budou to dělat agentury (iDnes 2.4.2012)
O nezaměstnané už se nebudou starat úřady práce. Nově by si je měly převzít agentury, které vybere ministerstvo práce a sociálních věcí. Od soukromníků si slibuje, že dovedou najít práci i znevýhodněným skupinám, jako jsou čerství absolventi, lidé před důchodem a dlouhodobě nezaměstnaní. Přísné podmínky ministerstva se ale agenturám nelíbí.
Důchodci příští rok přijdou o dalších 200 Kč měsíčně (novinky.cz 1.4.2012)
Čeští důchodci budou v příštích letech chudnout ještě rychleji než dosud. Na začátku příštího roku totiž dostanou od státu přidáno v průměru zhruba o 200 korun méně, než na co by měli nárok podle současné legislativy.
Bez lékařské prohlídky nepodepíšete dohodu o práci, říká nový zákon (iDnes 29.3.2012)
Lidi, kteří pracují pro firmy na dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti, čeká velká změna. Zákon o specifických zdravotních službách jim nyní nařizuje, že musí stejně jako běžní zaměstnanci absolvovat před uzavřením dohody vstupní lékařskou prohlídku. A to bez ohledu na to, jakou práci budou vykonávat a jak dlouho.
Důchody porostou méně než dosud. Vládní úspory zasáhnou i živnostníky (iDnes 29.3.2012)
Důchody se v příštích třech letech budou zvyšovat o třetinu inflace a třetinu růstu průměrné mzdy v zemi. Dohodli se na tom ekonomičtí ministři, řekl po jednání ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Na tři roky se mají zvýšit i daňové odvody u nejvyšších příjmů, řádově nad 100 tisíc měsíčně. Úspory se dotknou i živnostníků.
Vláda navrhuje obecné referendum. Cesta k němu bude ale složitá (iDnes 28.3.2012)
Vláda schválila návrh ústavního zákona o obecném referendu. Požádat by o něj mohlo 250 tisíc občanů a platný by výsledek referenda byl, kdyby se ho zúčastnila alespoň 50 procent voličů. iDNES.cz to potvrdilo několik členů vlády. Stoupenci referenda se ale moc radovat nemohou, i kdyby byl ústavní zákon schválen, cesta k němu by byla složitá.
Důchodová reforma se možná nestihne, soudí zástupci fondů a úředníci (iDnes 27.3.2012)
Start důchodové reformy působí velké starosti ministerstvu financí. Velké pochybnosti, zda se vše rozběhne podle plánu, vyjádřili také zástupci penzijních fondů a úředníků.
Evropská občanská iniciativa začne fungovat na apríla (euractiv.cz 26.3.2012)
Od 1. dubna bude moci nejméně milion občanů ze čtvrtiny členských zemí EU evropské instituce vyzvat k přijetí nové legislativy. Novinku, kterou zavádí Lisabonská smlouva, však doprovází řada pochybností. Jsou na občanskou iniciativu státy EU připravení? Mají o ní lidé dost informací? Nebude vytvoření iniciativy příliš složité? Budou se evropské instituce podněty občanů opravdu vážně zabývat?
Odbory práskly dveřmi, nechtějí dělat jen křoví. Divadýlko, řekl Nečas (iDnes 23.3.2012)
Krachem skončilo jednání mezi Nečasovou vládou a odbory o zvyšování DPH, důchodech a dalších vládou navrhovaných úsporných opatřeních na roky 2013 a 2014. Odboráři opustili po dvou hodinách jednání. "My nebudeme dělat jenom křoví," prohlásil šéf odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil. Vláda podle něj všechny návrhy odborů odmítá.
Šikovným zkrocením domácích elektrožroutů ušetříte tisíce (iDnes 22.3.2012)
Přinášíme energetické propočty, které odhalují domácí žrouty elektrické energie. Jde hlavně o spotřebiče, jež používáme bez rozmyslu. Srazit účet za elektřinu tak může každá domácnost. A překvapivě o stovky až tisíce korun ročně.
Odborář: Nečasi a milá vládo, umím to lépe. Našel jsem pro vás peníze (parlamentnilisty.cz 22.3.2012)
Na zítřejším jednání tripartity se dá očekávat, že bude rušno víc než kdy jindy. Šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek totiž přednese návrhy na to, jak „zalepit díry ve státním rozpočtu“ podstatně méně bolestivými cestami. ParlamentníListy.cz přinášejí exkluzivně základní body zmiňovaného návrhu. Jak se k němu postaví vláda, se ukáže v dohledné době.
Šéf českých odborů Zavadil se před Merkelovou svezl po Nečasovi (iDnes 22.3.2012)
Odborářští předáci devíti evropských zemí se setkali s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Apelovali na ni, aby se v rámci fiskálního paktu, který má být pojistkou proti bobtnání státních deficitů, jen neškrtalo, ale aby se také stimulovala ekonomika. Lídr českých odborů Jaroslav Zavadil zároveň označil za zbabělé, že premiér Petr Nečas "dluhovou brzdu" nepodepsal.
Pošta ztratí monopol na doručování dopisů a pohlednic, rozhodli poslanci (iDnes 21.3.2012)
Česká pošta zřejmě od příštího roku ztratí poslední monopol, který má na doručování pohlednic a obyčejných zásilek. Rozhodli o tom poslanci, kteří schválili novelu poštovního zákona. Normu ještě posoudí Senát.
Penzijní reforma je dobrovolná jen na první pohled, říkají finanční poradci (iDnes 21.3.2012)
Důchodová reforma rozhodně nebude výhodná pro každého. Řada lidí se v ní přitom stále neorientuje a mohou se tak nechat vmanévrovat do rozhodnutí, které se jim nevyplatí. Couvnout z něj ovšem už nebude možné.
Zaměstnanci chtějí delší dovolenou, jazyky nelákají (lidovky.cz 21.3.2012)
PRAHA - Zaměstnanci považují za nejhodnotnější firemní benefity jeden nebo dva týdny dovolené navíc, velmi si cení i flexibility v rámci pracovní doby. Pět týdnů dovolené a pružná pracovní doba zároveň patří mezi nejčastěji poskytované benefity.
Průzkum: pětina Čechů si na důchod nespoří (novinky.cz 20.3.2012)
Pětina pracujících Čechů si žádným způsobem nespoří na důchod. Z těch, kteří si peníze na stáří stranou dávají, zhruba dvě třetiny využívají penzijní připojištění. To je zároveň spolu se stavebním spořením nejoblíbenějším finančním produktem, vyplývá z průzkumu, který si nechala zpracovat společnost AWD.
Rozdíl mezi penzí a platem je v ČR větší než u sousedů (novinky.cz 18.3.2012)
Rozdíl mezi důchodem a průměrným výdělkem je v Česku větší, než tomu bývá v mnoha evropských zemích. Česká penze odpovídá v průměru polovině vydělaných peněz, zatímco rakouská, dánská či maďarská třem čtvrtinám.
Česko může s poštovním zákonem narazit i v Bruselu (euractiv.cz 16.3.2012)
Podle evropské poštovní směrnice by měl být také český poštovní trh od začátku příštího roku liberalizován. Novela poštovního zákona, který by měl liberalizaci zajistit, se však setkává s kritikou České pošty, soukromých provozovatelů služeb i některých poslanců. Problém spočívá zejména v otázce poskytování tzv. univerzálních služeb.
Češi měsíčně utratí nejvíc za bydlení, Slováci za jídlo (novinky.cz 14.3.2012)
České domácnosti měsíčně utratí nejvíc peněz za bydlení, tedy za nájem či hypotéku. V mezinárodním výzkumu ING Bank, který se konal ve 13 evropských a šesti mimoevropských zemích, to uvedlo 40 procent dotázaných.
Kalousek chce pracující důchodce připravit o roční slevu 25 tisíc korun (iDnes 14.3.2012)
Pracující penzisté možná od ledna 2013 přijdou o jednu ze svých výhod: odpočítat si necelých 25 tisíc korun ročně z daní. Slevu na dani plánuje od příštího roku zrušit ministr financí Miroslav Kalousek. V rozpočtu by tím měl ušetřit 2,5 miliardy Kč.
Rady pro marody. Jak nedostat punc simulanta a vyhazov v práci (iDnes 13.3.2012)
Od letošního ledna je nově výslovně předepsáno, co musíte během pracovní neschopnosti dodržet, abyste nepřišli o peníze a navíc nedostali pokutu. Ta může být citelná, u závažných porušení až 20 tisíc korun. O nemocenskou může dnes přijít každý, kdo nedodrží léčebný režim.
Nečas: Nejpravděpodobnější je růst obou sazeb DPH o jedno procento (iDnes 11.3.2012)
Z jednání vládní koalice zřejmě vzejde jako vítězná varianta zvýšení DPH o jeden procentní bod v obou sazbách, tedy na 15 a 21 procent. V České televizi to řekl premiér Petr Nečas. Sociální demokracie nebude souhlasit s žádnou z variant, naopak považuje za nutné, aby se valorizovaly důchody.
Chybělo lejstro, na penzi jí neuznali dva roky pojištění. Braňte se (iDnes 7.3.2012)
Každý si musí od mládí hlídat, zda má na důchod zapsány v centrální evidenci všechny doby pojištění i další důležité údaje. Paní Věra proto požádala o výpis, zda má vše správně. A nestačila se divit. Místo šesti let, po které řádně pečovala o postižené dítě, jí započítali jen čtyři roky.
Minimální mzda se už šest let nezměnila, bere ji 90 tisíc lidí (iDnes 5.3.2012)
Zatímco životní náklady neustále rostou, minimální mzda zůstává na osmi tisících měsíčně. Každý měsíc chodí na účet 90 tisícům Čechů. Necelých 50 korun na hodinu vydělávají uklízečky, servírky, pomocný personál a lidé pracující manuálně.
Dodavatele elektřiny a plynu už změnily statisíce Čechů (novinky.cz 5.3.2012)
Neustálý růst cen elektřiny a plynu nutí domácnosti zamýšlet se nad tím, jak ušetřit. Jednou z mála možností, jak se mohou lidé rychlému růstu cen bránit, je změna dodavatele. Jen za loňský rok změnilo dodavatele elektřiny přes 370 tisíc domácností, dodavatele plynu potom asi 360 tisíc. Letos může být změn dodavatele ještě o dost více.
Škrty v rozpočtu poškodí ekonomiku, tvrdí odbory (iDnes 2.3.2012)
Škrty ve státním rozpočtu, které pro nadcházející roky navrhlo ministerstvo financí a schválili ekonomičtí ministři, mohou zhoršit hospodářskou situaci v zemi, vyplývá z analýzy odborů. Podle nich klesnou investice, vzrostou ceny a hrozí nárůst chudoby.
Podepište, nebo bude soud, vyzval Klause kvůli léta staré smlouvě Senát (iDnes 29.2.2012)
Senát vyzval na popud ČSSD prezidenta Václava Klause k neprodlenému podpisu dotatku k Evropské sociální chartě. Dokument, který obě komory parlamentu schválily v roce 2003, má umožnit podávání kolektivních stížností Radě Evropy na porušování sociálních práv. Pokud Klaus výzvě nevyhoví, ČSSD hodlá věc předat Ústavnímu soudu.
Senát podporuje, aby DPH klesla znovu na 10 procent (iDnes 29.2.2012)
Senát v prvním kole podpořil návrh ČSSD, aby snížená sazba DPH, která je od nového roku čtrnáctiprocentní, byla znovu deset procent. ODS byla proti, chtěla počkat na daňové úpravy vlády. Kabinet se totiž naopak chystá daň z přidané hodnoty zvýšit. Ve hře je růst snížené sazby na 15 či 20 procent.
PŘEHLEDNĚ: Kde se vás stát chystá připravit o peníze (iDnes 28.2.2012)
Ministr financí představil plán dalších úspor, které mají vyztužit český rozpočet, aby neupadl do dalších deficitů. Zatímco sportovci používají k růstu svalů proteiny, Miroslav Kalousek připravuje koktejl složený z růstu daní a snížení výdajů. Šetřit se má například na administrativě, ale i důchodcích. Podívejte se, z čeho bude vláda při hledání úspor vycházet.
Dobešova noční můra začíná. Tisíce protestujících studentů v ulicích (parlamentnilisty.cz 27.2.2012)
V pondělí oficiálně vypukne týden, v němž se vysokoškolští studenti napříč republikou vydají do ulic dát najevo svůj názor na plánovanou vysokoškolskou reformu ministra Josefa Dobeše. Naplánovány jsou pochody, happeningy a demonstrace, ale také přednášky a promítání dokumentů.
Nečas: Bez zvýšení DPH a změny pravidel u důchodů se neobejdeme (iDnes 27.2.2012)
Premiér Petr Nečas potvrdil, že vláda bude připravovat růst DPH a že stát bude připravovat i změnu pravidel zvyšování důchodů od příštího roku. "Bez těchto dvou robustních opatření se neobejdeme," řekl Nečas. Debata o zvýšení DPH a zmražení důchodů na dva až tři roky je nutná, aby stát mohl snižovat rozpočtový schodek, jak si naplánoval.
Důchodce to bude bolet! Vláda zmrazí důchody na 3 roky (eurozpravy.cz 27.2.2012)
Praha - Důchodcům v Česku zřejmě v příštích letech neporoste penze tak, jak byli zvyklí. Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky by se důchody mohly podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na tři roky zmrazit. Návrhy dnes představil na tiskové konferenci o úsporných opatřeních. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) by místo zmrazení navázal valorizaci na to, kolik se vybere na pojistném. Škrty se mají dotknout i porodného či doplatku na bydlení.
Zákon pro slučování zdravotních pojišťoven bude letos, říká Heger (iDnes 26.2.2012)
Ministerstvo zdravotnictví během letošního roku připraví legislativu ke sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny. Podle ministra Leoše Hegera pak může slučování dále pokračovat.
Škrty se dotknou těch nejslabších, kritizuje ČSSD plán dalších úspor (iDnes 25.2.2012)
Sociální demokraté odmítají úsporné návrhy ministerstva financí, které budou mít v pondělí na stole ekonomičtí ministři. "Navrhujeme stabilizovat příjmy státu obnovením daňové progrese a zvýšením firemních daní," uvedl šéf strany Bohuslav Sobotka.
O důchodech (blisty.cz 23.2.2012)
Reaguji na článek "Kde hledat příčiny propadů na důchodovém účtu?" S obsahem je možno souhlasit, ale nebylo zmíněno to nejpodstatnější: falešnost argumenu, že musíme reformovat důchodový systém kvůli demografickým změnám v naší společnosti, čili proto, že populace stárne, píše Tomáš Finn.
Veřejná práce zadarmo lidem nevoní, odhlašují se z úřadů práce (iDnes 23.2.2012)
Úřady práce dnes rozdávají práci snadno. Problém ovšem je, že není placená. Nezaměstnaní ještě loni za dobrovolnou práci dostávali peníze, to už ale neplatí. Ministerstvo se hájí tím, že lidem udržuje pracovní návyky. Kdo práci odmítne, přijde o dávky. Jenže ani to některé lidi neodradí, část nezaměstnaných se naopak dobrovolně z úřadů práce odhlašuje.
Předdůchody budou pro všechny, rozhodla se tripartita (novinky.cz 23.2.2012)
Tripartita ve čtvrtek odsouhlasila zavedení takzvaných předdůchodů. Odejít do penze dříve by mělo být v budoucnu možné za výhodnějších podmínek než nyní a pro všechny profese. Zaměstnavatelé přitom chtěli, aby tuto možnost měli pouze lidé v namáhavých a nebezpečných profesích.
Poctivci vracejí chybně rozdané sociální dávky (parlamentnilisty.cz 23.2.2012)
Poctiví lidé, kteří dostali sociální dávky omylem či opakovaně nebo vyšší, než měli, je zase vracejí na úřady práce. Chyby způsobuje nový systém vyplácení dávek, u nějž se teprve vychytávají chyby.
Bulvární důchodkyně: Každý měsíc mi chybí 2 tisíce. Zkus si to, Kalousku (parlamentnilisty.cz 23.2.2012)
Někteří Češi se jako prasata v žitě nemají, vzkázal deník Aha! ministru financí Miroslavu Kalouskovi. Uvádí příklad důchodkyně Evy Růžičkové, které po zaplacení veškerých výloh z důchodu nic nezbývá, naopak - téměř dva tisíce jí v rozpočtu chybí.
Chcete smlouvu na dobu neurčitou? Až se osvědčíte (iDnes 21.2.2012)
Ačkoliv chtělo ministerstvo práce omezit uzavírání smluv na dobu určitou, jejich počet roste. Termínované smlouvy budou letos trendem, zvlášť v některých oborech. Důvodem je nejistá ekonomická situace, ale i to, že si zaměstnavatelé chtějí nováčky pořádně proklepnout, než je do týmu přijmou natrvalo.
Antimonopolní úřad zrušil tendr České pošty na třídění balíků (iDnes 21.2.2012)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil tendr České pošty na třídění balíkových zásilek. Pošta podle antimonopolního úřadu porušila zákon o veřejných zakázkách. Jednomu z uchazečů o zakázku neposlala dostatek informací. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách.
Odejmutí odměn pro pěstouny-prarodiče nepodpoříme, oznámila ODS (iDnes 20.2.2012)
Poslanci ODS se ohradili proti novele z pera ministra práce Jaromíra Drábka. Vadí jim odejmutí peněz pěstounů z řad prarodičů dětí. Pokud ji ministerstvo nezmění, ODS novelu odmítne při projednávání ve sněmovních výborech.
Důchodový účet spadl do nejhlubšího deficitu od roku 2003 (novinky.cz 17.2.2012)
Na důchodovém účtu loni chybělo 39,5 miliardy korun. Částka, kterou stát na důchodech vyplatil, se vyšplhala téměř na 360 miliard korun, zatímco příjmy z pojištění byly o zmiňovaných téměř 40 miliard nižší. Novinkám to v pátek sdělila mluvčí české správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová.
Drábek poslance nepřesvědčil, kvůli dávkám ho sepsuli zleva i zprava (iDnes 15.2.2012)
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek sociálnímu výboru Sněmovny referoval o problémech na úřadech práce. Zopakoval, že pokud se mu nepodaří je řešit, zváží rezignaci. Poslance ale nepřesvědčil, kritizovali ho zástupci koalice i opozice.
Česká ekonomika loni rostla o 1,7 procenta, na konci roku spadla do recese (iDnes 15.2.2012)
Česká ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí klesla mezikvartálně o 0,3 procenta. Protože šlo o druhý mezičtvrtletní pokles v řadě, hospodářství se podle definice ocitlo v recesi. Za celý rok HDP vzrostl o 1,7 procenta a ve srovnání s výsledky okolních států je na tom nejhůř. Letos ekonomové čekají ještě pomalejší růst.
K penzi si v Česku přivydělává téměř čtvrt milionu důchodců (iDnes 15.2.2012)
Pracujících důchodců v Česku přibývá. K penzi si v prvních třech čtvrtletích loňského roku přivydělávalo téměř 250 tisíc lidí, což meziročně představuje jedenáctiprocentní nárůst.
Ústavní soud se postavil EU a bývalému strojvůdci zvýšil důchod (iDnes 14.2.2012)
Ústavní soud vyhověl bývalému strojvůdci a dal mu novou šanci na dorovnání slovenské penze. Soudní dvůr EU přitom loni české dorovnávání zkritizoval a úřady poté definitivně přestaly přiznávat novým žadatelům dorovnávací příspěvek. Stát se totiž obával mnohamiliardových nároků od lidí z jiných zemí EU.
I zaměstnanci si mohou snížit daně, stačí spořit či platit hypotéku (iDnes 13.2.2012)
Jste zaměstnaní a nikdy jste se o své daně moc nestarali? Možná je to škoda. Daně si snížíte, pokud spoříte na stáří, platíte hypotéku či podporujete nemocné. Do 15. února je třeba odnést potvrzení o platbách do mzdové účtárny.
Jste připraveni na změny v penzijním připojištění? Otestujte se (iDnes 12.2.2012)
Jestli váš fond nevydělává, máte možnost ho změnit. Ovšem s přestupem k novému dlouho neotálejte, máte na to již jen několik dní. Možná nevíte, jak na to, nebo si to aspoň myslíte. Zkuste si udělat náš test, třeba zjistíte, že víte všechno.
Jak na to, když splátky hypotéky přerostou přes hlavu (iDnes 10.2.2012)
Dostat se do problémů se splácením hypotéky je velmi snadné. Stačí delší nemoc či vyhazov z práce a peníze vyčleněné na splátky rázem nejsou. Tato situace potkala i Petru s Markem, kterým těžký úraz značně zkomplikoval splácení úvěru na byt.
Za dluhy na dávkách mohou lidé vyvolat i exekuci proti státu (novinky.cz 10.2.2012)
Pokud lidem dluží státní úřady i několik měsíců nemocenskou či jiné sociální dávky nebo další platby, na které mají nezpochybnitelný nárok, mohou je občané vymáhat i pomocí soudem nařízené exekuce.
Nezaměstnanost v lednu vyskočila nad 9 procent (iDnes 8.2.2012)
Počet lidí, kteří hledají práci, v lednu opět prudce stoupl. Nezaměstnanost vystoupala na 9,1 procenta. Proti prosinci se tak zvedla o pět desetin, stejně jako v předchozím měsíci, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí.
Daně 2011: Kdo musí podávat přiznání a za koho daně vyřeší v práci (iDnes 8.2.2012)
Když se naskytne příležitost nějak přilepšit rodinné kase, málokdo by řekl ne. Neměli byste však zapomínat, že mnohé příjmy podléhají dani. Přinášíme příklady, kdy je třeba daně řešit a kdy ne.
Otázky a odpovědi: Co všechno vás zajímá o penzijním připojištění (iDnes 7.2.2012)
Penzijní připojištění nelze sjednat pro děti. Na změnu fondu máte už jen pár týdnů, ale založit si novou smlouvu postaru můžete ještě do konce listopadu 2012.
Daně za rok 2011: Kdy podat formulář a co vás čeká, když to nestihnete (iDnes 6.2.2012)
Letos podle kalendáře vychází poslední možný den podání formuláře a zaplacení daně z příjmů na pondělí 2. dubna, to pokud přiznání podáváte sami. Jestli za vás řeší daně poradce, termín je prodloužen do 2. července 2012. Když to nestihnete, čekají na vás citelné sankce.
Odboráři budou poskytovat na internetu právní poradenství (novinky.cz 6.2.2012)
Odbory připravují spuštění internetového portálu, který má lidem nabídnout pracovní a právní poradenství. Do budoucna by na něm také mohli zaměstnavatelé zveřejňovat volná pracovní místa.
Česko má v rámci EU sedmý nejnižší dluh, nejhůř na tom je Řecko (novinky.cz 6.2.2012)
Česká republika má v rámci 27členné Evropské unie sedmé nejnižší vládní zadlužení v poměru na hrubý domácí produkt (HDP), konkrétně 39,8 procenta. Smutným lídrem je s poměrně velkým náskokem Řecko. Ukázala to zveřejněná data Evropského statistického úřadu (Eurostat) za třetí čtvrtletí loňského roku.
Vycouvání z lákavých smluv stojí zákazníka tisíce korun (novinky.cz 6.2.2012)
Lidé, kteří podepíšou smlouvu při podomních prodejích nebo na marketingových akcích, často až příliš pozdě zjistí, že se službami nejsou spokojeni, a vycouvat ze smlouvy není jednoduché. V podrobných obchodních podmínkách si totiž často nepřečtou, jaké postihy je v případě vypovězení smlouvy čekají.
Mrazy zvýšily ceny plynu. Stoupá i poptávka, Česko ale zásoby má (iDnes 4.2.2012)
Mrazy mohou nepříjemně potrápit obchodníky a dodavatele zemního plynu, kteří nemají dlouhodobé nákupní kontrakty a komoditu kupují hlavně na energetických burzách podle aktuální potřeby svých zákazníků. Kvůli vyšší poptávce totiž ceny v posledních dnech rychle rostou. Česko má plynu v zásobě dostatek.
Stát přitvrdil, od ledna šetří na vdovských a vdoveckých důchodech (iDnes 3.2.2012)
V Česku se nově zpřísňují pravidla pro nárok na pozůstalostní penzi. Pokud se vdovec či vdova letos znovu ožení, přijde nejen o pozůstalostní důchod, ale i jednorázové odbytné. To se až dosud při uzavření nového manželství vyplácelo. Z pěti na dva roky se nově zkracuje i doba potřebná pro obnovu nároku na pozůstalostní penzi.
Nezaměstnanost v USA se dostala na tříleté minimum (novinky.cz 3.2.2012)
Nezaměstnanost ve Spojených státech klesla v lednu na 8,3 procenta z prosincových 8,5 procenta a dostala se na nové minimum za téměř tři roky. V prvním měsíci letošního roku bylo vytvořeno 243 000 nových pracovních míst, nejvíce za devět měsíců. Uvedlo to tamní ministerstvo práce.
Češi si berou nové půjčky, aby zaplatili ty staré (novinky.cz 3.2.2012)
Tisíce českých domácností se navzdory tomu, že se na ně žene se značným předstihem avizované zdražování všehomožného od energií přes pohonné hmoty až po potraviny, v závěru loňského roku opět více zadlužily. A teď musí splácet.
Spočítejte si na našich nových kalkulačkách, na co máte nárok (iDnes 2.2.2012)
Chcete vědět, kolik budete brát v době nemoci? Nebo vás zajímá, jakou dostanete penzi či rodičovskou a zda vám přidá stát na bydlení? Od ledna se změnily některé výpočty, všechny změny jsme zanesli do nových kalkulaček. Vyzkoušejte je.
Na změnu penzijního fondu máte nejvyšší čas (iDnes 1.2.2012)
Kdo už má penzijní připojištění a chce dál spořit podle starých podmínek, má nyní poslední šanci změnit společnost. Podle zákona je na to čas do konce měsíce. Později to totiž nepůjde.
Belgie jako první člen eurozóny vstoupila do recese (novinky.cz 1.2.2012)
Belgie se stala první členskou zemí eurozóny, o které už se ví, že ve druhém pololetí loňského roku vstoupila do recese. Ukázaly to předběžné údaje tamní centrální banky. Podle nich hrubý domácí produkt této šesté největší ekonomiky eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku klesl o 0,2 procenta. Navázal tak na pokles o 0,1 procenta ve třetím čtvrtletí.
České domácnosti se topí v dluzích, stouply jim na 1,118 biliónu korun (novinky.cz 31.1.2012)
Zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí vzrostlo ke konci loňského roku o 9,35 miliardy korun na 1,118 biliónu korun. V porovnání s prosincem 2010 domácnosti zvýšily své zadlužení o 60,6 miliardy korun. Informovala o tom Česká národní banka.
Rok 2012 zásadně mění zdravotnictví: příplatky za nadstandard (iDnes 30.1.2012)
Po letech sporů protlačil ministr zdravotnictví pravidla pro nadstandardní péči. Vyhláška rozlišuje ekonomickou a náročnější variantu péče. Když sáhnete po té dražší, neznamená to však, že ze svého skutečně více zaplatíte.
ČSSD navrhla nižší DPH u knih a pomůcek pro nemocné a postižené (iDnes 26.1.2012)
Knihy, noviny, časopisy a pomůcky pro nemocné a zdravotně postižené navrhli sociální demokraté vrátit do snížené sazby daně z přidané hodnoty ve výši 10 procent. "Domníváme se, že i koaliční poslanci, jimž se nelíbilo zdražení knih, by to mohli podpořit," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
10 tipů, jak najít novou práci (iDnes 23.1.2012)
V lednu přibývá nezaměstnaných. Mimo jiné i proto, že závěrem roku končí řada pracovních smluv. Problém, jak si najít novou práci, teď řeší mnoho lidí. Podle personální společnosti Hudson je nejdůležitější napsat dobrý životopis a připravit se na přijímací pohovor. A pracovní smlouvu máte v kapse. Zdroj:
Stát odpírá léčbu těžce nemocným (iHNed 20.1.2012)
Lidé s roztroušenou sklerózou se dostali do zoufalé situace. Od lékařů sice slyší, že potřebují léčbu, ale nikdo jim ji nedá. Nejsou na ni peníze. Neléčení pacienti tak odcházejí z ordinací zase domů, třebaže je speciální injekce mohou ochránit před životem na invalidním vozíku.
Kdo je na podpoře, může si přivydělat. Má to však pravidla (iDnes 20.1.2012)
Pokud přijdete o práci a novou nemáte, zaregistrujte se co nejdříve na kterémkoliv úřadu práce. Budete zařazeni do evidence uchazečů o práci. Udělejte to ještě před uplynutím výpovědní doby, můžete tak okamžitě získat informace o volných místech.
Nečekaný obrat: Vláda chce prosazovat snížení rozpočtu EU (euractiv.cz 20.1.2012)
Vláda ve vyjednávání o víceletém rozpočtu EU mění pozici a připojuje se ke skupině čistých plátců v čele s Německem, Británií a Francií. Zatímco dosud v debatě o příštím evropském rozpočtu na roky 2014-2020 trvala na tom, že by jeho výdaje měly zůstat na úrovni blízké 1 % HND, nyní bude požadovat jejich snížení.
Penzijní reformu čeká pomalý rozjezd. Tápají fondy i samotní lidé (iDnes 19.1.2012)
Ekonomicky aktivních lidí je v Česku zhruba pět milionů, ministerstvo financí očekává vstup do penzijních fondů alespoň u poloviny z nich. Zatím ale nemá plán, jak je nalákat. A penzijní fondy mu příliš nepomůžou - do náboru klientů budou moci investovat méně peněz než dnes.
Švarcsystém je od ledna nelegální, hrozí za něj vysoké pokuty (iDnes 18.1.2012)
Pracujete u firmy jako ostatní zaměstnanci, řídíte se pokyny šéfa, každý měsíc berete peníze, ale sociální a zdravotní pojištění si platíte sami. To je typický příklad takzvaného švarcsystému. Navenek jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), fakticky ovšem vaše práce odpovídá pracovněprávnímu vztahu.
Změna rodičovské se vyplatí hlavně těm, kteří očekávají dalšího potomka (novinky.cz 18.1.2012)
Od začátku letošního roku začaly kromě jiného platit změny, které upravují čerpání rodičovského příspěvku. Novinka je výhodná zejména pro rodiče, kterým se má narodit další potomek dřív, než stihnou dočerpat dávku na první dítě.
Černá prognóza bank: Ekonomika neporoste, práce ubyde (aktualne.cz 17.1.2012)
Praha - Domácí ekonomika v roce 2012 bude stagnovat. Nezaměstnanost mírně vzroste a inflace i přes zvýšení spodní sazby DPH zůstane pod třemi procenty.
Potraviny podražily kvůli DPH a ještě není konec (lidovky.cz 17.1.2012)
PRAHA - Následující měsíce mohou podle analytiků přinést zlevnění chleba a pečiva, naopak lze čekat zdražení masa a mléčných výrobků. Ceny potravin v tuzemských obchodech vzrostly za posledních osm týdnů o téměř pět procent. Některé potraviny přitom budou dál zdražovat.
Většina Čechů si přeje nižší rozdíly v příjmech (novinky.cz 15.1.2012)
Většina Čechů (78 procent) si přeje, aby se rozdíly v příjmech snižovaly. Vláda by toho měla dosáhnout vyšším zdanění bohatších. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM z prosince loňského roku.
Finanční poradna: Jak účelně spořit na stáří (novinky.cz 13.1.2012)
Jak správně spořit na stáří? Je ještě výhodné penzijní připojištění? V jakém věku využívat různé finanční produkty jako jsou podílové fondy, životní pojištění nebo penzijní připojištění? Odpovědi hledáme s odborníky.
Rodičovský příspěvek chodí se zpožděním, zbrzdila ho sociální reforma (iDnes 13.1.2012)
Některé rodiče čekalo v lednu nepříjemné překvapení. Rodičovský příspěvek jim nedošel v termínu, na který byli zvyklí. Zpoždění způsobil přechod úřadů práce na nový počítačový systém, který souvisí se startem sociální reformy.
Čtyři tipy, jak se zbytečně nepřipravit o sociální dávky (iDnes 11.1.2012)
Dávky státní sociální podpory nejsou jen "výsadou" extrémně chudých lidí žijících na hranici životního minima. Mnohdy na ně mohou dosáhnout i ti, kteří o svém nároku nemají ani tušení.
Zřejmě přinese největší zdražování za poslední roky (iDnes 10.1.2012)
Ceny v Česku rychle rostou. V lednu zřejmě poskočí nejvíc od konce roku 2008. Je to hlavně kvůli růstu nižší sazby DPH z 10 na 14 procent, který prosadila vláda. Ale zboží zdražuje víc než o čtyři procenta – je to dopad evropské dluhové krize, kvůli které oslabuje koruna.
Nezaměstnanost prudce stoupla. Bez práce je opět půl milionu lidí (iDnes 9.1.2012)
Počet lidí hledajících na úřadech práci nové zaměstnání se na konci minulého roku výrazně zvýšil. Míra nezaměstnanosti stoupla z listopadových osmi procent na 8,6 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Bez práce je po devíti měsících opět více než půl milionu lidí.
Inflaci v prosinci hnala vzhůru DPH u potravin, tlumilo ji levnější oblečení (iDnes 9.1.2012)
Cenová hladina se v prosinci zvedla proti listopadu o 0,4 procenta. Obchodníci zdražovali s předstihem hlavně potraviny kvůli lednovému zvýšení DPH. Vedle potravin rostly ceny plynu nebo železniční dopravy, zlevňovalo naopak oblečení. Proti loňskému prosinci inflace zpomalila na 2,4 procenta.
Jedenáct novinek zákoníku práce, které je užitečné mít v hlavě (iDnes 9.1.2012)
Letošní novela zákoníku práce přináší řadu novinek, na které si budou muset zaměstnavatelé i pracovníci zvyknout. Které to jsou a co si v pracovních vztazích ohlídat?
Finanční poradna: Důchodová reforma, nepřístupné peníze a alternativy (novinky.cz 6.1.2012)
Vláda schválila důchodovou reformu, o níž se mluvilo již v devadesátých letech minulého století. Výsledkem je nový třípilířový systém, který byl zkroucen mnoha kompromisy. Jedná se spíše o řešení státních financí, než peněženek budoucích důchodců. Co by vás mělo zajímat?
Dolejš (KSČM): K uvažovaným daňovým opatřením MF ČR (parlamentnilisty.cz 5.1.2012)
Vyjádření poslance Parlamentu ČR a stínového ministra KSČM pro resort financí Jiřího Dolejše k návrhům MF ČR na další změny daňových zákonů.
Daňové přiznání za rok 2011: stáhněte si interaktivní formulář (iDnes 3.1.2012)
Povinnost vyplnit do konce března daňové přiznání za rok 2011 platí i letos pro většinu Čechů. Ti, kdo nevyužívají služeb daňového poradce nebo jim zúčtování neprovede zaměstnavatel, mohou opět využít interaktivní formuláře na iDNES.cz.
Rok 2012: Na sociální dávky dosáhne víc lidí, je vyšší životní minimum (iDnes 2.1.2012)
Částka životního minima se od počátku letošního roku mírně zvýšila. Nové minimum u jednotlivce je vyšší o 14 korun, nově činí 3 140 korun. U početnější rodiny se však zdvihne třeba o tisíc korun měsíčně.
Zvýšení DPH přijde domácnosti každý měsíc na stokoruny (novinky.cz 31.12.2011)
Lednové zvýšení spodní sazby DPH z deseti na čtrnáct procent patří k těm novinkám příštího roku, které se domácností dotknou nejcitelněji. Vezme jim i několik stokorun měsíčně.
PŘEHLEDNĚ: Co ještě zdraží a co už je za námi (iDnes 30.12.2011)
V novém roce si připlatíme za kdeco: za cestu městskou hromadnou dopravou, energie, léky nebo knihy. Měsíční výdaje vzrostou v řádu stokorun. Část zdražování už ale máme za sebou. Obchodníci s předstihem zvýšili ceny potravin, České dráhy jízdné. Přečtěte si, kde se dá růst cen ještě čekat.
Zaměstnancům stoupnou náhrady za služební cesty vlastním autem (iDnes 30.12.2011)
V záplavě špatných zpráv o zdražování čeká zaměstnance i jedna příznivější novina. Týká se ale pouze těch, kteří jezdí na služební cesty. Od ledna dostanou zaměstnanci více na stravu i pohonné hmoty, pokud jezdí vlastním autem. Změny také částečně upravují systém, jak zaměstnavatelé vypočítávají diety.
Bydlení bude dražší kvůli vodě, teplu i elektřině (iDnes 28.12.2011)
Zatímco letos se našly v Česku vodárny a teplárny, které nechávaly ceny na stejné úrovni jako v roce 2010, a v Praze ceny dokonce klesaly, od ledna zdražují kvůli růstu DPH minimálně o čtyři procenta úplně všichni. S vyšší částkou je potřeba počítat také na účtu za elektřinu a plyn.
Snížení platů lidem s delší praxí není diskriminace, rozhodl ombudsman (iDnes 28.12.2011)
Když státní firmy kvůli šetření sníží lidem s delší praxí plat víc než jejich kolegům s kratší pracovní zkušeností, nelze to podle ombudsmana Pavla Varvařovského automaticky považovat za diskriminaci.
Belgii ochromila stávka státních zaměstnanců (e-sondy.cz 22.12.2011)
Belgii dnes podle agentury AFP ochromila čtyřiadvacetihodinová generální stávka zaměstnanců veřejného sektoru, kterou vyhlásily odbory na protest proti vládnímu návrhu reformy důchodového systému. V dopravě funguje normálně jen bruselské letiště. Návrh příslušného zákona dnes posuzuje belgický parlament.
OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak se v novém roce změní výplata sociálních dávek (iDnes 21.12.2011)
Ke komu si mám přijít pro sociální dávky, vyplatí mi je úřad včas a budu muset vykonávat veřejně prospěšné práce, abych dostal podporu v nezaměstnanosti? Přinášíme odpovědi na tyto i další otázky týkající se změn, které nastanou po novém roce, až začne platit sociální reforma.
Unijní prezident oznámil na konec ledna mimořádný eurosummit (iDnes 20.12.2011)
Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy svolal mimořádný summit EU na 30. ledna. Van Rompuy v krátkém videozáznamu podotkl, že vrcholná schůzka se bude zabývat dopady současné krize, zejména na oblast zaměstnanosti.
Spoření na penzi (metro.cz 20.12.2011)
Nedívejte se jen na výnosyPři volbě spoření na stáří nás zajímá, jak bude náš vklad zhodnocen. Důležitým faktorem je ale i riziko. „Spořte si na stáří, stát vás neuživí,“ slýchají Češi v posledních měsících neustále ze všech stran. Kam však peníze ukládat? Kdo mi je dobře zhodnotí, ale zároveň s nimi bude nakládat opatrně, abych na stáří opravdu něco měl?
Prezident Klaus podepsal normy o zaměstnanosti a nemocenské (e-sondy.cz 20.12.2011)
Okruh lidí, kteří musí platit nemocenské pojištění, se od příštího roku rozšíří. Prezident Václav Klaus dnes podepsal příslušnou vládní novelu, která stanoví i rozsah vycházek lidí na nemocenské. Klaus svým podpisem také stvrdil novelu o zaměstnanosti, která upravuje tresty pro firmy za nelegální zaměstnávání cizinců, a novelu sjednocující lhůty výzkumných projektů v tendrech.
DPH POMŮŽE STÁTU. A CO LIDÉ? (metro.cz 19.12.2011)
Zvýšení sazby daně z přidané hodnoty o čtyři procenta má zdražit potraviny, léky, knihy i nové byty. Omezení nákupů příliš nehrozí.
RWE po prosincovém velkém zdražením v lednu nepatrně zlevní plyn (iDnes 18.12.2011)
Skupina RWE od počátku příštího roku zlevní plyn pro domácnosti v průměru o 0,6 procenta, sdělil agentuře ČTK mluvčí společnosti Martin Chalupský. Zohlední pokles poplatků za distribuci plynu, dodal.
Od ledna se bude platit 30 korun za celý recept a první nadstandardy (novinky.cz 17.12.2011)
Hned od Nového roku budou lidé v lékárnách platit třicet korun za celý recept, a ne jako dosud třicetikorunu za každou položku na něm. „Tuto změnu přináší novela zákona o veřejném zdravotním pojištění,“ sdělil Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Jak se žije důchodcům ve Švýcarsku? Šetříme celý život, říkají (iDnes 16.12.2011)
Život švýcarských důchodců vypadá při pohledu z Čech jako pohádka. Skutečnost je ale jiná: celoživotní práce, průběžné spoření a vysoké náklady. Podle dvou penzistek, které redakci iDNES.cz popsaly své příjmy a výdaje, tedy nic, co by jim Češi museli závidět.
Odbory a zaměstnavatelé budou jednat s vládou o protikrizových opatřeních (e-sondy.cz 16.12.2011)
Odbory a zaměstnavatelé chtějí po vládě konkrétní návrhy, jak bude čelit případné další krizi. Budou o nich jednat na mimořádné tripartitě, která se uskuteční na přelomu ledna a února. Na její program by se mělo dostat i financování zdravotnictví. Zaznělo to včera na brífinku po jednání tripartity. "Ekonomická situace, jak to vypadá, se bude zhoršovat, a proto si myslíme, že je potřeba, abychom o tom hovořili a abychom se dokázali shodnout na určitých opatřeních, která by pomohla české ekonomice," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.
Pokud vám nezvoní zvonek, přijdete o nemocenskou (iDnes 15.12.2011)
Zkontrolujte si domovní zvonek. Pokud budete po Novém roce marodit, může vás nefunkční zvonek přijít draho. Nový zákon o nemocenském pojištění totiž pacientům ukládá, aby zajistili, že je kontrolor vždy najde. Novela dává také kontrolorům větší pravomoci.
Nová kalkulačka: Spočítejte si sami rodičovský příspěvek (iDnes 13.12.2011)
Pravidla pro vyplácení rodičovského příspěvku se od ledna změní. Přestože se nejvíc dotknou těch, kteří o dávku teprve požádají, výhod volnějšího čerpání mohou využít i rodiče, kteří již příspěvek pobírají.
Krátkodobě nezaměstnaní budou mít od veřejných prací klid (iDnes 13.12.2011)
Lidé, kteří jsou na úřadech práce nahlášeni méně než rok, se o ztrátu dávek bát prakticky nemusí. Od ledna 2012 jim sice hrozí, že když po dvou měsících registrace odmítnou pracovat pro veřejné blaho, o podporu přijdou, v praxi se to ale nestane. Stát totiž vydal pokyn, podle nějž mají veřejnou práci vykonávat hlavně dlouhodobě nezaměstnaní.
Drábkova nabídka nezaměstnaným. Chcete podporu, dělejte třeba společnici (parlamentnilisty.cz 13.12.2011)
Dlouho očekávaný metodický pokyn ministerstva práce a sociálních věcí je na světě. V úterý proto tento resort zveřejnil jeho základní body. A v nich lidem slibuje, že pokud budou pověřeni veřejnou službou, nemusí se obávat toho, že budou "jen" zametat chodníky. Škála uplatnění je totiž více než široká - a tak jsou v nabídce místa společníků při procházkách, pomocné síly v kuchyni, šití polštářů nebo pomocné práce v psích útulcích.
Kontrola docházky nezaměstnaných na poště se vyplácí, mne si Drábek ruce (tyden.cz 13.12.2011)
Od října se musejí chodit vytipovaní nezaměstnaní hlásit několikrát měsíčně na poštu. Cílem opatření je ztížit podmínky pro práci na černo. Na kontroly chodí přes 17 tisíc lidí, za první dva měsíce kontrol se každý dostavil na poštu v průměru pětkrát. Osm stovek nezaměstnaných se nedostavilo, teď jim hrozí, že přijdou o dávky za 13 milionů korun.
Drábek: Sociální karty se začnou vydávat koncem března (tyden.cz 13.12.2011)
Úřad práce by mohl začít vydávat sociální karty na přelomu března a dubna. Podmínkou je, zda se podaří do konce prosince podepsat smlouvu s Českou spořitelnou, která by karty měla spravovat. V tuto chvíli s ní ještě ministerstvo o smlouvě vyjednává. Na sociální karty by měl Úřad práce zasílat některé sociální dávky.
Na Štědrý den zavřou velké obchody už ve 14 hodin (rozhlas.cz 13.12.2011)
Velké obchody mají být podle dohody zavřeny na Štědrý den odpoledne a celý následující den. Štědrý den zavře většina velkých řetězců ve 14 hodin a na Boží hod neobslouží zákazníky vůbec. Podle Odborového svazu pracovníků obchodu se jim tato sváteční otvírací doba podařila dojednat s většinou řetězců v Česku. Ve sněmovně už také leží nový zákon, který připravily odbory. Ten by velké obchody zavřel i na Štěpána a také na Velikonoce a 17. listopadu.
Rok 2012 přinese řadu zásadních změn. Víte, jaké? (iDnes 11.12.2011)
Od ledna 2012 se připravte na velké množství skutečně zásadních změn. Z jedné strany stát našim peněženkám mírně uleví, ovšem z té druhé si peníze vezme zpět a mnohdy i s "úrokem". Jste na změny připraveni? Vyzkoušejte náš test a jeho výsledek vám napoví.
Senátoři ČSSD navrhnou sníženou DPH na knihy, učebnice a noviny (novinky.cz 10.12.2011)
Senátoři za ČSSD podle informací Práva hodlají navrhnout novelu zákona, která by umožnila prosadit sníženou sazbu DPH na knihy, učebnice, noviny a další vybrané položky. Tento úmysl potvrdil senátor Marcel Chládek (ČSSD), který s kolegy na návrhu pracuje, ale chce ho nejdříve projednat v klubu i ve školském a kulturním výboru.
Ceny vystřelily vzhůru. V listopadu stouply o 2,5 procenta (iDnes 9.12.2011)
Cenová hladina se v listopadu zvýšila. Meziročně stoupla hlavně kvůli dražšímu bydlení a jídlu o dvě a půl procenta, uvedl Český statistický úřad. Inflace je tak nejvýš za poslední téměř tři roky. V říjnu ceny meziročně vzrostly o 2,3 procenta.
Nezaměstnanost stoupla na 8 procent. V zimě ještě poroste (iDnes 8.12.2011)
Nezaměstnanost v listopadu mírně stoupla o 0,1 procenta na 8 procent. Na úřadech práce přibylo téměř šest tisíc lidí, celkem bylo bez zaměstnání 476 404 lidí.
Daňové změny se odkládají na rok 2015, dohodl se Kalousek se senátory (iDnes 8.12.2011)
Jednotné inkasní místo a s ním i změny daní z příjmů nabírají další zpoždění. Nejnověji by vše mělo odstartovat až v roce 2015. Vyplývá to z dohody ke zdanění hazardu, kterou ministerstvo financí uzavřelo se senátory z opozice.
Životní minimum se zvýší na 3 410 korun, minimální mzda zůstane 8 tisíc (iDnes 7.12.2011)
Vláda se rozhodla, že v příštím roce nezvýší minimální mzdu a nechá ji ve výši 8 tisíc korun. Původně se přitom s odbory dohodla, že minimální mzda vzroste od ledna o 400 až 500 korun. Naopak životní minimum ministři zvýšili o 9 procent na 3 410 Kč, což je o 284 korun více než dosud.
Životní minimum se zvýší na 3 410 korun, minimální mzda zůstane 8 tisíc (iDnes 7.12.2011)
Vláda se rozhodla, že v příštím roce nezvýší minimální mzdu a nechá ji ve výši 8 tisíc korun. Původně se přitom s odbory dohodla, že minimální mzda vzroste od ledna o 400 až 500 korun. Naopak životní minimum ministři zvýšili o 9 procent na 3 410 Kč, což je o 284 korun více než dosud.
Průměrná mzda přesáhla 24 tisíc. Výdělky stouply o 562 korun (iDnes 5.12.2011)
Průměrná mzda v České republice stoupla ve třetím čtvrtletí meziročně o 562 korun na 24 089 Kč. Zvýšila se tak o 2,4 procenta. Po odečtení vlivu inflace vzrostla o 0,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad s tím, že dvě třetiny obyvatel vydělávají méně než celostátní průměr.
NERV navrhuje pro případ krize zkrácení pracovního týdne (iDnes 5.12.2011)
Národní ekonomická rada vlády a ministerstvo financí promýšlejí opatření, která by měla České republice pomoci přežít ekonomické problémy v Evropě. Mimo jiné uvažují o uzákonění vyrovnaných rozpočtů, zvýšení jednotné sazby DPH ke 20 procentům nebo zkrácení pracovního týdne ve firmách.
Rok 2012: Rodičovská 220 tisíc korun pro všechny, volnější čerpání (iDnes 5.12.2011)
Od ledna se změní pravidla ve vyplácení rodičovské, tedy příspěvku, který dostávají rodiče od státu po ukončení mateřské. Systém je jednodušší, nově si budou rodiče volit nejenom dobu, kterou budou s dítětem doma, ale i výši měsíční dávky.
Ještě vyšší DPH? Tváří v tvář rizikům nemůžu vyloučit nic, říká Kalousek (iDnes 2.12.2011)
Všechna rozpočtová tabu padnou, pokud zkolabuje eurozóna, říká ministr financí Miroslav Kalousek. Na ministerstvu se intenzivně pracuje na úsporných opatřeních. "Tváří v tvář rizikům, kterým budeme čelit, nemůžu vyloučit vůbec nic," odvětil na dotaz, zda by mohla být ve hře i vyšší jednotná DPH než 19 procent, kterou zablokovaly Věci veřejné.
Stavební spoření půjde využít i na studium, plánuje ministerstvo (iDnes 25.11.2011)
Podporu ze stavebního spoření možná do budoucna půjde použít také na studium. Počítá s tím věcný záměr ministerstva školství, který upravuje financování studia v souvislosti se zavedením školného na vysokých školách. Kromě toho stát nabídne zvýhodněné půjčky na školné za pět procent ročně.
Více než tři čtvrtiny Čechů si spoří na přilepšenou k důchodu (novinky.cz 25.11.2011)
Celkem 82 procent lidí ve věku 55 let a více si spoří na přilepšenou k důchodu. Využívají k tomu penzijní fondy, stavební spoření či životní pojištění. Dalším oblíbeným způsobem zajištění na stáří je ukládání přebytečných peněžních prostředků na termínovaný účet. Vyplývá to z výzkumu Poštovní spořitelny.
Předdůchody budou pro všechna povolání, dohodl se Nečas s odbory (iDnes 24.11.2011)
Předdůchody se nebudou týkat jen rizikových povolání, ale všech. Na této variantě se dohodl premiér Petr Nečas s odbory. Předdůchody umožní lidem, kteří před nástupem do penze přestanou pracovat, aby čerpali částku, kterou si naspoří. Část přispěje zaměstnavatel, který bude daňově zvýhodněn.
RWE opět zdraží. Většina rodin si od prosince připlatí za plyn 240 Kč (iDnes 23.11.2011)
Dominantní obchodník s plynem v České republice RWE Transgas během krátké doby opět zdražuje. Po listopadovém zvýšení cen si od 19. prosince domácnosti připlatí v průměru dalších 9 procent. Pro zákazníky, kteří plynem topí, vaří i ohřívají vodu, to bude znamenat zdražení okolo 240 Kč měsíčně.
Elektřina lidem od ledna zdraží o 3,4 procenta, firmám ještě víc (iDnes 22.11.2011)
Elektřina pro domácnosti příští rok zdraží v průměru o 3,4 procenta. Malým firmám se cena zvedne o 4,3 procenta a velkoodběratelům o 6 až 6,6 procenta, informoval Energetický regulační úřad. Zdražení bude záležet na konkrétním regionu a nezahrnuje zvýšení DPH a ekologickou daň.
Voda zdraží o desetinu, lidé s ní šetří čím dál víc (iDnes 21.11.2011)
Od příštího roku zaplatíme víc za vodu. Vodné a stočné navíc roste nejrychleji za poslední roky. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací odhaduje průměrné zdražení zhruba o deset procent.
Odboráři v pátek projdou Prahou, chtějí lepší vyšetřování korupce (parlamentnilisty.cz 21.11.2011)
Odbory v pátek kvůli korupčním kauzám uspořádají v Praze demonstraci a pochod k Poslanecké sněmovně. Poslancům chtějí předat výzvu, aby zřídili komisi, která na vyšetřování korupce dohlédne. Řekl to dnes předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek.
Finanční poradna: Výhody i úskalí nové důchodové reformy (novinky.cz 18.11.2011)
Poslanecká sněmovna schválila reformy a mezi nimi i důchodovou reformu. Odborníci se v názorech na druhý pilíř ne zcela shodují. Spoléhat se ale na to, že díky spoření v druhém pilíři v tzv. důchodovém spoření doplatíte hypotéku končící v pozdním věku, se nemusí vyplatit.
Zaměstnanecké benefity: v kurzu jsou pojištění a věrnostní programy (iDnes 17.11.2011)
Příspěvek na dovolenou, na lázně, na vzdělávání, poukázka do sportovního centra, peníze na nákup zdravé výživy - to jsou některé zaměstnanecké benefity, jež se stále častěji objevují v nabídce firem.
Prezident Klaus podepsal snížení státní podpory stavebního spoření (iDnes 16.11.2011)
Václav Klaus podepsal zákon, který omezuje státní podporu stavebního spoření nejvýše na 2 tisíce korun ročně. České republice to má ušetřit až šest miliard korun ročně. Klaus také podepsal novelu zákoníku práce, která zpřísňuje vyplácení odstupného.
Víte, kdy máte nárok na pracovní volno? Otestujte se (iDnes 13.11.2011)
V práci vás mnohdy potkají situace, kdy potřebujete mít volno. Ne vždy je však nutné si kvůli tomu brát dovolenou. Zákoník práce totiž umožňuje čerpat i pracovní volno. Ovšem ne vždy je toto volno placené. Zdroj:
Stravenky zůstanou, poslanci překopali reformu a VV rozlítily Kalouska (iDnes 9.11.2011)
Poslanci překopali daňovou reformu a ministr financí Miroslav Kalousek zváží, zda má smysl, aby pokračovala vládní koalice s Věcmi veřejnými.Ty se totiž spolčily s ČSSD a s komunisty a prosadily zachování výhody pro stravenky. Prošel ale i nový třítisícový roční bonus. Kvůli zmatkům ve Sněmovně má mít daňová reforma účinnost od roku 2013.
Nezaměstnanost klesla v říjnu na 7,9 procenta. Ubyla ale volná místa (iDnes 8.11.2011)
Počet lidí bez práce se i v říjnu snižoval. Na konci měsíce jich bez místa bylo o téměř 4 500 méně než na konci září. Nezaměstnanost klesla o desetinu procenta na 7,9 procenta. Analytici ale kvůli zhoršující se ekonomické situaci a vládním restrikcím čekají v následujících měsících spíš její nárůst.
Předčasná penze: Jeden jediný den vás může připravit o desetitisíce (iDnes 8.11.2011)
V příštím roce se zpřísňují sankce za předčasný odchod do penze. Až o 15,9 procenta se zkrátí penze například těm, kdo do ní odejdou předčasně o 1 081 až 1 170 dnů. Chytrou volbou data pro přiznání předčasného důchodu však můžete vydělat.
Poslanci smetli veto Senátu, definitivně zvýšili DPH a změnili penze (iDnes 6.11.2011)
Koaliční poslanci postupně prohlasovali všechny vládní reformy, které jim vrátil Senát. Po desítkách hodin obstrukcí došlo na hlasování o penzijní reformě nebo vyšší dani z přidané hodnoty, která se dotkne peněženek všech lidí.
Zrušení stravenek a jednotná DPH budou asi později, Nečas zvažuje odložení reforem o rok (iHNed 4.11.2011)
Daňová reforma, kterou koalice považuje za jeden z nejdůležitějších bodů svého programu, by nemusela platit od roku 2013, ale až o 12 měsíců později. Připustil to premiér Petr Nečas.
Zaměstnavatel vás šikanuje? Poradíme vám, jak se bránit (iDnes 3.11.2011)
Obětí skrytého psychického teroru na pracovišti se může stát kdokoliv. Jak ukazují statistiky, šikaně ze strany kolegů či nadřízeného je vystaven každý šestý zaměstnanec. Následky přitom mohou být vážné, finanční i zdravotní.
Penze vzrostou o 174 korun, je to méně, než ministerstvo slibovalo (novinky.cz 3.11.2011)
Penze vzrostou o 174 korun, je to méně, než ministerstvo slibovalo Průměrný starobní důchod by se měl od ledna zvýšit o 174 korun. Podle informací Práva s tím počítá ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Důchody tak mají vzrůst podstatně méně, než vláda seniorům ještě v létě slibovala.
Nečas poprvé řekl, že daňová reforma může být spuštěna až v roce 2014 (iDnes 3.11.2011)
Premiér a předseda ODS Petr Nečas poprvé připustil odložení celé daňové reformy, s výjimkou podmínek pro hazard, až na rok 2014, kdy má být spuštěn projekt jednotného inkasního místa. Zatím vládní koalice počítala s tím, že datum účinnosti daňové reformy, která má například zrušit zdanění superhrubé mzdy, bude dříve, už v roce 2013. Zdroj:
Spořit v soukromých fondech nechce 80 procent Čechů, ukázal průzkum (novinky.cz 2.11.2011)
Většina Čechů nechce převádět část svých příspěvků z průběžného státního systému do soukromých penzijních fondů, jak to má nově lidem umožnit vládní důchodová reforma. Celých 80 procent respondentů, kteří nejsou v důchodovém věku, by této možnosti nevyužilo, ukázal pravidelný podzimní průzkum společnosti Provident Financial.
Poslanci projednají změny v DPH a ve stavebním spoření (parlamentnilisty.cz 1.11.2011)
Poslanci se na dnešní schůzi budou zabývat úpravami sazeb daně z přidané hodnoty a omezením státní podpory stavebního spoření. Jde o vládní předlohy, které sněmovně vrátil nebo vetoval Senát.
Start nových důchodů se (asi) o rok posune. I kvůli krizi (tyden.cz 1.11.2011)
Rozjezd vládních reforem možná nebude tak rychlý, jak se čekalo. Například klíčové změny v penzijním systému - jako spoření v soukromých fondech -, by podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) mohly začít platit až na sklonku volebního období, v roce 2014. Dvanáctiměsíčnímu odkladu nahrávají průtahy při schvalování provázaných reformních zákonů i hrozba další ekonomické krize.
Bytová družstva a SVJ mohou ročně uspořit za energie statisíce (novinky.cz 31.10.2011)
Tak jako samostatné domácnosti, tak i bytová družstva (BD) a společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) mají na liberalizovaném trhu s energiemi možnost se změnou dodavatele ušetřit ročně až statisíce korun. Někteří dodavatelé pro ně připravili speciální nabídky šité na míru.
Ceny za bytové služby má vymezit nový zákon (novinky.cz 30.10.2011)
Na ministerstvech se začíná rozhodovat o budoucnosti zákona, který má nově vymezit pravidla pro úhradu služeb spojených s bydlením. V současnosti totiž podle ministerstva pro místní rozvoj neexistuje právní úprava, která by zastřešila úpravu služeb spojených s užíváním bytu, stanovila obecná pravidla rozúčtování a upravila práva a povinnosti stran, postupy a lhůty pro rozúčtování.
Tendr na sociální kartu vyhrála spořitelna. Čeká se na povolení úřadu (iDnes 29.10.2011)
Sociální kartu, na kterou se budou vyplácet dávky těm, kteří je zneužívají, bude dodávat Česká spořitelna. Banka vyhrála tendr, čeká se ještě na souhlas antimonopolního úřadu, který projekt
Klaus podepsal změnu pravidel vyplácení dávek pro postižené (parlamentnilisty.cz 27.10.2011)
Prezident Václav Klaus podepsal novelu, která od 1. ledna 2012 sloučí dosavadní dávky pro zdravotně postižené do dvou - na mobilitu a na pomůcky. O Klausově rozhodnutí informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Novela je přitom jedinou reformní předlohu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), kterou horní komora s opoziční většinou podpořila.
Příspěvek na bydlení se od příštího roku zvýší (novinky.cz 25.10.2011)
Mnohé sociálně slabé rodiny dostanou příští rok od státu na příspěvku na bydlení více než letos. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, které připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Průměrné náklady na bydlení, od kterých se odvozuje výše příspěvku, se totiž podle něj zvýší.
Ukrajinci v ČR vydělávají 14 tisíc měsíčně, Slováci víc než Češi (novinky.cz 24.10.2011)
Nejčastější mzda ukrajinského zaměstnance pracujícího v české firmě se pohybuje kolem 14,3 tisíce hrubého měsíčně. Nejčastější mzda – tzv. medián – slovenského zaměstnance se pohybuje kolem 21 768 korun měsíčně hrubého. To je dokonce více než nejčastější příjem českého zaměstnance – 20 094 korun hrubého měsíčně. Vyplývá to z informačního systému o průměrném výdělku.
Jak používat kreditku, aby vás nezruinovala (iDnes 24.10.2011)
Kreditní karta může být "dobrý sluha, ale zlý pán", shodují se experti. Existuje totiž několik typů lidí, kteří nedokážou používat kreditní kartu efektivně a mohou se kvůli tomu pořádně zadlužit. Vyplatí se vědět, kdy byste si kreditku pořizovat určitě neměli či jak ji používat, aby vás nezruinovala. Zdroj: http://finance.idnes.cz/jak-pouzivat-kreditku-aby-vas-nezruinovala-feo-/bank.aspx?c=A111020_133356_bank_bab
Platy malé, úspory žádné. Bída žene Čechy do dluhů (parlamentnilisty.cz 24.10.2011)
Podle výsledků nedávného průzkumu se celkově zhoršila finanční situace u každé druhé domácnosti a je zatížena dluhy. Čísla, která vypadají dramaticky, ale nechávají ekonomy v klidu, nedosahují totiž zdaleka na úroveň zadlužení domácností na západ od nás. Sociolog Jan Keller ale varuje, možná máme málo dluhů, ale také máme spoustu domácností žijící od výplaty k výplatě, tvrdí Keller.
Keller: Chudý reformy zaplatí a boháč ne? Naprostý skandál (parlamentnilisty.cz 23.10.2011)
Odbory spočítaly, že nejnižší příjmová skupina přijde vlivem daňové reformy až o jednu výplatu ročně, zatímco lidé s příjmem třeba dvě stě tisíc díky úlevám na přímých daních nepřijdou se zvýšením DPH ani o korunu. Jestli je to pravda, pak je to naprosto skandální, řekl ParlamentnímListům.cz sociolog a publicista Jan Keller.
Ochrnuté seniorce hrozí vyhazov z azylu na ulici. VZP: Tak praví reforma (parlamentnilisty.cz 23.10.2011)
Jakou vlastně u nás mají perspektivu těžce nemocní senioři, o něž se nemohou z důvodů pracovních povinností i nedostatku odborných znalostí starat jejich příbuzní? Leccos naznačuje případ z privátního ošetřovatelského zařízení v Dolním Rychnově na Sokolovsku, které se těší vynikající pověsti a zajišťuje péči o vážně nemocné pacienty. Část nákladů na péči ve výši 3,5 milionů korun mu však VZP odmítla uhradit s odůvodněním, že na ně klienti nemají nárok.
Za vodu si příští rok rodina připlatí až 3 500 korun (iDnes 20.10.2011)
Česká republika nedostane 10 miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod. Podle šéfa Severočeské vodárenské společnosti Petra Skokana je rozhodnutí Evropské komise velký průšvih, který se hodně odrazí v cenách vody. Na obrovský dopad a nárůst ceny až o třetinu upozorňuje šéf Sdružení oboru vodovodů a kanalizací František Barák.
Nejsem zvíře, abych žila v parku nebo v lese (blisty.cz 19.10.2011)
To byla poslední slova paní Milady, o které jsem se několikrát zmínila v loňském roce ve svém seriálu o zaměstnanosti a nezaměstnanosti. Paní Milada byla vysokoškolačka hovořící 5 světovými jazyky, která přišla o práci ve věku padesátiletých, kterou po třech letech marného hledání jakékoliv práce a po vyčerpání veškerých úspor na stáří připravil exekutor o panelákový byt. Zvolila dobrovolnou smrt a nebyla jediná.
Manifest Spojenectví práce a solidarity (blisty.cz 19.10.2011)
Kdysi kulturní země světa pohlcuje zhoubný nádor. Je jím neoliberalismus, který pod zástěrkou tzv. reforem postupně znehodnocuje veřejné služby, kulturu, lidské vztahy, kvalitu života a přírodní prostředí. Útočí tak na samotnou lidskou pospolitost, ekologickou rovnováhu a její udržitelnost, tedy nutné podmínky pro přežití lidstva. Hyperburžoazie vlastnící nadnárodní monopoly vykrádá nejen země třetího světa, ale i země, z nichž se zrodila. Ve státech, které ovládnou metastáze nádoru neoliberalismu, velkoburžoazie sama sobě snižuje daně, a nakradené miliardy ukládá v daňových rájích, které si k tomu účelu vytvořila. Obyvatelům napadených zemí zůstávají jen „veřejné“ dluhy. To vše se děje za podpory neoliberálních vlád. Deficity, které způsobí, jsou pak zneužívány pro nutnost dalšího šetření na lidech bez ohledu na zhoršování kvality jejich života. Po světě se pak šíří nezaměstnanost a bída.
Stát přitvrdil a ze seniorů se stávají bezdomovci, varuje Ostrava (iDnes 19.10.2011)
Lidé zabývající se charitou a sociální péči na Ostravsku upozorňují na rychle rostoucí počet bezdomovců. Týká se to hlavně starších lidí, kteří už nezvládají platit zdravotní služby, zvyšující se nájemné a za potraviny. Tak zle prý ještě nebylo a vyhlídky rozhodně nejsou optimistické.
Zavádíte otroctví, ministře Drábku. Nezaměstnaní se vzbouřili (parlamentnilisty.cz 17.10.2011)
Reforem, jež navrhuje současná vláda, je celá řada. Zatím všechny na sebe však vážou ohromnou vlnu nevole - ze strany odborů, veřejnosti i opozičních politiků. Padají sice výhrůžky o protestech, generální stávce či občanské neposlušnosti, přesto vláda od svých rozhodnutí podle všech signálů ustoupit nemíní. A tak je zřejmé, že se podmínky v mnoha ohledech zhorší a zpřísní. Například pro nezaměstnané, kteří by se měli podílet na takzvané veřejné službě. Proto vznikla protestní iniciativa a webové stránky s názvem: NE SLUŽBA.
Lék na nezaměstnanost: Být doma za polovinu mzdy (parlamentnilisty.cz 17.10.2011)
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vypracovalo návrh na to, jak řešit dočasnou nezaměstnanost způsobenou krizí. Řešením by byla tvz. Kurzarbeit, kdy by firmy nechávaly své zaměstnance doma a vyplácely jim pouze nižší mzdu, na kterou by přispíval stát. O použití se uvažuje pouze v nárazovém případě, rozhodně by to nemělo sloužit ke snížení sezónní nezaměstnanosti.
Předdůchody budou jen pro ty, kdo pracují těžce (parlamentnilisty.cz 13.10.2011)
Předdůchody se podle tripartity budou týkat pouze lidí, kteří pracují v namáhavých profesích. Daňové zvýhodnění pro zaměstnavatele má být 36 tisíc korun ročně, informovala o tom Česká televize. Vláda ale zváží i variantu, v níž budou moci odejít do předdůchodu i jiní zaměstnanci.
Na předdůchod přispěje firma do 36 tisíc ročně, kývla vláda odborům (iDnes 13.10.2011)
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se shodli na základním principu předdůchodů. Zaměstnanec bude moci až pět let před odchodem do penze čerpat částku, kterou mu pomůže naspořit zaměstnavatel. I když už nebude chodit do práce, důchod, na který pak bude mít nárok, to nesníží.
Předčasné důchody se staly hitem. Lidé se lekli změn (iDnes 13.10.2011)
Češi vzali útokem předčasné důchody. Požádalo o ně třikrát více lidí než před rokem. Chtěli tak utéct před malou důchodovou reformou, která od 30. září změnila výpočet důchodu. Špatnou zprávou pro ně je, že je to marná snaha.
Senát má na programu důchodovou a zdravotnickou reformu (parlamentnilisty.cz 12.10.2011)
Senát má dnes na programu vládní důchodovou reformu, kterou hlasy opozice pravděpodobně odmítne. Stejný osud asi stihne i většinu zákonů zdravotnické reformy. Výjimkou by měl být zákon o zdravotnické záchranné službě, který chtějí senátoři pouze upravit.
Lidé chtějí do předčasného důchodu stále častěji (iDnes 11.10.2011)
Odchod do předčasného důchodu láká čím dál více lidí. Zatímco před deseti lety vyplácely správy sociálního zabezpečení jen devět procent předčasných důchodů z celkového počtu všech starobních penzí, letos už je to přes 20 procent.
Živnostníci mohou přijít o slevu na dítě. Kvůli návrhu poslankyně TOP 09 (iHNed 11.10.2011)
Asi největší výhoda českých živnostníků, výdajové paušály, je opět ohrožena. Daňová reforma ministra financí Miroslava Kalouska sice na paušály přímo nesahá, ale k této reformě už ve sněmovně leží jedna nenápadná změna, která se může živnostníkům pěkně prodražit.
Česko je ráj živnostníků, jejich průměrná daň je 300 korun ročně (iDnes 10.10.2011)
Podnikatelé by se mohli stát velkou zátěží pro důchodový a zdravotní systém. Už dnes díky příznivému nastavení odvodů od nich do společných systémů proudí výrazně méně než od zaměstnanců. A vládní změny daně z příjmu mají tuto situaci ještě zhoršit - ve prospěch živnostníků.
Nezaměstnanost klesla na 8 procent, bez práce je o šest tisíc lidí méně (iDnes 10.10.2011)
Počet lidí bez práce se v září snížil o dvě desetiny na 8 procent. Nezaměstnaných je v České republice přes 475 tisíc, o 6 420 méně než v srpnu. Snížil se ale počet volných pracovních míst.
Ministerstvo práce zavádí od ledna novinku pro nezaměstnané. Stáže ve firmách (iHNed 10.10.2011)
Pět tisíc nezaměstnaných bude moci jít do firem na pracovní stáž. Zaměstnavatelé projekt vítají, ale bojí se přehnaného papírování. Stážisty zaplatí stát v rámci projektu, který bude z větší části hradit Evropská unie.
V době krize si drží práci téměř polovina Čechů (aktualne.cz 7.10.2011)
Praha - Téměř polovina Čechů vydrží ve stejné práci nejméně pět let, časté změny zaměstnání příliš populární nejsou. Vyplývá to z šetření agentury LMC, která provozuje pracovní portál Jobs.cz. Výsledky vyplývají z odpovědí zájemců o práci a z informací tuzemských firem.
Zdražování tepla dosáhne v příštím roce možná až deseti procent (novinky.cz 6.10.2011)
Po oznámení některých plynařů, že plyn na konci roku podraží, přišli s podobným sdělením pro občany i teplárny. Kvůli vyšším cenám zemního plynu a uhlí budou od příštího roku zdražovat. Podle jednoho z analytiků by to mohlo být až o deset procent.
Omezení práce na dobu určitou má dodat zaměstnancům víc jistoty (iDnes 5.10.2011)
Zhruba každý desátý zaměstnaný člověk v Česku má smlouvu na dobu určitou. Nejčastěji ji dostávají lidé na sezonní práce nebo ti, kdo dočasně zaskakují za jiného pracovníka. V posledních letech jejich počet roste i u běžných zaměstnání.
Nezaměstnaní se musí hlásit na poště. Známe podrobnosti (aktualne.cz 4.10.2011)
Praha - Od začátku října se někteří nezaměstnaní začnou povinně hlásit na poště. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 tím chce omezit nelegální práci.
Úřady se zdráhají podmínit výplatu sociálních dávek školní docházkou (novinky.cz 4.10.2011)
Když politici chtějí sebrat sociální dávky lidem, kteří neposílají své děti do školy, vlamují se do otevřených dveří. Pravidlo, které umožňuje dávky odebrat rodičům, jejichž děti se místo školy poflakují, už léta existuje. Uplatňuje se však jen výjimečně.
Mění se výpočet penzí, většina lidí dostane méně (novinky.cz 30.9.2011)
Většina lidí, kterým bude ode dneška vyměřen důchod, dostane méně, než kolik by obdrželi podle dosavadních pravidel. Naopak lidé s vyššími příjmy se mohou těšit, že si v penzi přilepší. V platnost totiž vstoupila novela zákona o důchodovém pojištění, která mění způsob výpočtu důchodů. Novela mění také pravidla, podle kterých se zvyšuje věková hranice pro odchod do důchodu.
RWE od listopadu zdraží plyn. Domácnosti si připlatí až 80 korun (iDnes 30.9.2011)
Společnost RWE Transgas se rozhodla, že podobně jako konkurence na konci roku zdraží plyn. Domácnostem se ceny zvednou od listopadu o 5,2 procenta, měsíčně si tak připlatí 6 až 80 korun.
Ekonom: Zastavení růstu důchodů by ušetřilo 12 miliard korun ročně. Vláda zatím hledá jinde (iHNed 29.9.2011)
Pokud by se penze, stejně jako v minulosti třeba platy ve státní sféře, nevalorizovaly, rozpočet by ročně ušetřil 12 miliard korun, řekl týdeníku Ekonom Karel Tyll, ředitel odboru státního rozpočtu. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek takovou možnost odmítá.
Prezident Klaus podepsal zákon, který odstartuje reformu zdravotnictví (iDnes 29.9.2011)
Na počátku ledna začne první fáze reformy zdravotnictví. Svým podpisem to stvrdil prezident Václav Klaus. Ministr zdravotnictví Leoš Heger do reformních zákonů prosadil například příplatky za nadstandard nebo zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun.
Na dohodu nově až 300 hodin, ale s platbou pojištění (iDnes 28.9.2011)
Pokud Senát schválí navrhovanou změnu v zákoníku práce, ztratí oblíbená brigáda na dohodu o provedení práce na atraktivitě. I když se zvýší možný počet odpracovaných hodin ze 150 na 300 ročně, budete muset z částky nad deset tisíc korun odvádět pojistné.
Zrušení stravenek je nespravedlivé, myslí si většina lidí (novinky.cz 28.9.2011)
Dvě třetiny lidí považují za nespravedlivé zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Vyplývá to z průzkumu společnosti Focus. Více než polovina respondentů, 59 procent, zároveň považuje nynější reformy sociálního, důchodového a daňového systému za potřebné. Lidé ale uvádí, že jsou vůči občanům příliš tvrdé.
Živnostníci platí státu málo, mohli by přijít o daňové úlevy (iDnes 26.9.2011)
Podnikatelé, kteří při účtování používají pro výpočet daně paušál, by mohli přijít o všechny úlevy. Tedy o slevu na dítě, manželku, odpočet na hypotéku nebo na penzijní spoření a dary. Museli by se tak vzdát desítek tisíc korun. Zbyla by jim jen sleva na poplatníka. Navrhují to úředníci ministerstva financí.
Důchody příští rok vzrostou méně, než se plánovalo (iDnes 23.9.2011)
Důchody v příštím roce vzrostou méně, než se původně předpokládalo. Podle vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí, která je zveřejněna na webu vlády, se základní výměra zvýší o 40 korun a procentní výměra o 1,6 procenta. Původně se mluvilo o 50 korunách a procentní výměře ve výši 2,5 procenta.
Přehled: Poslanci už vědí, jak zlevnit elektřinu (iHNed 22.9.2011)
PRAHA - Příspěvky na výrobu energie z obnovitelných zdrojů jen letos vyjdou Čechy na 32 miliard korun. Stát se chystá pravidla podnikání v oboru zelených energií razantně změnit. Zatím však není jasné jak.
Přehled změn v zákoníku práce: nižší ostupné i více hodin na dohodu (iDnes 21.9.2011)
Projde-li novela zákoníku práce, budou od ledna 2012 platit jiná pravidla. Změn je hodně, některé pomohou samotným zaměstnancům jiné zase firmám, některé nikomu. Sestavili jsme úplný přehled novinek i s komentářem odborníků.
Jednání tripartity skončilo opět neúspěchem (novinky.cz 20.9.2011)
Vláda v úterý nepřesvědčila odbory a zaměstnavatele o jí navrhované podobě státního rozpočtu pro příští rok. Po večerním mimořádném jednání tripartity to novinářům řekli zástupci jednotlivých stran. Vyřešen podle nich stále není požadavek na dodatečných 8,8 miliardy Kč pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI).
Daňová reforma dostala šanci, zrušení stravenek je nejisté (novinky.cz 20.9.2011)
Vládní daňová reforma v úterý dostala ve Sněmovně šanci a postupuje do dalšího kola projednávání, přičemž zrušení daňového zvýhodnění stravenek z ní možná vypadne. Zrušení tohoto instrumentu se totiž nelíbí nejen opozici, ale i vládním stranám: nejsilnější vládní straně ODS i té nejmenší, Věcem veřejným.
Nový trend: Češi prchají do předčasných důchodů, mají strach z krize (iHNed 20.9.2011)
Třikrát více lidí, než loni odešlo za prvních osm měsíců letošního roku do předčasného důchodu. Podle odborníků je za tím strach z dopadů penzijní reformy, která některým důchodcům od října mírně sníží příjem a ekonomické krize, která přináší nedostatek volných míst.
Přehledně: 30. září 2011 se změní výše penzí i důchodový věk (iDnes 20.9.2011)
První část důchodové reformy, takzvaná malá, začne platit už brzy. Hlavní změny jsou dvě: mění se způsob výpočtu penze a začíná se prodlužovat věk odchodu do důchodu. Na podání žádosti o řádnou penzi vypočítanou postaru je čas, pospíšit by si měli však ti, kteří chtějí jít do důchodu předčasně.
PŘEHLEDNĚ: změny, které přinese daňová reforma (iDnes 20.9.2011)
Daňovou reformu schválili poslanci v prvním čtení. O stravenky ještě není dobojováno, z ostatních změn by měla skončit superhrubá mzda, snížily by se odpočty od úroků u hypoték a zaměstnancům by stouply odvody na zdravotní pojištění. Podívejte se na přehled největších změn.
Odborům vadí reformy, stávku tentokrát neplánují. Chtějí zapojit veřejnost (iHNed 19.9.2011)
Českomoravská konfederace odborových svazů sice kritizuje daňovou a sociální reformu kabinetu Petra Nečase, v tuto chvíli ale žádné protesty neplánuje. Odboráři předpokládají, že zrušení stravenek sněmovnou neprojde.
Při běžné platbě do penzijního připojištění miliony korun nenašetříte (iDnes 16.9.2011)
Podle průzkumu pro společnost AWD si na důchod nějakým způsobem spoří 79 procent lidí, z nich pak 86 procent ukládá peníze do penzijních fondů. To je hodně. Ale přitom si podle statistik v průměru spoří lidé jen 428 korun měsíčně. A to je málo.
Čech bude brát stejnou mzdu jako Němec nejdříve v roce 2037 (iDnes 15.9.2011)
Životní úroveň v Česku za předchozích 17 let stoupala, teď zažíváme hubenější roky. Průměrné výdělky vzrostly od roku 1993 sice čtyřnásobně, kupní sílu peněz však vydatně sráží cenový růst. Kvůli změnám DPH porostou od roku 2012 ceny razantněji než dosud.
Penzijní připojištění: změny se dotknou i těch, kteří už smlouvu mají (iDnes 14.9.2011)
Parlament přijal zásadní změny v důchodovém systému. Kromě zavedení druhého pilíře, kdy část peněz ze sociálního pojištění bude možné ukládat do individuálního fondu takzvaného důchodového spoření, se změní také třetí pilíř. Tedy současné penzijní připojištění.
Nabídkové ceny bytů jdou znovu dolů, majitelé se bojí návratu krize (iDnes 13.9.2011)
Začíná období nejsilnějších prodejů nemovitostí v roce. Nabídkové ceny bytů, tedy ty, které majitelé inzerují, začaly po několikaměsíčním ustrnutí opět klesat. Vyplývá to z údajů realitního serveru Realitymix.cz, který pro MF DNES každé čtvrtletí sestavuje data o aktuálních cenách na trhu.
Přehledně: kdy je a není nárok na placené volno v práci (iDnes 13.9.2011)
Na vlastní svatbu si dovolenou brát nemusíte, zaměstnavatel vám musí dát dva dny volna. Svatba, narození dítěte, ale i úmrtí blízkého člověka patří mezi osobní překážky, při nichž máte ze zákona nárok na pracovní volno. A v některých případech vám musí zaměstnavatel poskytnout i náhradu mzdy.
Penzijní spoření přežije i změnu vlády, říká veterán důchodových změn (iDnes 10.9.2011)
Penzijní spoření, které schválili poslanci, přežije i změnu vlády a s ní spojené politické situace. Myslí si to Jiří Král, ředitel sekce sociálních systémů ministerstva práce a sociálních věcí. Podle něj k tomu nedocházelo ani v minulosti, navíc i slovenské penzijní spoření přežilo změnu vlády.
PŘEHLEDNĚ: Hlavní změny, které přinese důchodová reforma (iDnes 9.9.2011)
Důchodová reforma bude dobrovolná, ale kdo do ní vstoupí, už nevystoupí. Bude také sázkou o výši důchodu, která se může více nebo méně vyplatit. Změnami projde i penzijní připojištění. Podívejte se na základní principy reformy penzí, kterou schválila Sněmovna.
Zneužití dávek zabrání sociální karta. Nezaměstnané čeká veřejná služba (iDnes 9.9.2011)
Vláda vytáhla proti zneužívání dávek. Pro lidi na dávkách, kteří neposílají své děti řádně do školy, nebo příspěvky utrácejí za věci, na něž nejsou určené, bude povinná sociální karta. Reforma, kterou vláda prosadila ve Sněmovně, počítá i s tím, že úřad práce vyřadí z evidence nezaměstnané, kteří odmítnou veřejnou službu.
Poslanci schválili penzijní reformu. Spořte ve fondech, přeje si vláda (iDnes 9.9.2011)
Penzijní reforma, která umožní lidem, aby si částečně snížili současné odvody státu na sociální pojištění a převedli je do soukromých penzijních fondů, je tu. Nespoléhejte jen na současné důchody od státu, spořte si i sami, vzkazuje tím vláda Petra Nečase lidem. Reformu schválili vládní poslanci.
Meziroční růst cen v srpnu zůstal na 1,7 procenta (novinky.cz 9.9.2011)
Meziroční míra inflace v Česku zůstala v srpnu na červencových 1,7 procenta. V porovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny klesly o 0,3 procenta, za což může především pokles u ovoce a zeleniny.
Příjem z příležitostné činnosti do 30 000 korun se nebude muset danit (novinky.cz 8.9.2011)
Z 20 na 30 tisíc korun ročně se zvýší limit pro osvobození daně z příležitostné činnosti a zároveň i limit, od kterého je nutné podávat daňové přiznání pro tento typ příjmu. Toto navýšení se podařilo prosadit ministru zemědělství Ivanu Fuksovi (ODS), jak uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková.
Míra nezaměstnanosti v srpnu stagnovala na 8,2 procenta (novinky.cz 8.9.2011)
Míra nezaměstnanosti zůstala v srpnu na červencové hodnotě 8,2 %. Počet nezaměstnaných mírně klesl, a to o 4049 na 481 535. Vzrostl počet pracovních míst. Oproti červenci jich přibylo o 1 860, což znamená nárůst o 4,8 % na 40 758. Informovalo o tom ve čtvrtek Ministerstvo práce a sociálních věcí. Nižší než v ČR byla nezaměstnanost v Rakousku, Nizozemí, Lucembursku, Německu a na Maltě.
Příspěvek na rodiče v důchodu bude stát miliardy (iDnes 8.9.2011)
Důchodová reforma v podobě, v jaké ji bude v pátek definitivně schvalovat Sněmovna, má přijít až na 20 miliard korun. O dalších sedm miliard ji ale prodraží navrhovaná plošná sleva na pojistném pro každého, kdo má rodiče v důchodu. Jaký efekt má změna mít, přitom není úplně zřejmé. Zdroj:
Soukromé penzijní fondy se nejvíc vyplatí mladým s vyššími příjmy (iDnes 7.9.2011)
Příští rok spustí banky kampaň přesvědčující o výhodnosti spoření v nových penzijních fondech. Ne každému se ale vyvedení peněz do soukromých fondů vyplatí. Nejvýhodnější je pro mladé ženy s vyššími příjmy a podnikatele. Starším lidem s nižšími příjmy se více vyplatí státní penze.
Zvyšování DPH je tu. A poslanci napodruhé škrtají u stavebního spoření (iDnes 2.9.2011)
Před vládou je série hlasování o reformách, která ukážou, zda je přes četné spory schopna prosadit klíčové zákony. Už v pátek to bude hlasování o zvýšení DPH, což povede od příštího roku ke zdražení potravin, léků či dopravy. Napodruhé musí vláda prosazovat i omezení podpory stavebního spoření a sociální škrty, což zbrzdil Ústavní soud.
Je pivo k obědu a balíček cigaret zneužití dávky? Úředníkům poradí příručka (iHNed 2.9.2011)
Speciální software, který budou využívat nové karty na vyplácení sociálních dávek, odhalí nákupy alkoholu a cigaret. Zneužití sociálních příspěvků budou řešit úředníci individuálně. Ministerstvo pro ně nyní připravuje příručku.
Novela zákona o stavebním spoření porušuje princip rovnosti (iDnes 2.9.2011)
Fakt, že by stavební spoření měly v budoucnu poskytovat i běžné banky, vyvolává zlost nejen mezi stavebními spořitelnami, ale pochybnosti mají i právníci. Nad porušováním ústavních principů se zamýšlí advokát Jan Tryzna. Zdroj:
Stravenkami šustí přes milion Čechů. Balíček padne i na nákup dortu (iDnes 1.9.2011)
Daňová reforma se pomalu mění v boj o stravenky. Po mnoho let oblíbený benefit zaměstnanců má namále. Lidé jsou naštvaní, že jim klesne příjem, restaurace se obávají o svou existenci a někteří zastánci stravenek varují před nárůstem obezity Čechů.
Soud poprvé zpětně zneplatnil stávku, odbory mají uhradit škody (novinky.cz 1.9.2011)
Ostravský krajský soud vyhověl žalobě druhé největší pekárenské firmy v zemi, společnosti PENAM, a červnovou stávku řidičů v pekárně v Ostravě-Martinově prohlásil za nezákonnou. České soudy s velkou pravděpodobností dosud obdobné rozhodnutí v případě již uskutečněné stávky nevydaly. Verdikt zatím není pravomocný, odborová organizace Řidiči Martinov se chce odvolat.
Na rušení výhod stravenek prodělá stát, firmy i lidé, tvrdí jejich zastánci (iDnes 1.9.2011)
Na rušení daňových výhod u stravenek prodělá stát, firmy i zaměstnanci, kteří stravenky dostávají. Tvrdí to zástupci podnikatelů i společnosti, které stravenky vydávají. Pro ně bude případné zrušení podpory nejoblíbenějších benefitů bolestivé, ale ne likvidační.
Novela zákona o stavebním spoření porušuje princip rovnosti (iDnes 31.8.2011)
Fakt, že by stavební spoření měly v budoucnu poskytovat i běžné banky, vyvolává zlost nejen mezi stavebními spořitelnami, ale pochybnosti mají i právníci. Nad porušováním ústavních principů se zamýšlí advokát Jan Tryzna.
euQsVaxsnxSedXEpA (http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 1.1.1970)
LQsN59 http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
NPHqvGtNStUNhdK (http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 1.1.1970)
orwk0f http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
GTiymoHZGybFu (http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 1.1.1970)
9DBdm0 http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
LaTPXXHRnBbTYIt (http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 1.1.1970)
t6LTLG http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
RYzcrWwGTnTOAlQRqZ (http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 1.1.1970)
vugCcp http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
vpiSsCPwU (IE4D5tiDuRg 1.1.1970)
ce professeur est payé pour faire de l&i;iuoshrstoqre et rien d’autres; il sort de son rôle en s’occupant des signes de croix faits ou non par ses élèves; ceci est à signaler au rectorat. Ces élèves sont dociles autrefois :ils se seraient signés ostensiblement devant lui sous des prétextes futiles et le chahuter
RedyckddccYvTgdr (http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com 1.1.1970)
JUhssg http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
BOuwGYfzJtahtJtbm (http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 1.1.1970)
lsTgNV http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
VJFuoTXcRW (http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com 1.1.1970)
4IWNFp http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
aycEsJxbXqfUJXhbJ (http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com 1.1.1970)
BjnSlb http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
Vydělává, ovšem málo. České poště loni klesl zisk o polovinu (idnes.cz 1.1.1970)
České poště loni klesl konsolidovaný zisk o 48 procent na 110 milionů korun. Dostala o 100 milionů korun nižší příspěvek od státu na základní služby a přidávala zaměstnancům 400 milionů korun. Výsledky ve čtvrtek oznámil mluvčí pošty Matyáš Vitík.